آرامش لازمه پیشرفت برنامه‌های توسعه ای صنعت نفت

رشد شاخص‌های تولید و توزیع ایرانول در سال ۹۵
مرداد ۱۱, ۱۳۹۶

آرامش لازمه پیشرفت برنامه‌های توسعه ای صنعت نفت

در سایه اجرای توافق هسته‌ای شرایط برای اجرای برنامه‌های توسعه صنعت نفت کشور فراهم شده است. در دوسالی که از اجرای برجام می‌گذرد بیشترین بهره را صنعت نفت کشور از شرایط جدید پیش آمده برده است. امکان حضور سرمایه‌گذاران خارجی برای تامین مالی پروژه‌های بالادستی و پایین دستی و شرکت‌های بین‌المللی برای ورود تکنولوژی‌هایی که امکان ورودشان به صنعت نفت ایران بیش از یک دهه سلب شده بود، نوید بخش روزهای درخشان برای این صنعت و رونق اقتصادی کشور است.
شاید در نگاه اول انتقادها به عقد اولین قراداد بالادستی با توتال قدری از شیرینی این امیدها بکاهد ولی همه این تلخی‌ها را نباید به حساب منتقدان و مخالفان دولت گذاشت.
وقتی مباحث فنی و کارشناسی حتی در دفاع از برنامه های توسعه ای صنعت نفت جای خود را به مباحث رسانه ای می دهد و بجای نقد وبررسی در حوزه کارشناسی، قراردادهای فنی صنعت نفت در رسانه‌های موافق و مخالف و با ادبیات جنجالی مورد ارزیابی غیر فنی قرار می‌گیرد نباید انتظار داشت که منتقدین دولت از سوژه بکری چون حضور توتال فرانسوی در پارس جنوبی به این راحتی بگذرند.
به باور کارشناسان و حتی منتقدان در دوره چهار ساله گذشته کارهای بزرگی در صنعت نفت کشور انجام شده است که به جرات می‌توان گفت بخش عمده‌ای از آنها در هیاهوی رسانه‌ای این سال‌ها مغفول مانده است. چه بسا اگر این مجادلات بی‌حاصل رسانه‌ای از پیرامون صنعت نفت کنار رود مجموعه مدیریتی بجای تمرکز بر از بین بردن حاشیه‌ها، سیاست‌های کلان و تایید شده را بهتر راهبری خواهد کرد و بدنه کارشناسی نیز در اجرای فنی و عملیاتی برنامه‌های مصوب شده شک وتردید نخواهد کرد.
این دو فاکتور تاثیر‌گذار در پیشبرد برنامه‌های توسعه‌ای صنعت نفت در سایه آرامش و بدور از جنجال‌های رسانه‌ای می‌توانند مشکلات پیش روی را حل کنند و با تکیه بر رونق این صنعت چرخ های اقتصاد راکد را به حرکت درآورند.
این مهم باید در برنامه‌های دولت جدید تحقق یابد و رئیس جمهور برای دورکردن حاشیه‌ها از وزارت نفت بهترین تدبیر را بکار ببندد.

مدیر مسئول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *