فن آوری روز دنیا در خدمت برند ایرانی

سالی ۱۵ میلیون دلار صرفه جویی
شهریور ۸, ۱۳۹۶
لوله های فایبر گلاس مغزه گیری؛ بومی سازی زیر سایه واردات
شهریور ۹, ۱۳۹۶

فن آوری روز دنیا در خدمت برند ایرانی

رهبر معظم انقلاب اسلامی در تاریخ ۱۳۹۱/۶/۲۰ اقتصاد مقاومتی را اینگونه تعریف فرمودند: “اقتصاد مقاومتی یعنی حفظ روند روبه رشد اقتصاد به همراه کاهش آسی بپذیری “. معظم له در کوتاه مدت موضوعاتی از قبیل حمایت از تولید ملی، مدیریت منابع ارزی، استفاده حداکثری از منابع و امکانات و در بلند مدت موضوعاتی از قبیل مقاوم شدن اقتصاد و اقتصاد دانش بنیان را به عنوان مولفه های اقتصاد مقاومتی برشمرده اند. اگر به جنبه درو نزا بودن اقتصاد مقاومتی توجه کنیم درخواهیم یافت که سرمای هگذاری لازم برای تحقق رشد اقتصادی با تکیه بر فناوری های روز و منابع داخلی می بایست صورت پذیرد.
در یک بررسی اجمالی و علی رغم عمر نسبت ا”بالای چاه های موجود ملاحظه می گردد یکی از حوزه هایی که تاکنون تماما” به کشورهای خارجی وابسته بود هایم، حوزه فرازآوری مصنوعی با استفاده از انواع پمپ می باشد. در شرکت نفت فات قاره ایران از دیرباز و با قدمتی بیش از ۴۰ سال از ای نگونه پم پها برای تولید از چاه های کم بهره استفاده می شود. در طی این سالها علی رغم برخورداری کشور از متخصصان ارزشمند داخلی در زمینه طراحی و نصب پم پهای برقی درون چاهی، تاکنون در زمینه ساخت و تعمیر بصورت کامل به شرکتهای خارجی وابسته بودهایم و به دلیل ریسک بالای این محصول از حیث فناوری و سرمایه گذاری اولیه زیاد هیچ شرکت داخلی در حوزه طراحی وساخت وارد نشده بود.
شرکت ف نآوران پارسیان بر اساس سند چشم انداز و برنامه های مصوب خود، حرکت در حوزه محصولات با فن آوری پیشرفته و موثر در صنعت نفت را همواره در دستور کار قرار داده و با انتخاب صحیح محصولات موثر در صنعت نفت، طرح ریزی لازم را انجام داده و تاکنون نیز توانسته است توفیقات مهمی را از این رهگذر بدست آورد. با توجه به برنامه وزارت نفت در خصوص بومی سازی اقام دهگانه راهبردی صنعت نفت و قرار گرفتن پمپ های برقی درون چاهی ب هعنوان یکی از این اقام، شرکت ف نآوران پارسیان ضمن شرکت در فرآیند پیش ارزیابی و ارزیابی شرک تهای متقاضی و در یک فرآیند حدود دوساله ضمن کسب رتبه اول ارزیابی از سوی معاونت پژوهش و فناوری وزارت نفت و همچنین شرکت نفت فات قاره ایران در گام اول نسبت به انعقاد توافقنامه همکاری پژوهشی و متقابا انعقاد قرارداد تعمیر پم پهای برقی  درون چاهی با شرکت نفت فلات قاره نموده است. از جمله ویژگ یهای این اقدام م یتوان به حضور یکی از برندهای معتبر بین المللی در فرآیند، طراحی، تجهیز و احداث اولین مرکز تخصصی و استاندارد تعمیرات و مونتاژ پم پهای برقی در داخل کشور و حضور ۱۰ نفر از زبد هترین متخصصین خارجی در داخل کشور از ۹ ماه گذشته تاکنون به جهت فرآیند انتقال تکنولوژی، آموزش پرسنل متخصص ایرانی، نظارت بر انجام عملیات تعمیرات و در آینده نزدیک توسعه زنجیره ساخت اقام بر اساس برنامه های مدون اشاره نمود. نکته قابل توجه در فرآیند این تجهیز تعامل کامل و همه جانبه شرکت نفت فات قاره بوده که ضمن نظارت بر فرآیند با انتقال تجربیات موجود در قالب یک همکاری بر اساس مدل مدیریت دانش از بیشترین تجارب دست یافته نیز استفاده گردیده است.
مرکز تخصصی تعمیرات و مونتاژ پمپ های برقی درون چاهی کشور که توسط شرکت فن آوران پارسیان ایجاد گردیده است علاوه بر اینکه یک مرکز کاملا استاندارد و تخصصی می باشد قابلیت ارائه سرویس به شرکت های نفت فلات قاره و منطق نفت خیز جنوب را بصورت کامل دارا م یباشد. این مرکز دارای بخش های مرتبط با تعمیرات و مونتاژ پمپ و همچنین تعمیرات انواع کابل می باشد.
بخش های اصلی این مرکز عبارتند از:

Cleaning Area, initial Dismantle Area, Pump Repair Area, Motor Repair Area, Protector Repair Area, GS/AGH, Common Equipment Area, Cable Repair Area and Packaging.

هر یک از این قسمت ها نیز به زیر بخشهای تخصصی تفکیک گردید هاند. به عنوان مثال بخش تعمیرات موتور از ۶ قسمت تشکیل و هر قسمت بصورت تخصصی یک فرآیند را انجام می دهد. این مرکز در فضایی
به وسعت ۲۰۰۰ متر مربع فضای مسقف و ۴۰۰۰ متر مربع فضای باز ایجاد گردیده و با توجه به بازدی دهای صورت گرفته از برخی مراکز تعمیرات به راحتی می توان گفت، این مرکز از جمله مراکز پیشرفته تعمیر پمپ های برقی غوطه ور درون چاهی می باشد. از جمله ویژگی های این مرکز به روز بودن تجهیزات تخصصی (تامین از مراکز معتبر بی نالمللی و غربی) در کنار ساخت داخل نمودن برخی دیگر از تجهیزات بوده و شرکت
فن آوران پارسیان حتی در مرحله تجهیز از فعالیت مرکز، به موضوع ساخت داخل نیز توجه نموده است. لذا با افتخار برند تجاری و نام تجاری (FLS ( Fanavaran Lifting Solution  در این مرکز ایجاد و امید داریم این برند را بتوانیم تبدیل به یک برند بین المللی نمائیم. در بخش توسعه ساخت داخل نیز بر اساس ایجاد مدل زنجیره ارزش و ایجاد یک زنجیره تامین، نسبت به شناسایی کلیه واحدهای صنعتی و دانشگاهی توانمند و  علاقمند به این موضوع اقدام نموده و در مرحله شروع عملیات توسعه ساخت داخل قطعا حداکثر استفاده از توان داخلی به جهت افزایش عمق ساخت صورت خواهد گرفت. تاکید اساسی ما در این مرحله حداکثر سازی ظرفیت ساخت داخل  بوده و می باشد. با توجه به اینکه شرکت فن آوران پارسیان یک شرکت کاملا تخصصی و دانشی است، این شرکت خود را مقید می داند که شاخص های عملکردی خود را در این پروژه
SRL10 , MRL10 ,TRL9 بر مبنای رسیدن به  قرار داده است و مطمئن هستیم که در حفظ بازار ایران برای ایرانی و متعاقبا حوزه برون مرزی موفق خواهیم بود.

نکته قابل توجه در فرآیند این تجهیز تعامل کامل و همه جانبه شرکت نفت فات قاره بوده که ضمن نظارت بر فرآیند با انتقال تجربیات موجود در قالب یک همکاری بر اساس مدل مدیریت دانش از بیشترین تجارب دست یافته نیز استفاده گردیده است. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *