در یک برنامه تلویزیونی ؛بغض سازندگان داخلی تجهیزات صنعت نفت ترکید
شهریور ۱, ۱۳۹۶
رقابت شرکت های قطرپترولیوم و پترونانس مالزی برای جذب متخصصین نفتی ایران !!
شهریور ۱, ۱۳۹۶

دورگه های ساخت داخل !!

 

تجهیزات نفتی وارداتی در سوله‌های اجاره‌ای کیش ساخت ایران می‌شوند

گروه خبر چشم انداز نفت : رئیس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران، از ماجرای واردات کالا و تجهیزات نفتی خارجی با عنوان محصولات تولیدی کارخانه‌های داخلی خبر داد و گفت: تولیدکنندگان قلابی قراردادهای عظیم ساخت تجهیزات مگاپروژه‌های صنعت نفت امضا می‌کنند، در حالی که با سوءاستفاده از مزایای سال تولید ملی، تجهیزات وارد می‌کنند و بر آن برچسب ساخت ایران می‌زنند  .

سیروس تالاری در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی تولید ایرانی با بیان این که هم‌اکنون وندورلیست سازندگان تجهیزات در وزارت نفت حدود ۱۲۲۷ عضو دارد، گفت: از نظر ما این فهرست به غربال‌گری نیاز دارد؛ تحقیقات انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران نشان داده است که افزون‌بر ۸۰۰ عضو از این فهرست تولیدکننده و سازنده فعال و واقعی هستند، اما مابقی اعضای این فهرست شبه تولیدکننده و عموما سودجویان و فرصت‌طلبانی هستند که بدون کوچکترین فعالیت تولیدی، خود را به نام تولیدکننده جا زده‌اند.

وی با تأکید بر این که شرکت‌های شبه صنعتی و ‌زیر پله‌ای نامبرده، در واقع وارد کننده هستند، افزود: آنها کالاهای سفارشی را که قرار بوده است، آنها در کارگاه‌ها و کارخانه‌های خود تولید کنند، از دیگر کشورها وارد می‌کنند.

تالاری توضیح داد: این شبه تولیدکنندگان موفق شده‌اند قراردادهای عظیم ساخت و تأمین قطعات و تجهیزات طرح‌های عظیم صنعت نفت همچون طرح‌های توسعه میدان گازی پارس جنوبی را با شرکت‌های پیمانکاری فعال در صنعت نفت امضا کنند؛ آنان توانایی تولید این تجهیزات را ندارند، از این رو آنها ساخت این تجهیزات را به سازندگان کشورهایی همچون چین سفارش می‌دهند و سپس به کشور وارد می‌کنند.

وی ادامه داد: آنان با بهره‌برداری از شرایط ویژه مناطق ویژه و آزاد و تجاری و همچنین با سوء استفاده از امتیازهایی که برای ابرطرح‌های ملی کشور در نظر گرفته شده است، به راحتی این تجهیزات را با پرداخت عوارض اندکی به کشور وارد می‌کنند؛  این تولیدکنندگان زیرزمینی، انبارها و سوله‌هایی را در مناطق آزاد تجاری همچون جزیره‌های قشم و کیش، اجاره کرده‌اند و در آنجا بسته‌بندی کالاها و تجهیزات وارداتی را عوض می‌کنند و از نو برچسب می‌زنند و به عنوان محصولات تولیدی کارخانه ملی خود و با نشان تجاری قلابی خود به طرح‌های ملی می‌فرستند.

بیست درصد سود تولیدکننده خارجی در جیب تولیدکنندگان قلابی داخل

به گفته این صنعتگر، کالایی که وارد مناطق آزاد تجاری می‌شود،‌ هم برای ورود به و هم برای خروج از منطقه، مشمول پرداخت عوارض است، اما به علت اینکه مقصد تجهیزات نفتی وارد شده از سوی شرکت‌های شبه صنعتی، عسلویه – به‌عنوان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس- است، همه هزینه‌های عوارضی آن در حدود یک تا ۱٫۵ درصد خلاصه می‌شود و سود سرشاری را نصیب واردکنندگانی که مثلا تولیدکننده هستند، می‌کند.

تالاری ادامه داد: بنا بر محاسبات ساده‌ای که در این باره می‌توان انجام داد،‌ واردکننده تجهیزات نفتی بدون کمترین زحمت تولیدی می‌تواند ۲۰ درصد از سود تولیدکننده خارجی را به جیب بزند.

رئیس هیئت مدیره استصنا تأکید کرد: کسانی هستند که با استفاده از رابطه‌ها و لابی‌ها و رانت‌های گسترده و رقابت ناپذیر، با نام و اعتبار تولیدکننده در سال تولید ملی سفارش‌های کلانی از کارفرماهای طرح‌های ملی می‌گیرند، از امتیازها و مزایای تولیدی کشور استفاده می‌برند، اما از چین کالا وارد می‌کنند.

این تولیدکننده تجهیزات صنعت نفت ایران، افزود : این تولیدکننده‌های قلابی هم در اعتبار خیل عظیم تولیدکنندگان واقعی و متعدد کشور خدشه وارد می‌کنند؛ جالب این است که با وجود چنین اتفاق‌های عجیب و فاجعه‌باری بعضی از کارفرمایان نفتی در وندور لیست خود صنعتگران واقعی و دلسوز را کنار می‌گذارند و یک سری دلال را وارد کار می‌کنند.

وی اعلام کرد: وندورلیست وزارت نفت افزون‌بر ۸۵ تا ۹۰ درصد ظرفیت تولیدی کشور را پوشش داده است و از این نظر می‌توان گفت که این فهرست جامع‌ترین وندور لیست کشور و از نظر بنده بالای ۹۰ درصد  تولیدکنندگان و سازندگان توانمند ایرانی را در بر گرفته است.

تالاری با بیان امیدواری در باره  اینکه در آینده بسیار نزدیک با جلب اعتماد مسئولان و سامان‌دهی وندورلیست بعضی از شرکت‌های زیرمجموعه شرکت ملی نفت ایران، راه  برای ورود و فعالیت سازندگان فعال و متعد تجهیزات نفتی باز شود.

رئیس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران (استصنا) یادآور شد: این اولویت و سفارش همه مسئولان نظام و از جمله رهبر معظم انقلاب است که سازندگان واقعی متعهد نبض تولید کشور را در دست بگیرند، اما اگر دستی در کار باشد که فرمان وزیر و مسئولان عالیه و پیام رهبری انقلاب را هم وتو کند، این از آن دست‌ها است و به راحتی قطع نمی‌شود، اما خدا کند این گونه نباشد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *