هجدهمین “Oil Show” با چاشنی حمایت از سازندگان داخلی

بخش خصوصی بازوی توانمند صنعت نفت برای مقابله با تحریم ها
شهریور ۲, ۱۳۹۶
سال ۹۲ ؛ سال انقلاب پلاستیک در اقتصاد ایران
شهریور ۲, ۱۳۹۶

هجدهمین “Oil Show” با چاشنی حمایت از سازندگان داخلی

گروه گزارش چشم انداز نفت: صنعت نفت ایران همواره در سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی تحت تحریم های گوناگون از سوی کشورهای غربی سلطه گر بوده و در سال های گذشته نیز با تحریم خرید نفت ایران از سوی اتحادیه اروپا این تحریم ها به اوج خود رسیده است، اما تجربه نشان داده که جذابیت وجود منابع عظیم نفت و گاز و قرار گرفتن کشور در موقعیت جغرافیایی سیاسی مناسب سبب شده است که شرکت های معتبر نفتی دنیا منافع بلندمدت حضور خود در یک بازار بزرگ انرژی را فدای فشارهای بین المللی نکنند.

فعالان تجاری در حوزه نفت و گاز آگاه هستند، ترک یک بازار و از دست دادن سهمی در آن فرایندی نیست که در کوتاه مدت بتوان آن را جبران کرد و لذا شرکت های معتبر نفتی دنیا شانس حضور خود در بازار انرژی ایران را به راحتی از دست نداده و سهم خود را به دیگران واگذار نمی‌کنند. در این راستا هر آنچه که بتوان به توسعه صادرات غیر نفتی کمک کند می بایست مد نظر سیاستگذاران، برنامه ریزان و فعالان اقتصادی قرار گیرد. یکی از ابزارهای مهم برای رونق بخشیدن به صادرات و انجام فعالیت موثر در تبلیغات و بازارهای کالاها و خدمات داخلی، نمایشگاه ها هستند. نمایشگاههای بین المللی بعنوان یکی از مجاری و کانال های معرفی کالاهای تولید شده داخلی و انتقال تکنولوژی در دنیا از اهمیت خاصی برخوردار هستند توجه به موفقیت نمایشگاهها علی الخصوص نمایشگاههای تخصصی بین المللی که حدود ۹۵ درصد کل نمایشگاهها را در بر می گیرد، می تواند نقش بسیار موثری را در فرآیند توسعه صادرات غیرنفتی و نفتی داشته باشد.

دیروز خارجی ها امروز داخلی ها

در دوره های پیشین نمایشگاه بین المللی صنعت نفت تهران ژست سیاسی مدیران نفتی آن گونه بود که برای بی تاثیر نشان دادن تحریم ها اولویت را به شرکت های خارجی دهند؛ حتی غرفه ها و سالن های بهتر را در اختیار آنها می گذاشتند تا آنها بیشتر در چشم رسانه ها باشند اما به نظر می رسد دو سه سالی است که کمی این داستان برعکس شده و با میدان دادن صنعت نفت به شرکت ها و سازندگان داخلی به خاطر تحریم ها غرفه های رنگارنگ و سالن های جدا از هم نمایشگاه نفت تهران محل اتفاقات بزرگ خانواده بزرگ صنعت نفت ایران شده و هر شرکتی در هر گوشه ای از ایران و جهان که پرچمش بالاست به دنبال نشان دادن عملکرد همه ۳۶۵ روز سالش در فرصت کوتاه چهار روزه این نمایشگاه است، به عبارت دیگر چند سالی است که حساب به دست همه مدیران صنعت نفت آمده که اگر قرار باشد قراردادی رد و بدل شود در همین نمایشگاه و با داخلی ها امضاء یا حداقل کلید می خورد.

دوره تکاملی در “Oil Show

طی دو دهه گذشته علی رغم آن که رفته رفته تحریم های بین المللی بر ضد صنعت نفت کشورمان به اوج خود رسید اما نمایشگاه های بین المللی صنعت نفت همچنان برای شرکت های خارجی جذاب بوده، وانگهی هر ساله این نمایشگاه شاخ و برگ بیشتری پیدا کرده به طوری که اگر در  نخستین نمایشگاه صنعت نفت تعداد غرفه ها به ۱۰۰ عدد هم نمی رسید حالا شاید از ۱۰۰۰ غرفه هم تجاورز کند و حداقل صدها شرکت خارجی از بیش از ده ها کشور هستند که اواخر فروردین و اوایل اردیبهشتشان را برای حضور در این عرصه و رقابت بزرگ خالی می گذارند و طی ۱۷ سال گذشته حضور شرکت ها و کشورهای داخلی و خارجی از سراسر جهان در نمایشگاه های بین المللی نفت، گاز، پتروشیمی و پالایش و پخش به صورت تصاعدی افزایش داشته است؛ البته بگذریم از این که تعداد شرکت های کشور دوست و برادر چین هم به صورت نجومی افزایش داشته به طوری که در نمایشگاه پارسال نفت تعداد آنها بیش از صد شرکت بود.

البته نباید نقش رایزنی‌ها و تعاملات گسترده کشورمان با دیگر کشورهای علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری را فراموش کنیم که  مسیر همواری را پیش روی توسعه صنعت نفت قرار داده است و شاهد هستیم که کشورهایی مانند چین، هند و مالزی، ایران را یکی از نقاط هدف برای سرمایه‌گذاری در بخش‌های نفت، گاز و پتروشیمی قرار داده‌اند و توانسته‌اند حضورنیافتن دیگر کشورها و شرکت های صاحب نام بین المللی را در پروژه‌های صنعت نفت ایران کمرنگ کنند.

اطلاعاتی از تعداد شرکت های حاضر در دو دوره نخست نمایشگاه های بین المللی صنعت نفت در اختیار نیست اما تعداد کشورهای خارجی حاضر در سومین نمایشگاه بین المللی صنعت نفت در سال ۱۳۷۷  تنها ۱۶ شرکت بوده است، در حالی که این تعداد در هفدهمین نمایشگاه صنعت نفت به ۴۴ کشور رسیده است که از افزایش حدود ۱۳۰ درصدی در این بخش حکایت دارد. از سوی دیگر نمایشگاه های بین المللی صنعت نفت در زمینه تعداد شرکت های خارجی حاضر در آنها نیز طی چند سال گذشته رشد بی سابقه ای داشته است، تا جای که در نمایشگاه سال گذشته تعداد این شرکت ها به ۳۱۵ عدد رسید، در حالی که این تعداد در سال ۱۳۷۸ حدود ۱۴۵ شرکت بوده است.

Oil Show  با چاشنی حمایت از سازندگان داخلی

اما با افزایش قدرت ساخت و تولید تجهیزات صنعت نفت در داخل ایران هر ساله تعداد شرکت های داخلی در نمایشگاه های بین المللی صنعت نفت روندی بی سابقه داشته است، این شرکت ها توانسته اند تعداد خود را از ۹۳ عدد در سال ۱۳۷۸ به ۹۴۰ عدد در سال گذشته برسانند. این حضور چشمگیر شرکت های داخلی حکایت از افزایش اعتماد دولت به آنها است.

یکی از مهمترین راه‌های بسط و توسعه توان شرکت ها و سازندگان داخلی صنعت نفت و قوام بخشیدن به روابط اقتصادی آنها با سایر شرکتهای نفتی و گازی ملل مختلف، برپایی نمایشگاه‌های بین‌المللی است که می تواند گامی مؤثر در جهت ارتقا توان فعالیت های علمی و تخصصی شرکت های ایرانی باشد، زیرا در دنیای پرشتاب و پر تحول امروز به خصوص در بخش مناسبات اقتصادی و تجاری و با توجه به پیشرفت روزافزون فناوری و تکنولوژی، بیشتر کشورهای دنیا به منظور توسعه صادرات خود از اهرم‌های مختلف و گزینه‌های بازاریابی جهت نفوذ در بازارهای هدف مانند برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی یاری گرفته‌اند.

هجدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت نفت فرصتی طلای برای سازندگان و شرکت‌های تولیدی و صنعتی و بازرگانی ایرانی فراهم می سازد تا زودتر و راحتر به اهداف توسعه ای خود از طریق دست یافتن به تجارب دیگر شرکت ها و سازندگان کشورها برسند، از سوی دیگر عرضه هرچه بیشتر تولیدات و دستاوردهای شرکت های داخلی در این نمایشگاه می‌تواند در ارتقاء سطح صادرات مؤثر باشد.

این نمایشگاه فرصت مغتنمی است که کوشندگان عرصه نفت و گاز از اقصی نقاط جهان در آن گرد آمده تا ضمن تبادل اطلاعات، تعامل و انتقال تجربیات، آخرین یافته ها و دستاوردهای صنعت نفت را در معرض نمایش عمومی قرار دهند.

لذا یکی از ابزارهای مهم توسعه صادرات شرکت های داخلی، برگزاری همین نمایشگاه‌ها است. در عین حال نباید از یاد برد که برگزاری هر نمایشگاه به خصوص نمایشگاه بین‌المللی می‌تواند نمادی باشد از توانمندی‌ها و اقتدار صنعتی و اقتصادی هر کشور، که در این زمینه باید تلاش کرد تا این توانمندی‌ها به نحو احسن در بخش‌های مختلف به نمایش درآید.

به طور قطع برای رسیدن به این مهم (حماسه اقتصادی و شکست تحریم ها) نیاز است تا در این خصوص بسترسازی مناسب صورت گیرد که صدالبته نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی بهترین بستر برای تحقق این هدف است زیرا از این طریق بخش دولتی(کارفرما) و بخش خصوصی(سازندگان تجهیزات نفت و گاز) می توانند با نظرات و خواسته های همدیگر آشنا شده و زمینه را برای شکست تحریم ها مهیا کنند.

به گفته رویور، مدیر هجدهمین نمایشگاه بین المللی نفت ، گاز ، پالایش و پتروشیمی (Oil Show 2013) اهداف اصلی برگزاری این گردهمایی کمک به تقویت توان ساخت داخلی از طریق تبادل اطلاعات فنی، آشنایی صنعتگران صنعت نفت ، گاز و پتروشیمی نسبت به دستاوردهای نوین صنعت، حضور تجار و صنعتگران بین المللی از سراسر جهان در جهت کمک به توسعه صادرات تولیدات داخلی و معطوف نمودن توجه مدیران تصمیم گیر به دستاوردهای داخلی است.

توسعه همکاری های مشترک میان شرکت های توانمند ایرانی و خارجی همچنین کسب بازارهای جدید و یافتن خریداران مرتبط با صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، نمایش آخرین فعالیت‌ها، توانمندی‌ها و دستاوردهای صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی از شاخص ترین دلایل برگزاری هجدهمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز و پتروشیمی به شمار می روند. پیش بینی می شود امسال حضور شرکت های توانمند داخلی فعال در حوزه نفت و گاز در هجدهمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پتروشیمی و پالایش و پخش با توجه به نامگذاری سال جاری به عنوان سال حماسه سیاسی حماسه اقتصادی از سوی مقام معظم رهبری افزایش بی سابقه ای داشته باشد.

برای کشوری نظیر ایران که بیش از یک قرن است که جزء پایه های اصلی بازار نفت دنیاست و همیشه پای ثابت جریانات انرژی دنیا بوده، رضایت مهمانان در اولویت است و به همین دلیل است که در این سالها نه تنها برای حضور مفید و مستمر و پیشرو در عرصه های مختلف اکتشاف و تولید و خطوط انتقال و توسعه میادین مشتر و غیر مشترک، گسترش قراردادهای نفتی بین المللی و … تلاش می کند، بلکه دست مهمانان خارجی را از یک سو و دست تولید کنندگان داخلی را از سوی دیگر می گیرد؛ چرا که به خوبی دریافته که ایستادن آنهاست که می تواند پایه های اصلی برای ادامه این مهمانی باشکوه را فراهم کند.

جایگاه ویژه خاورمیانه در تامین انرژی جهان و جایگاه جمهوری اسلامی ایران در بین کشورهای خاورمیانه و نیز پیش بینی موقعیت صنعت نفت در چشم انداز بیست ساله ایران، نیازمند برنامه ریزی و زمینه سازی وسیعی است که تشکیل این نمایشگاه ها به روند اجرایی شدن این برنامه ریزی ها سرعت بیشتری می بخشد و می تواند با ایجاد تعامل بین بخش های عرضه کننده و متقاضی کالاها، تجهیزات و خدمات نفتی، زمینه ساز رسیدن صنعت نفت ایران به جایگاهی مناسب در عرصه بین الملل باشد.

در نمایشگاه بین المللی صنعت نفت که بزرگ‌ترین گردهمایی شرکت‌های نفتی در خاورمیانه است، شاهد حضور گسترده خارجی ها خواهیم بود و این بهترین فرصت است تا با معرفی توانمندی های فراوان کشور برای سرمایه گذاری، روند ورود سرمایه های جدید را فراهم سازیم.

در هر حال صبح روز ۲۹ فروردین ماه امسال فواره های آب نمای بزرگ هجدهمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی به عنوان بزرگترین نمایشگاه تخصصی صنعت نفت در خاورمیانه در حالی سرک می کشند و پهنای آسمان تهران را می شکافند که ۱۰۰ ها شرکت داخلی و خارجی خود را برای نمایش هرچه بیشتر و بهتر توانمندی و دستاوردهای خود می اندیشند و به فکر رقابت با یکدیگر هستند و شاید نیز از هم اکنون انتظار برگزاری این فستیوال نفتی را می کشند.

             جواد زرگرآبادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *