مقایسه تلمبه‌های میله‌ای مکشی با تلمبه‌های برقی درون چاهی

نصب و راه اندازی؛ گام اول بومی سازی SRP
مرداد ۲۳, ۱۳۹۶
بومی سازی اتصالات و شیرآلات فشار بالای ابزار دقیق
مرداد ۲۹, ۱۳۹۶

مقایسه تلمبه‌های میله‌ای مکشی با تلمبه‌های برقی درون چاهی

در میان انواع پمپ هایی که برای فرازآوری مصنوعی چاههای کم فشار مورد استفاده قرار می گیرند، پمپ های غوطه ور درون چاهی (ESP ) و پمپ های میله ای کششی (SRP ) به جهت نزدیک بودن نوع کارکردشان قابل مقایسه از نظر عملکرد می باشند. آمار ارائه شده در این مطلب بازه زمانی دو دهه قبل را بررسی کرده است وشاید طی سال های اخیر کمی درصد های ارائه شده در خصوص میزان استفاده از این دو تکنولوژی تفاوت کرده باشد اما از نظر شرایط و نحوه عملکرد این دوروش در شرایط متفاوت عملیاتی اطلاعات ارائه شده قابل دفاع است.
الف) مقایسه آماری
با توجه به گستردگی حوزه فرازآوری مصنوعی هم از حیث تنوع تکنولوژی و هم به لحاظ گستردگی توزیع آن در نقاط مختلف دنیا، آمار رسمی از نقطه نظر فراوانی هر کدام از روشها در دسترس نمی‌باشد، با این وجود چیزی که محرز است، تلمبه‌های میله‌ای مکشی با اختلاف زیاد به لحاظ تعداد بالاترین رقم را در میان سایر روشها به خود اختصاص می‌دهند.
جدول ذیل آمار رسمی در دو مقطع زمانی در ایالات متحده آمریکا و شوروی سابق را بر اساس آمارهای انجمن تحقیق و توسعه فرازآوری مصنوعی، آمارهای شرکت Weatherford و انتشارات موسسه نفت آمریکا API نشان می‌دهد.


طبق برآوردی که انجمن تحقیق و توسعه فرازآوری مصنوعی به عمل آورده است ۲۱% از چاههای نفت جهان مجهز به تلمبه SRP هستند.

 

ب) رویکرد شرکتهای بزرگ نفتی
آمارهای اشاره شده بیانگر کثرت استفاده از تلمبه‌های میله‌ای مکشی و بازار بزرگ آنها در سراسر دنیا می‌باشد. اهمیت این موضوع به حدی است که بسیاری از شرکت های مطرح نفتی دنیا با به تحت مالکیت درآوردن شرکتهای سازنده تجهیزات SRP سعی در تکمیل زنجیره ارائه خدمات به مشتریانشان داشته‌اند. شرکت Schlumberger که در اواخر دهۀ ۹۰ با خرید برند REDA به یکی از پیشتازان صنعت ESP تبدیل شد در سال ۲۰۱۲ تصمیم به ورود به صنعت SRP گرفت و با خرید بیش از ۱۰ شرکت و برند مختلف از جمله Shores Lift Solutions به مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار و Don Nan Pump به رقیبی جدی برای دیگر شرکتها تبدیل شد.
شرکت GE Oil & Gas (General Electric) نیز که در سال ۲۰۱۱ با خرید واحد مربوط به ESP شرکت Wood Group به مبلغ تخمینی بین ۱ تا ۲ میلیارد دلار، برند ESPI را از آنِ خود کرده بود اینبار در سال ۲۰۱۳ با خرید ۳/۳ میلیارد دلاری شرکت Lufkin و Quinn وارد بازارِ SRP شد. شرکت Weatherford نیز که از دیرباز با در اختیار گرفتن برندهای معتبری از جمله Rotaflex، Ampscot، Corod و … نقش پررنگی در صنعت SRP داشته، در حوزه ESP با وجود خرید SOS و یا در اختیار گرفتن قسمتی از سهام Borets، فراز و نشیب هایی داشته است.
ج) مقایسه کارکرد
در مقایسه تلمبه‌های میله‌ای مکشی کورس بلند با پمپ‌های برقی غوطه‌ور درون چاهی، مهم‌ترین مزایا تعمیرات و نگهداری بسیار کمتر و بازدهی انرژی بالاتر می‌باشد و از معایب آن به سقف تولید پایین‌تر و اشغال فضای بیشتر بر روی چاه نفت می‌توان اشاره کرد. در تصویر زیر، میزان بازدهی انرژی این تلمبه‌ها با نمونه‌های ESP مقایسه شده است.

همانطور که پیداست، تلمبه‌های میله‌ای مکشی کورس بلند چه به لحاظ میزان مصرف انرژی و چه به لحاظ تعمیرات و نگهداری بخصوص در مواردی که جهت تعمیرات نیازمند دکل ‌می‌باشیم بسیار به صرفه‌تر از پمپهای برقی درون چاهی می‌باشند. در جدول زیر مقایسه کاملی بین این‌دو تکنولوژی به عمل آمده که بر اساس تحقیقات میدانی به دست آمده آست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *