ده فرمان بومی سازی یکساله شد
شهریور ۵, ۱۳۹۶
وزارت نفت، ساخت داخل، نقشه راه و نقش وزیر نفت
شهریور ۶, ۱۳۹۶

ده فرمان بومی سازی

در آخرین روز های خرداد ماه در جلسه مشترکی با حضور وزیر نفت، معاونت پژوهش و فن آوری و معاونت امورمهندسی و رئیس کالای نفت تهران اولویت های وزارت نفت در خصوص حمایت از ده گروه کالائی مورد حمایت این وزارت برای بومی سازی تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت اعام شد. ده گروه کالائی اعام شده ادغامی از ۲۱ گروه کالائی پرمصرف صنعت نفت وگاز کشور است که قبا تیم های کارشناسی مشترک سازندگان داخلی و مجموعه وزار ت نفت در خصوص اولویت دار بودن بومی سازی آنها به توافق رسیده بودند.
توجه به استاندارد های موجود در فرآیند ساخت، تولید  با قیمت های قابل رقابت با تولیدات مشابه خارجی و توجه به انتقال تکنولوژی ساخت به جای تولید بروش مهندسی معکوس سه اصل اساسی بود که وزیر نفت خواستار توجه به آنها در روند بومی سازی کالاهای اولویت دار صنعت نفت وگاز کشور شد. البته عدم ورود به ساخت دکل های حفاری نیز در این جلسه مورد تاکید قرار گرفت که با توجه به اقدامات صورت
گرفته در سالیان اخیر و پیشرفت های حاصل شده در خصوص ساخت اجزا دکل در برخی از شرکت های داخلی، این تصمیم مسئولین وزارت نفت جای تامل و سوال دارد.
علیرغم اشکالاتی که کارشناسان حوزه ساخت داخل به چگونگی انتخاب این ده گروه کالائی دارند، باید این اقدام وزارت نفت را گام مهمی در جهت عملی شدن برنامه های وزارت برای حمایت از ساخت داخل و قطع وابستگی به واردات کالاهای پر مصرف صنعت نفت کشور به حساب آورد.
آنچه در ادامه می خوانید نگاهی کارشناسی به وضعیت فعلی تولید و استفاده از این ده گروه کالایی اعلام شده در داخل کشور می باشد.

گروه اول

(WELLHEAD) تجهیزات سرچاهی

(COMPLETION) تجهیزات رشته تکمیلی درون چاهی

اولین گروه کالای اعام شده شامل دو گروه کالای مجزا از لحاظ ساخت و استفاده می باشد. وسایل سرچاهی و درون چاهی هریک دارای متد و تکنولوژی خاصی برای ساخت و تولید می باشند که در دنیا نیز سازندگان یکسانی ندارند. تجهیزات سرچاهی عمدتا شیرالات کنترلی در بیرون چاه را شامل می شوند که در زمان بهره برداری بر روی چاههای نفت وگاز نصب می شوند حال آنکه تجهیزات رشته تکمیلی ارتباطی   با بیرون چاه ندارند و برای مقاصدخاص و تولید چاه در عمق های مختلفی درون چاه رانده و نصبمی شوند. هردو گروه کالایی نقش مهمی در تولید چاهها دارند و بدون هر یک از آنها امکان تولید و بهره برداری میسر  نخواهد شداما در تجمیع این دو گروه در یک قلم از کالای دهگانه مورد نظر برای بومی سازی باید تجدید نظر شود

تجهیزات سرچاهی 

در بخش تجهیزات سرچاهی بیش از یک دهه است که سازندگان توانمند بخشی از نیازهای داخلی را تامین کرده اند. شاید اگر در اواخر دهه هفتاد برای تکمیل تجهیزات سرچاهی یک چاه باید با سایز ۲ اینچ می ماندیم اما امروز منتظر در یافتVALVE یک با اعتمادی که به سازندگان داخلی صورت گرفته است حتی در ساخت تجهیزات کامل سرچاهی با فشار کاری ۱۰۰۰۰ پام نیز سازندگان داخلی با کمی دقت در فرایندهای  تولید می توانند کشور را از سازندگان خارجی بی نیاز کنند. امروز سازندگانی همچون ماشین سازی اراک، تجهیزات فن آوری نفت، ابزار برقی، پارس پولاد، حفار چاه جنوب، طلوع خوزستان، صنایع حدید، پیشرو صنعت پارس پارت که از سازندگان اصلی شیر آلات سرچاهی داخلی هستند، توان ساخت این تجهیزات با فشار کاری ۳۰۰۰ پام، ۵۰۰۰ پام ، ۱۰۰۰۰ پام، تجهیزات سرچاهی مختص را دارند و تولیدات (ESP) چاههای مجهز به پمپ های درون چاهی این سازندگان در چاههای مختلف شرکت های بهره بردار خشکی و دریایی با موفقیت نصب شده و در مدار تولید قرار دارد. حتی بسیاری از چاههای میدان مشترک پارس جنوبی نیز با استفاده از همین تجهیزات داخلی که به کنسرسیومی از این سازندگان واگذار شد، تکمیل شده است.
عاوه بر بومی شدن تکنولوژی ساخت این تجهیزات، دانش فنی طراحی تجهیزات متناسب با شرایط چاهها و نیز دانش فنی نصب و راه اندازی تجهیزات سرچاهی بطور کامل بومی شده است و کارشناسان داخلی قادرند تمامی وسایل سرچاهی سازندگان داخلی وحتی برند های معتبر جهانی همچون را براحتی نصب و راه اندازی کنند و در صورت وجود لوازم یدکی عملیات تعمیر و تست تجهیزات استفاده شده را نیز انجام دهند.
بنا بر این در بخش تجهیزات سرچاهی نباید سیاست وزارت نفت بازگشت به نقطه آغازین برای بومی سازی باشد بلکه باید با کمک فنی متخصصین شاغل در نفت تمهیداتی فراهم کند تا سازندگان بتوانند کیفیت محصولات فعلی را ارتقا دهند و با برنامه ریزی برای و نیز تجهیزات HH ساخت تجهیزات با فشار کاری ۱۵۰۰۰ پام و کلاس چرخه بومی سازی )SUBSEA WELLHEAD( سر چاهی زیر دریایی تجهیزات سرچاهی در کشورمان کامل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *