بومی سازی تجهیزات صنعت نفت کلید خورد

وزارت نفت، ساخت داخل، نقشه راه و نقش وزیر نفت
شهریور ۶, ۱۳۹۶
بهره برداری از ایرانی ترین فاز پارس جنوبی
شهریور ۶, ۱۳۹۶

بومی سازی تجهیزات صنعت نفت کلید خورد

سرویس داخلی :از اولین روزهایی که پیشنهاد تشکیل صندوق حمایت از سازندگان داخلی در زمان وزیری هامانه وزیری در کسوت وزیر نفت مطرح شد هشت سال میگذرد. در این سال ها چندین وزیر و سرپرست آمده اند و رفته اند اما هنوز خبری از اجرائی شدن تشکیل این صندوق در وزارت نفت نیست. در عوض کمتر از یکسال پس از حضور مجدد زنگنه در ساختمان طالقانی طرح دیگری کلید خورده که شاید مسیر کوتاه تری برای حمایت از سازندگان داخلی تجهیزات نفت باشد.
حمایت وزارت نفت از بومی سازی تجهیزات اولویت دار مورد نیاز صنعت نفت طرحی است که در آن ده گروه کالایی به عنوان اولویت های فعلی وزارت نفت اعام شده است. عزم جدی وزارت نفت برای عملیاتی شدن این طرح در امضای اولین تفاهم نامه برای بومی سازی یکی از کالاهای اولویت دار، دو ماه پس از رسانه ای شدن این طرح نمایان شد.

تفاهم نامه ای برای بومی سازی تجهیزات پمپ های درون چاهی (ELECTRICAL SUBMERSIBLE PUMP –ESP)  در قالب یک همکاری مشترک پنج ساله که محور اصلی آن انتقال تکنولوژی و بومی سازی بروش گام به گام است و شرکت نفت فات قاره از طرف وزارت نفت در اوایل شهریور با شرکت فن آوران پارسیان امضا کرد.

تفاهم نامه ای که به گفته مدیر پژوهش و فن آوری شرکت ملی نفت در راستای برنامه های وزارت نفت برای ساخت ۱۰ کالای اساسی بوده و زمینه را برای همکاری هرچه بیشتر حوزه کارفرمائی و پیمانکاری در صنعت نفت فراهم خواهد کرد.
دکتر عمادی دلیل انتخاب پمپ های درون چاهی بعنوان اولین کالا و نیز شرکت فات قاره به عنوان متولی این ما در پژوهش و « : توافق نامه را این چنین پاسخ گفت فن آوری شرکت ملی نفت ایران در دو وجه ساختاری و ارتقاء توان داخلی با برندسازی گام برداشته ایم و بهر همندی از پم پهای درون چاهی در فرازآوری مصنوعی یکی از گا مهای مهمی است که شرک تها باید بردارند و با توجه به تجربه چندین ساله فلات قاره در استفاده از این پم پها به نوعی این شرکت پی شقراول ازدیاد ». برداشت است گام اول برداشته شده است و سازندگان داخلی برای به ثمر نشستن همه تاش هایشان در سال های گذشته برای ساخت تجهیزات نفتی باید قدری منسجم تر و با نقشه راه مناسب به طریقی حرکت کنند تا در سال های بعد تجهیزات نفتی با برند سازندگان داخلی روانه بازارهای جهانی شود. موضوعی که مهندس حافظی مدیر عامل
شرکت فات قاره در روز امضای تفاهم نامه بومی سازی پمپ های درون چاهی آن را هدف اصلی این تفاهم نامه عنوان کرد:
ما تاکنون تنها استفاد ه کننده این پمپ ها بوده ایم ولی « با تفاهم نامه ای که به امضا رسید پس از انتقال دانش فنی و بوم یسازی، این کالای استراتژیک در داخل کشور طراحی و ساخته خواهد شد. امیدواریم پس از طی مراحل انتقال دانش فنی، بتوانیم در مراحل ساخت، نصب و را ه اندازی این پمپها در کشور نیز به خودکفایی رسیده و به تدریج یک برند ملی در این زمینه ایجاد نماییم . ما حتی می توانیم در آینده نزدیک با ایجاد این برند ملی علاوه بر تأمین نیازهای داخلی، به یک صادرکننده ». برتر پمپ های درون چاهی نیز تبدیل شویم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *