بومی سازی Sand Control Packer
شهریور ۷, ۱۳۹۶
پروژه های دهگانه بومی سازی در ایستگاه مهستان
شهریور ۷, ۱۳۹۶

بومی سازی break out unit وسایل درون چاهی

وقتی صحبت از اقتصاد درون زا و تکیه بر توانمندیهای داخلی می شود به باور برخی دست اندرکاران این حوزه باید به سراغ کارهای بزرگ و پروژه های آنچنانی رفت. این تفکر در میان بخشی از سازندگان داخلی البته با رویکرد اقتصادی بودن سرمایه گذاری ، نیز وجود دارد. پروژه های دهگانه بومی سازی تجهیزات استراتژیک صنعت نفت برگرفته از همین تفکر است. نگاهی که آینده را هدف گرفته و زیر ساخت های اقتصاد مقاومتی در صنعت نفت را تقویت خواهد کرد.
در این حوزه تفکر دیگری هم وجود دارد که معتقد است باید نیازهای خرد صنعت نفت و صنایع مرتبط با آن نیز شناسایی شود. و با تجمیع توانمندیهای موجود داخلی در صدد رفع این نیاز های خرد برآمد. هرچند که همین نیازهای خرد بخش قابل توجهی از واردات در صنعت نفت را تشکیل می دهد و با تکامل این توانمندیه می توان برای بومی سازی اقلام عمده تر نیز اقدام کرد. فعالیت های انجام شده در بخش بومی سازی تجهیزات سرچاهی ودرون چاهی حاصل فعالیت همین گروه از سازندگان داخلی و حمایت کارشناسان و متخصصانی است که در صنعت نفت این تفکر را قبول دارند و طی سالیان گذشته از آن حمایت کرده اند .
این تاش ها در سالیان گذشته از بومی سازی اقام ساده آغاز شده و با تکامل دانش فنی و شناخت کامل توانمندی های داخلی به جایی رسیده است که به جرات می توان گفت اکنون ۸۰ درصد چاه های میادین دریایی و خشکی را می توان بدون ریسک با وسایل سرچاهی ساخت داخل تکمیل و راه اندازی کرد.
این روش هنوز هم در میان بخش عمده ای از سازندگان داخلی رواج دارد و با شناخت کاملی که در ارتباط مستمر شکل گرفته با صنعت نفت پیدا کرده اند به سمت بومی سازی تجهیزات پیچیده و حتی اقام مورد نیاز برای تست تجهیزات نیز سوق پیدا کرده است.

Break out unit یکی از این اقام مهم و  استراتژیک در مونتاژ وتست وسایل درون چاهی ( COMPLETION EQUIPMENT) است که توسط شرکت بسط انرژی پرشیا از سازندگان داخلی تجهیزات درون چاهی بومی سازی شده است.

مشخصات فنی

Break out unit دستگاهی است متشکل از تجهیزات مختلف که به منظور تسهیل در  انجام باز و بست کردن لوله ها، درپوشها و اتصالات در صنایع نفت و گاز مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از موارد بسیار با اهمیت و خاص استفاده از این دستگاه بستن و باز کردن درپوش وسایل درون چاهی استفاده شده در عملیات تکمیل چاههای نفت وگاز است. هم چنین این وسیله در تست های کارگاهی تجهیزات قبل از ارسال به چاه نیز مورد استفاده قرار می گیرد. در این مورد خاص اعمال گشتاور مشخص تعریف شده در استانداردهای صنایع نفت و گاز از اهمیت ویژه ای برخوردار است که از جمله   قابلیت های دستگاه Break out unit می باشد یعنی دستگاه مذکور عملیات بستن و باز کردن اتصالات را با گشتاور مورد نظر اپراتور انجام می دهد.

شرکت بسط انرژی پرشیا به عنوان سازندۀ رشته های تکمیلی درون چاهی، به منظور دستیابی به خدمات Break out unit به جای  خرید ارزی این دستگاه از سازندگان خارجی، اقدام به طراحی و ساخت دستگاه  مورد نظر کرد. که بر اساس خرید های مشابه انجام شده در سالیان گذشته نمونه خارجی  این دستگاه که ساخت شرکت BACKER آمریکاست بالغ بر ۳۰۰ هزار دلار ارزش دارد. در طراحی این دستگاه منحصر به فرد پارامترهای سادگی، اندازه گیری مستمرگشتاور و صرفه جویی در هزینه ها مورد توجه جدی قرار گرفته است.

اجزای تشکیل دهنده
۱- الکترو موتور سه فاز با قدرت و تعداد دور مورد نیاز برای رنج وسیعی از عملیات مورد نظر
۲-گیربکس کاهنده با نسبت تبدیل ۱ به Nm 200 با بیشینه گشتاور
۳- شاسی به طول ۶ متر که تا طولهای بیشتر قابل افزایش است.
۴- گیره یا  Calliper هیدرولیکی متشکل از ۶  جک و قابلیت کاربرد تجهیزات لوله ای شکل از سایز ” ۴ تا ” ۱۰ ( اینچ ) و اعمال فشار تا   ۲۰۰bar  . این مجموعه توسط دو هیدرو موتور  در طول شناسی قابلیت جابجایی دارد.

-۵ واحد کنترل کننده گشتاور در زمان باز و یا بستن اتصالات که قادر است از آغاز عملیات تغییرات عددی و یا نموداری گشتاور را از کمترین تا بیشترین مقدار ثبت کرده و نمایش دهد که این ویژگی در نمونه های خارجی لحاظ نشده است.
در صورت نیاز به اعمال مقدار مشخص و تعیین شده گشتاور در زمان کار دستگاه، که متناسب با قطر و نوع تجهیز و مطابق با استاندارد مورد استفاده می باشد اپراتور حد بالای گشتاور را روی دستگاه تعیین نموده و پس از رسیدن به اندازه تعیین شده دور موتور قطع خواهد شد.
این دستگاه مذکور به صورت صد در صد در داخل شرکت مذکور طراحی و کلیه تجهیزات  مورد نیاز از داخل تهیه و بخش عمده آن نیز توسط کارشناسان صنعت ساخته و بعضی از اجزا با سفارش این شرکت توسط  سازندگان داخلی ساخته شده است و هم اکنون در  حال بهره برداری است.

هزینه صرف شده برای ساخت دستگاه مذکور  نسبت به قیمت دستگاه مشابه خارجی بسیار کمتر است. ساخت این دستگاه یکی از اقدامات عملی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی در صنعت نفت کشور به شمار می رود و گام کوچکی است در جهت خودکفایی صنعتی کشور.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *