تجهیزات لوله سازان داخلی برای تولید لوله های جداری و مغزی

NIPS می آید استانداردی برای بومی سازی
مرداد ۲۹, ۱۳۹۶
شرکت های تابعه وزارت نفت برای حمایت از تولیدات داخلی چه میکنند؟
شهریور ۱, ۱۳۹۶

تجهیزات لوله سازان داخلی برای تولید لوله های جداری و مغزی

در سالی که به نام حمایت از تولید ملی و کار و سرمایه ایرانی آغاز شده است. خبر در آستانه تعطیلی قرار گرفتن یکی از بزرگترین کارخانه های لوله سازی کشور ، نگران کننده و قابل تامل است. کما اینکه با رسانه ای شدن این موضوع ، ابتدا استاندار تهران برای بررسی مشکلات مطرح شده در محل این کارخانه حوالی تهران حاضر شد و در ادامه ، کار به بالاترین مرجع قانونگذار نیز کشیده شد تا اینکه خبر ممنوعیت واردات اوله های انتقال گاز ترش توسط پیمانکاران شاغل در پارس جنوبی رسماً توسط مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس به عنوان کارفرمای تمامی فاز های این میدان مشترک اعلام شد.

چرا واردات ؟
علی رغم مباحث رسانه ای مطرح شده ، شرکت وارد کننده لوله ها به عنوان مجری چندین فاز پارس جنوبی ، بدون وارد شدن در این مباحث ، در جلسات مشترک با مدیران ارشد وزارت نفت که صاحبان کارخانجات لوله سازی نیز حضور داشتند ، توضیحات لازم را ارائه نمودند.
یک از مسئولین این شرکت در گفتگویی کوتاه با چشم انداز نفت مهمترین دلیل واردات این لوله ها را تعهد زمانی آن شرکت به کارفرما برای پایان پروژه فاز های ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی که به صورت EPC واگذار شده بود و نیز جلوگیری از قفل شدن روند اجرایی پروژه ها در این میدان مشترک پارس جنوبی عنوان کرد.
وی با تایید بومی شدن دانش ساخت این لوله ها در داخل کشور و توان بالای تولید کنندگان داخلی ، خواستار حذف تعهد تامین این قبیل لوله ها از شرح کار پروژه های مرتبط با فاز های پارس جنوبی و یا هر پروژه مشابه شد تا به نوعی کارفرمای پروژه بتواند با کمک تولی کنندگان داخلی ورق های فولادی را که حتماً باید از خارج کشور وارد شود، تامین و با دانش فنی سازندگان به لوله های مورد نیاز پروژه ها تبدیل کند.

مشکلات کارخانجات لوله سازی
در سمت مقابل و در مصاحبه های انعکاس یافته از مسئولین کارخانجات لوله سازی کشور ، مشکلات مالی ، وام های بانکی با سود های بالا ، عدم وصول مطالبات پروژه های انجام شده و عدم واگذاری سفارش جدید به عنوان اصلی ترین عوامل تاثیر گذار در رکود صنعت لوله سازی کشور ذکر شده است.
مصائبی که نه تنها صنعت لوله سازی بلکه بسیاری از صنایع کشور با آن دست به گریبانند. اگر بتوان بحث مسائل مالی و سود های بانکی را به نوعی به سیستم مالی و بانکی کشور پیوند داد اما مشکل عدم وصول مطالبات و نیز عدم واگذرای سفارش را باید در صنعت و بازار کار این کارخانجات جستجو کرد.
با توجه به مشکلات پیش آمده در روابط بین المللی که واردات ورق های فولادی را برای برخی سازندگان داخلی با مشکل مواجه کرده است و توان برخی شرکت های دولتی ، نیمه خصوصی و حتی خصوصی در واردات ورق های فولادی که جزء مواد اولیه تولید لوله های انتقال نفت و گاز ترش می باشد، میتوان با پیوند دادن این دو مجموعه توانمند ، رونق را به این صنعت حساس کشور بازگرداند.
برای یافتن یک بازار مصرف دائمی پیشنهاد می شود در شرایط فعلی که در صنایع بالادستی نفت و گاز ، تامین لوله های مغزی و جداری جز ملزومات اساسی چاه ها هستند و تقریبا صد در صد وارداتی ، آیا نمی توان با کمک بخش دولتی و بخصوص وزارت نفت که مصرف کنندگان مستقیم این قبیل لوله ها می باشد، با تجهیز امکانات ، ظرفیت های خالی این کارخانجات را به سمت تولید لوله ها سوق داد.
اگر فرض کنیم که در یک سال ۳۰۰ حلقه چاه جدید در کشور حفاری شود و برای هر چاه به طور متوسط نیاز به ۵۰۰۰ متر لوله جداری و ۳۰۰۰ متر لوله مغزی باشد ، در یک سال چاه های کشور نیاز مند ۱۵۰۰ کیلومتر لوله جداری و ۹۰۰ کیلومتر لوله مغزی می باشد که در صورت تجهیز لوله سازان به تکنولوژی ساخت این لوله ها ، هم در دراز مدت کشور از واردات آن ها بی نیاز خواهد شد و هم افق تازه ای به روی صنعت لوله سازی گشوده می شود.

نیروهای انسانی شاغل
شاید مهمترین بخش این موضوع که کمتر به آن پرداخت شده است ، خطر بیکاری کارگران شاغل در این کارخانجات می باشد که خوشبختانه هنوز سرکار خود هستند و در صورت ادامه بحران این کارخانجات و تعطیلی آنها این نیروی کار فعال نیز بیکار خواهند شد.
بی شک رسانه ای شدن موضوعات واردات لوله های انتقال گاز ترش این حسن را برای صنعت لوله سازی کشور داشت که هم مشکلات اساسی آن برای همگان عیان شد و هم توانمندیهای واقعی آنان در معرض دید عموم قرار گرفت .
و کلام آخر اینکه بومی شدن ساخت تجهیزات صنعت نفت و گاز کشور امری است که جدای از شرایط فعلی پیش آمده ،در یکصد سالگی استخراج نفت در ایران یک ضرورت است اما باید مراقب باشیم که این حرکت به صورت کارشناسی با رعایت استاندارد ها انجام گیرد و غفلت نکنیم که همین صنایع نفت و گاز در قبال فعالیت های جاری خود نیز تعهداتی دارند که کوتاهی در رسیدن به آن تعهدات منافع ملی و کلان کشور را تامین نمی کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *