رنج نامه یک متخصص ایرانی شاغل در شرکت قطر پترولیوم

قطع ارز دولتی به جای صندوق حمایت از ساخت داخل
شهریور ۱, ۱۳۹۶
شکست سنگ مخزن با اسید برای اولین بار در ایران در  شرکت نفت فلات قاره ایران
شهریور ۱, ۱۳۹۶

رنج نامه یک متخصص ایرانی شاغل در شرکت قطر پترولیوم

اشاره :مطلبی ذیل برگزیده ای است از نامه ای که به امضای یک مهندس  نفت فارغ التحصیل دانشگاه صنعت نفت که چند سالی است در شرکت پترولیوم قطر کار می کند در یکی از سایت های خبری نفتی منتشر شده است .

بر کسی پوشیده نیست که مخازن نفت کشورمان در نیمه دوم عمرشان واقع شده اند و استحصال از مخازن هیدروکربوری کشورمان جز سرمایه گذاری بر روش های ازدیاد برداشت همچون: تزریق امتزاجی وغیر امتزاجی گاز، پلیمر،co2، میکروبیال و…و با بکارگیری مهندسان نفت وجود نخواهد داشت.

حال چرا در بدنه صنعت نفت چنین تمایلی کمتر به چشم می خورد سوالی است که سال ها بی پاسخ مانده است!

اگر چه این حقیر و امثال این حقیر اکنون در شرکت های چند ملیتی خارج از کشور چندین سالی است که از کشور خود به دوریم و تاوان بی مهری برخی مسئولین را پس می دهیم و لی خیل عظیمی از جوانان و فارغ التحصیل این رشته منتظر تغییر رویه مسئولان صنعت نفت کشورمان هستند.

متاسفانه در شرکتی که اینجانب به عنوان مهندس شبیه ساز مخزن در آن مشغول به کارم (شرکت قطر پترولیوم) بیش از صد مهندس نفت ایرانی برای کشوری کار می کنند که در بزرگترین مخزن گاز کشف شده دنیا در دل خلیج فارس با کشور عزیزمان در این مخزن مشترک المنافع است.

ایران عزیز چیزی در حدود یازده سال از قطر در برداشت از این مخزن عقب افتاده ؛ حال این سوال درد آور وجود دارد که چگونه قطر خیل عظیمی از فارع التحصیلان این رشته را از ایران جذب می کند ولی شرکت ملی نفت ایران فقط سالی سی چهل نفر؟! آنهم بین فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت که خود بنده هم مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشدم را از همین دانشگاه  اخذ کردم.

کمی منطقی تر بیاندیشیم. چند مخزن مشترک با امارات ،عراق،عمان وقطرو….. داریم؟ آیا زمان آن نرسیده که به این پتانسیل خدادی کشورمان که سالها آموزش های سخت مهندسی نفت و آنهم در بهترین دانشگاههای ایران را دیده اند اتکا کرده و با یک آموزش فشرده شش ماه برای این فارغ التحصیلان و آموزشهای حین خدمت – همان کاری که امروز قطر پترولیوم برای فارغ التحصیلان مهندس نفت ایرانی انجام می دهد و سود آن را هم برداشت می کند – گره اقتصاد کشور را باز کنیم؟

از چه می ترسیم؟ از فروش نرفتن نفتمان؟ از تحریم؟کمی جسارت به خرج دهیم. اگر چرخ صنعت نفت این کشور چرخید تمام صنایع ما خواهد چرخید؛ از قطعه سازی تا ساخت دکل… از ساخت کشتی نفتکش تا دستگاه های چاه پیمایی و…

اگر صنعت نفت کشورمان واقعا با این همه مهندس نفت احتیاجی ندارد پس یک ضابطه ای برای پذیرش دانشجو قائل شویم. نیازی به این همه پذیرش نداریم چرا که رشته مهندسی نفت با رشته هایی چون مهندسی شیمی یا مکانیک یا برق یا عمران یک تفاوت آشکار دارد و آن هم این که این رشته ها یکی از بازار کارشان بدنه صنعت نفت است در حالی که مهندسی نفت تنها بازار کارش، صنعت نفت است .

بدون شک به عنوان یک ایرانی عاشق وطن تمایل دارم که بر سکوهای صنعت نفت کشورمان به کار گرفته شوم تا اینکه با تجربه و سوادم برای یک کشور عربی کار کنم. کشوری که در مخزن پارس جنوبی با ایران مشترک است و کار کردن در این شرکت قطری را خیانت به خودم و خانواده و وطنم می دانم ولی چه کنم که شش سال برای این رشته زحمت کشیده ام و ۳سال سابقه کارم در این شرکت و مهم تر از همه نیاز به درآمد و سابقه کار آن چاره ای جز برای من نوعی نگذاشته است .

 

 

نکته

سامانه جذب دانش آموختگان ممتاز دانشگاههای کشور که از حدود دو سال پیش بر روی سایت منابع انسانی وزارت نفت قرار گرفته بود و شرایط مناسب و خوبی را برای جذب نخبگان و فارغ التحصیلان ممتاز دانشگاه ها در صنعت نفت مهیا کرده بود با متن ذیل که در سایت رسمی وزارت نفت منتشر شده است ، جند ماهی است متوقف شده است .

نظر به سیاستهای ابلاغی وزارت نفت در خصوص جذب دانش آموختگان ممتاز دانشگاهها از طریق ایجاد و راه اندازی سامانه جذب فارغ التحصیلان ممتاز، طی دو سال گذشته بر اساس اعلام نیاز شرکتها، متقاضیان واجد شرایط طی ۵ مرحله حسب اولویتهای مترتب بر فرآیند بر اساس دستورالعمل و ضوابط پذیرش و استخدام نیروی انسانی در صنعت نفت، به جلسات مصاحبه فنی/ تخصصی دعوت گردیده و تعداد افراد مورد نیاز جذب گردیده اند، لیکن با توجه به تعداد بسیار زیاد فارغ التحصیلان و متقاضیان جذب در سامانه در قیاس با نیاز محدود صنعت نفت طی سالهای اخیر، و در نتیجه بروز تأخیر زمانی طولانی در فرآیند جذب و پاسخگویی نهایی، مقرر گردیده منبعد بر مبنای اعلام نیاز شرکتها و صدور مجوز جذب، فارغ التحصیلان ممتاز واجد شرایط نیز همانند سایر افراد فرصتی یابند تا بدون وقفه در آزمونهای استخدامی که اطلاعیه های مربوطه از طریق رسانه های عمومی اطلاع رسانی خواهد شد، شرکت نمایند. لذا از این تاریخ ۲۱/۰۵/۱۳۹۱ ثبت نام متقاضیان ممتاز در سایت متوقف خواهد شدبدیهی است چگونگی ثبت نام و شرایط شرکت دانش آموختگان ممتاز دانشگاهها در آزمونهای آتی صنعت نفت در قالب آگهی های استخدامی اطلاع رسانی خواهد شد. از همکاری و صبوری شما سپاسگزاریم.”

اینکه کدام یک از دوعامل ذیل در این تصمیم گیری دخالت داشته به روشنی مشخص نیست .آیا سیاست جذب نخبگان در نفت جواب نداده است ؟یا نخبگان تمایلی ندارند که در شرایط سخت عملیاتی به کار مشغول شوند؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *