بررسی مزایای عملیاتی و اقتصادی دبی سنج چند فازی نسبت به جداساز چندفازی رایج در صنایع نفت و گاز

مطالعه کاویتاسیون و فلشینگ در کنترل ولوها و روش های کنترل تخریب ناشی از آنها
آذر ۴, ۱۳۹۶
پدرحفاری ایران جاودانه شد
آذر ۲۱, ۱۳۹۶

بررسی مزایای عملیاتی و اقتصادی دبی سنج چند فازی نسبت به جداساز چندفازی رایج در صنایع نفت و گاز

چکیده

در عملیات های چاه آزمایی و تولید براساس استاندارد های مشخص نسبت به انتخاب تجهیزات برای عملیات مورد نظر آزاد هستیم.می توانیم از تجهیزات قدیمی رایج استفاده کنیم و یا از تجهیزات مدرن که انتخاب هرکدام از این تجهیزات از نقطه نظر اقتصادی بحث خواهد شد. در این مقاله می خواهیم استفاده از دو نوع تکنولوژی رایج و مدرن را با هم از نظر اقتصادی مقایسه کنیم. تکنولوژی رایج مدنظر جداسازهای چندفازی آزمایشی هستند و تکنولوژی مد نظر مدرنجریان سنج های چندفازی هستند که استفاده از این دبی سنج های چندفازی بسیار مورد توجه قرار گرفته است و شرکت های بسیاری در سراسر دنیا به این تکنولوژی روی آورده اند.  اماآیا اگر در میدانی که از جداساز چندفازی آزمایشی استفاده می کنیم این تکنولوژی رایج را کنار بگذاریم و به جای آن از دبی سنج چندفازی استفاده کنیم آیا بهره اقتصادی خواهد داشت ؟با مراجعه به وب سایت های مربوط به شرکت های ارائه دهنده این تکنولوژی هزینه استقاده از این تکنولوژی  محاسبه شده و مدلی دقیق برای تحلیل مسایل اقتصادی به دست می آوریم که هدف اصلی این مقاله است.

کلمات کلیدی: بررسی , اقتصادی , جریان سنج ,  چند فازی

فهرست علائم :

r = ضریب تعدیل

K = خالص افزایشی ارزش کنونی

A=افزایش ارزشی سرمایه

  1. مقدمه

با افزایش مصرف دبی سنج های چندفازی و توسعه روز افزون آنها هزینه تهیه این دبی سنج ها نیز کاهش یافت یا به عبارتی دیگر این دبی سنج های چند فازی ارزان تر شدند.در حال حاضر با هزینه متوسط حدود پنجاه هزار دلار می توان  دبی سنج چندفازی تهیه کرد. اگر از دیدگاه اقتصادی بنگریم استفاده از تعداد زیادی از جداساز های آزمایشی در میدان که آب و نفت و گاز را در سطح جدا نموده و سپس محاسبات و اندازه گیری های مربوطه را انجام می دهند بسیار هزینه بردار است .مسلما این فرایند نیازمندصرف زمان بیشتری است چون باید قبل از انجام محاسبات فازی این فازها ابتدا یک مرحله جداسازی را طی نمایند و علاوه بر زمان از دست رفته راندمان جداسازی نیز بر کیفیت داده ها و محاسبات به دست آمده بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

دبی سنج های چندفازی نیازی به جداسازی اولیه جریان خارج شده از چاه برای انجام محاسبات ندارند و بدون جداسازی محاسبات را انجام می دهند که این محاسبه همزمان فازهای نفت و آب و گاز علاوه بر صرفه جویی در زمان امکان انجام دادن محاسبات دقیق و قابل اطمینان و اطلاعات دقیق مخزنی را به وجود آورده است.هدف از آنالیز های چاه آزمایی بدست آوردن رفتار تولیدی چاه است. همانطور که می دانیم برای آنالیز های چاه آزمایی نیازمند ثبت پارامترهای مخزنی مثلا دبی و فشار ته چاهی هستیم.استفاده از جداسازهای آزمایشی برای تعیین دبی و فشار دقت خوبی ندارند اما با استفاده از دبی سنج های چند فازی می توانیم این داده ها را با دقت بالایی و با صرف زمان کمتری به دست بیاوریم. فرض کنید که چاه های زیادی در یک میدان داشته باشیم و با استفاده از جداسازهای رایج برای تعیین دبی مربوط به هرفاز جریانی هر چاه چند ساعت زمان لازم باشد پس مسلما انجام این پروسه برای همه چاه ها خیلی زمان بر خواهد بود و نتایج محاسبه شده چندان دقت کافی ندارند وشاید حتی لازم باشد که از هر چاه در طول عمر تولید خود چند بار تست چاه آزمایی بگیریم که مسلما استفاده از جداسازهای رایج هم از نظر زمانی و هم از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نخواهد بود.

محاسبات مربوط به جریان چندفازی بسیار پیچیده است. تغییر در تولید چاه و داشتن انواع مختلفی از سیالات تولید شده و محدوده وسیعی از شرایط عملیاتی امکان محاسبه جریان چندفازی را بسیار سخت کرده اند.برای محاسبات مربوط به جریان های چند فازی ابتدا سرعت جریان و جزء حجمی هرفاز محاسبه می شود. با استفاده از این دو مقدار نرخ های جریانی مربوط به هر فاز محاسبه می شود. کاربرد های دیگر محاسبات چندفازی عبارت است از : چاه آزمایی و اندازه گیری میزان تولید و محاسبات مربوط به کنترل فرایند ها در مهندسی نفت.دبی سنج های چند فازی استفاده شده در میدان های نفتی حداقل باید دارای خصوصیاتی باشند: بتوانند جزء حجمی فاز ها را حساب کنند و در مواردی که فازی در فاز دیگر پخش شده است یعنی یک فاز در فاز پیوسته پخش شده باشد بتوانند جزء حجمی مربوطه را به درستی حساب کنند.

این دبی سنج ها با محاسبه سرعت جریان و افت فشار قادر خواهند بود که رژیم جریانی را به دست بیاورند و نوع رژیم جریانی را مشخص کنند. مشخصه بسیار قابل توجه این دبی سنج ها قابلیت کاربرد در محدوده وسیعی از شرایط عملیاتی مثلا نوع سیالات تولیدی و دبی های مختلف و رژیم های جریانی مختلف و حتی در دما و فشار های مختلف است.دبی سنج های چند فازی در صنایع دیگری نیز کاربرد گسترده دارند مثلا در صنایع نظامی و کشاورزی و صنایع هسته ای نیز از این دبی سنج ها استفاده زیادی می کنند. هدف این مقاله مقایسه دو تکنولوژی بیان شده و بررسی آنها از نظر اقتصادی است که کدام یک از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر و دارای راندمان عملیاتی بالاتری است.

  1. مزایای عملیاتی دبی سنج چند فازی نسبت به جداساز چندفازی رایج آزمایشی

برخلاف جداساز های رایج  دبی سنج های چند فازی گاز و نفت و آب را که بدون جداسازی فیزیکی جریان به فازهایی مجزا در جریان هستند بصورت پیوسته اندازه گیری می کند.دبی سنج های چندفازی مستقیما جریان سیال سه فازی را می گیرند و محاسبه می کنند و بلافاصله سیالات را به خطوط جریان باز می گردانند. این دبی سنج ها نتایج محاسبات را در عرض چند دقیقه ارائه می کنند.افت فشار در دبی سنج های چندفازی به طور قابل ملاحظه ای نسبت به افت فشار در جداساز های رایج  ناچیز است که به چاه ها اجازه تست شدن در شرایط نزدیک به شرایط تولیدی را می دهد. برای اندازه گیری های دائمی  این ابزار ها در شرایط سطحی و یا در روی دریا به ندرت یافت می شوند. تاکنون بیشتر از ۱۳۰۰ دبی سنج چند فازی در سراسر جهان نصب شده اند که نسبت به شش سال گذشته افزایش شدیدی داشته است.شکل ۱٫ در پایین- نمودار نشان دهنده محموله خریداری شده دبی سنج چندفازی در نقاط مختلف جهان است.

شکل ۱٫ نمودار نشان دهنده نرخ رشد سالیانه ۱۴٫۵% استفاده از این تکنولوژی در سطح جهانی است.

توسعه دبی سنج های سه فازی نشان دهنده میزان تاثیر گذاری و اهمیت این نوع دبی سنج در صنعت است.تست های حلقه-جریان شامل محاسبات دقیق سیال های  تک فاز از جمله گاز و نفت و آب در محیطی کنترل شده هستندو به منظور بدست آوردن جریان چندفازی آنها را ترکیب کرده و سپس این جریان چندفازی را به درون دبی سنج چند فازی انتقال می دهیم.نتایج تست حلقه جریان با حجم های جدایی از سیال هایی که جریان تست را تشکیل می دهند مقایسه می شود.این تست ها عملکرد اندازه گیری را برای محدوده گسترده ای از ترکیبات سیال و شرایط جریان  ارزیابی می کنند. با برون یابی داده های تست حلقه جریان تحت شرایط میدانی پیش بینی شده عملکرد فرایند اندازه گیری را می توان تعیین کرد.

مهندسین تست های گسترده ای از دبی سنج های چند فازی را به منظور اعتبار سنجی سیستم های مرتبط با کاربرد های میدانی مشخص انجام می دهند. اعتبار سنجی  به طور مکرر مورد نیاز خواهد بود زیرا سیستم های اندازه گیری نسبت به تغییر در شرایط عملیاتی از جمله نرخ های جریان و خصوصیات سیال و حضور رسوب یا پارافین و ماسه و حجم های گاز موجود در جریان سیال واکنش نشان می دهند. به هرحال چندین سازمان صنعتی نظیر انستیتو نفت آمریکا و جامعه مهندسی مکانیک آمریکا و سازمان جهانی استاندارد و سازمان تجارت جهانی در حال توسعه روش های موجود به منظور اعتبار سنجی دبی سنج های چند فازی هستند. شکل ۲٫ در پایین نشان دهنده شرکت های استفاده کننده از تکنولوژی دبی سنج های چندفازی در سطح جهانی می باشد.

شکل۲٫  شرکت های استفاده کننده از این تکنولوژی در  سطح جهانی

  1. توسعه مدل اقتصادی

مسلما در هر فرایند عملیاتی هزینه های کلی باید تعیین شوند. و مجموع کل هزینه ها برابر است با :

هزینه کل[۱] = هزینه های عملیاتی[۲] + هزینه های ناشی از سرمایه گذاری[۳](۱)

که این پارامتر یعنی هزینه کل برای هرکدام از روش ها یعنی استفاده از جداسازهای آزمایشی و یا استفاده از دبی سنج های چند فازی به طور جداگانه حساب می شود.

Totall Cost of M.P.F.M(Multiphase Flow Measurement)=(Operation Cost  + (Investment Cost   (۲)

Totall Cost of Test Separator = (Operation Cost   +  (Investment   Cost (3)

 

 

جدول۱- بررسی هزینه های دبی سنج های چندفازی

دبی سنج چند فازی
هزینه کل هزینه عملیاتی هزینه سرمایه گذاری سال
۱۰۰۰۰۰ $ ۰ ۱۰۰۰۰۰ $ ۰
۴۰۰۰۰ $ ۴۰۰۰۰ $ ۰ ۱
۴۰۰۰۰ $ ۴۰۰۰۰ $ ۰ ۲
۴۰۰۰۰ $ ۴۰۰۰۰ $ ۰ ۳
۴۰۰۰۰ $ ۴۰۰۰۰ $ ۰ ۴
۴۰۰۰۰ $ ۴۰۰۰۰ $ ۰ ۵
۴۰۰۰۰ $ ۴۰۰۰۰ $ ۰ ۶
۴۰۰۰۰ $ ۴۰۰۰۰ $ ۰ ۷
۴۰۰۰۰ $ ۴۰۰۰۰ $ ۰ ۸
۴۰۰۰۰ $ ۴۰۰۰۰ $ ۰ ۹
۴۶۰۰۰۰$ ۳۶۰۰۰۰ $ ۱۰۰۰۰۰ $

جدول۲- بررسی هزینه های جداساز آزمایشی

جداساز آزمایشی
هزینه کل هزینه عملیاتی هزینه سرمایه گذاری سال
۸۰۰۰۰۰$ ۰ ۸۰۰۰۰۰$ ۰
۷۰۰۰۰ $ ۷۰۰۰۰ $ ۰ ۱
۷۰۰۰۰ $ ۷۰۰۰۰ $ ۰ ۲
۷۰۰۰۰ $ ۷۰۰۰۰ $ ۰ ۳
۷۰۰۰۰ $ ۷۰۰۰۰ $ ۰ ۴
۷۰۰۰۰ $ ۷۰۰۰۰ $ ۰ ۵
۷۰۰۰۰ $ ۷۰۰۰۰ $ ۰ ۶
۷۰۰۰۰ $ ۷۰۰۰۰ $ ۰ ۷
۷۰۰۰۰ $ ۷۰۰۰۰ $ ۰ ۸
۷۰۰۰۰ $ ۷۰۰۰۰ $ ۰ ۹
۱۴۳۰۰۰۰$ ۶۳۰۰۰۰$ ۸۰۰۰۰۰$

برای بدست آوردن ارزش کنونی هزینه های کلی از ضریب تعدیل  استفاده می کنیم.

r=10%(فرضی)

Present Value[4] = ( Total Cost )/ (1+r    (۴)

(Present Value  = (Total Cost  / (۱+r (5)

(Present Value  = (Total Cost  / (۱+r (6)

مقدار ضریب تعدیل برای n=0 برابر ۱ و برای  n=1 برابر با ۰٫۹۰۹ و برای n=2 برابر با ۰٫۸۲۶ و به همین ترتیب برای سال های بعدی نیز به دست خواهد آمد.پس جدول دیگری برای نشان دادن ارزش کنونی هزینه های انجام شده بصورت زیر ایجاد می کنیم و مقادیر ارزش کنونی را به نمایش می گذاریم:

جدول ۳ بررسی هزینه های دبی سنج چندفازی برای نشان دادن ارزش کنونی هزینه های انجام شده

دبی سنج چندفازی
هزینه کل هزینه عملیاتی هزینه سرمایه گذاری سال
۱۰۰۰۰۰$ ۰ ۱۰۰۰۰۰$ ۰
۳۶۳۶۳$ ۳۶۳۶۳$ ۰ ۱
۳۳۰۵۸$ ۳۳۰۵۸$ ۰ ۲
۳۰۰۵۲$ ۳۰۰۵۲$ ۰ ۳
۲۷۳۲۰$ ۲۷۳۲۰$ ۰ ۴
۲۴۸۳۷$ ۲۴۸۳۷$ ۰ ۵
۲۲۵۷۹$ ۲۲۵۷۹$ ۰ ۶
۲۰۵۲۶$ ۲۰۵۲۶$ ۰ ۷
۱۸۶۶۰$ ۱۸۶۶۰$ ۰ ۸
۱۶۹۶۴$ ۱۶۹۶۴$ ۰ ۹
۳۳۰۳۵۹$ ۲۳۰۳۵۹$ ۱۰۰۰۰۰$

جدول ۴ بررسی هزینه های جداساز آزمایشی برای نشان دادن ارزش کنونی هزینه های انجام شده

جداساز آزمایشی
هزینه کل هزینه عملیاتی هزینه سرمایه گذاری سال
۸۰۰۰۰۰$ ۰ ۸۰۰۰۰۰$ ۰
۶۳۶۳۶$ ۶۳۶۳۶$ ۰ ۱
۵۷۸۵۱$ ۵۷۸۵۱$ ۰ ۲
۵۲۵۹۲$ ۵۲۵۹۲$ ۰ ۳
۴۷۸۱۱$ ۴۷۸۱۱$ ۰ ۴
۴۳۴۶۴$ ۴۳۴۶۴$ ۰ ۵
۳۹۵۱۳$ ۳۹۵۱۳$ ۰ ۶
۳۵۹۲۱$ ۳۵۹۲۱$ ۰ ۷
۳۲۶۵۵$ ۳۲۶۵۵$ ۰ ۸
۲۹۶۸۷$ ۲۹۶۸۷$ ۰ ۹
۱۲۰۳۱۳۰$ ۴۰۳۱۳۰$ ۰

پارامتر K بعنوان مقدار خالص افزایشی در نظر گرفته می شود و به صورت زیر تعریف می شود:

K=(Present Value    – (Present Value (7)

K=[(Total Cost  / (۱+r  – [(Total Cost  / (۱+r ](8)

اگر مقدار Kدر عبارت بالا منفی باشد به این معنی است که استفاده از تکنولوژی جدید دبی سنج چندفازی مزایای اقتصادی دارد و اگر مقدار K در عبارت بالا مثبت باشد تکنیک جدید دبی سنج چندفازی دارای مزایای اقتصادی نمی باشد و اگر مقدار K صفر باشد نشان دهنده این است که استفاده از هرکدام از این تکنیک ها هیچ فرقی نمی کند.(در عبارت بالا مقدار n از ۱ شروع می شود).حال برای مورد بیان شده در مدل مورد نظر مقدار K برابر با ۱۲۱۱۶۳- به دست آمده است که نشان دهنده این است که استفاده از تکنولوژی جدید دبی سنج چندفازی مزایای اقتصادی فراوانی دارد و استفاده از این تکنولوژی جدید با یک محاسبه اقتصادی بسیار ساده توجیه شد و مقایسه این دو تکنولوژی با روش های پیچیده اقتصادی و تاثیر دادن پارامترهای اقتصادی دیگر  نیز  همین نتیجه را در پی خواهد داشت و استفاده از تکنولوژی جدید دبی سنجی چندفازی را تایید و توجیه می کنند.شکل ۳ در پایین نشان دهنده افزایش مقدار K با افزایش مقدار r است.

شکل ۳- تغییرات k در مقابل r

همانطور که می دانیم در ایران۲۸ میدان نفتی و گازی مشترک داریم که ۱۵ میدان مشترک در خلیج فارس و ۱۳ میدان مشترک در خشکی است.همانطور که از آمار و ارقام بیان شده توسط سایت های خبری و گزارش های عملیاتی برمی آید میزان تولید کشورهای همسایه از میدان های مشترک ۹ برابر تولید ایران است. به طوریکه در میدان های مشترک با عراق میزان تولید عراق ۲۹۵۰۰۰ بشکه نفت بر روز است در حالی که میزان تولید کشور ایران ۱۳۰۰۰۰ بشکه نفت در روز است.

در میدان های مشترک با عربستان میزان تولید کشور عربستان ۴۵۰۰۰۰بشکه نفت در روز و میزان تولید کشور ایران ۴۲۰۰۰بشکه در روز است.در میدان های مشترک با امارات میزان تولید کشور امارات ۱۳۶۰۰۰بشکه در روز و میزان تولید کشور ایران ۵۶۰۰۰بشکه در روز است.در میدان های مشترک با ترکمنستان هم تولید ترکمنستان از ایران است. یکی از روش های موثر حل این مشکل استفاده از تجهیزات مدرن و بهینه در صنعت است.با توجه به آمار بیان شده میزان کل تولید ایران از میدان های نفتی و گازی مشترک برابر با عراق و عربستان و عراق و ترکمنستان حدودا ۳۰۰۰۰۰بشکه در روز است.فرض می کنیم  که در هر میدان نفتی یا گازی مشترک تنها دو جداساز آزمایشی را با جریان سنج چندفازی جایگزین کنیم.

تعداد کل جریان سنج های لازم= ۵۶

مقدار هزینه ناشی از سرمایه گذاری اولیه به ازای هرجریان سنج چندفازی=۱۰۰۰۰۰ دلار

مقدار کل هزینه ناشی از سرمایه گذاری اولیه=۵۶۰۰۰۰۰ دلار

از طرفی می دانیم که استفاده از جریان سنج چندفازی باعث صرفه جویی در زمان و بهبود راندمان عملیاتی می شود پس با استفاده از جریان سنج های چند فازی به تولید روزانه بالاتری از نفت و گاز در میادین مشترک با کشور های همسایه می رسیم.اگر فرض کنیم که این رشد تولید ۵ درصدی داشته باشیم.میزان کل تولید روزانه نفت وگاز در میادین مشترک به ۳۱۵۰۰۰بشکه در روز خواهد رسید.از طرفی مقدار کل هزینه های عملیاتی بااستفاده از دبی سنج های چندفازی از ۷۰۰۰۰دلار به ۴۰۰۰۰دلار کاهش می یابد.با استفاده از دبی سنج های چندفازی هزینه ناشی از سرمایه گذاری اولیه از ۸۰۰۰۰۰دلار به ۱۰۰۰۰۰دلار کاهش می یابد.

میزان افزایش درآمد سالیانه ناشی از افزای فروش نفت=۲۱۶۰۰۰۰۰۰ دلار

میزان هزینه عملیاتی سالیانه تمام دبی سنج های چندفازی=۲۲۴۰۰۰۰دلار

میزان هزینه عملیاتی سالیانه تمام جداسازهای آزمایشی =۳۹۲۰۰۰۰ دلار

میزان خسارت احتمالی وارده ناشی از جایگزینی جداسازهای آزمایشی با جریان سنج های چندفازی=۴۰۰۰۰۰۰۰ دلار

با احتساب موارد فوق نتیجه می گیریم که تنها با عوض کردن دو جداساز آزمایشی با دو جریان سنج چندفازی در هر میدان مشترک مقدار سود سالیانه برابر خواهد بود با : ۱۷۳۰۰۰۰۰۰ دلار در سال

شکل ۴ نشان دهنده هزینه های عملیاتی ناشی از جداساز آزمایشی و دبی سنج چندفازی را نشان می دهد(بدون تاثیر دادن ضریب تعدیل).

شکل ۴- هزینه های عملیاتی ناشی از جداساز آزمایشی و دبی سنج چندفازی

شکل ۵ نشان دهنده هزینه عملیاتی با تاثیر دادن ضریب تعدیل بر مدل یاد شده است.خط قرمز رنگ مربوط به جداسازهای آزمایشی و خط آبی رنگ نشان دهنده دبی سنج چندفازی است.

 

شکل ۵- هزینه عملیاتی با تاثیر دادن ضریب تعدیل بر مدل

=((Total Cost

=((Total Cost

از بین دو مقدار بالا هرکدام که کمتر باشد نشان دهنده صرفه اقتصادی روش مورد نظر است که بعد از محاسبه داریم:

 

  1. نتیجه گیری

در صنعت دو پارامتر هزینه و زمان نقش های اصلی را ایفا می کنند. مسلما صنعتگران به منظور انجام پروژه های صنعتی به دنبال تکنولوژی های جدید هستند که با صرف زمان کمتر و هزینه کمتر پروژه مورد نظر را به انجام برسانند که مسلما فاکتور کیفیت هم در نظر گرفته می شود. در این مقاله برتری اقتصادی استفاده از تکنولوژی جدید دبی سنج های چندفازی نسبت به استفاده از جداسازهای رایج در صنعت نفت اثبات و توجیه شد. مسلما اگر بازه زمانی بیشتری نیز در نظر بگیریم بعنوان مثال ده سال یا حتی بیشتر از بیست سال باز هم استفاده از دبی سنج های چندفازی نسبت به جداساز های رایج برتری دارد و فاکتور های دیگری نیز تاثیر داده می شود که اثبات ما را پایدار تر و قوی تر می کند.

اکنون در دنیا شاهد پیشرفت چشم گیر استفاده از دبی سنج های چندفازی هستیم و حتی در صنایع دیگری چون صنعت هسته ای و در کارخانه های مواد شیمیایی و حتی صنایع نظامی برای دقت و سرعت بیشتر از این نوع دبی سنج استفاده می کنند و این تکنولوژی روز به روز در حال توسعه یافتن است به طوریکه حتی امروزه با استفاده از امواج الکترومغناطیسی از جریان درون لوله تصویری سه بعدی تهیه می کنند که تفسیر جریان درون لوله و تعیین برش آب و ترکیب و شوری آب و توزیع سیال در طول لوله را با دقت زیادی تعیین می کند.تکنولوژی جدید دبی سنجی چند فازی دارای برتری های برجسته ای از جمله: قابلیت کنترل از راه دور و سرعت بالای محاسبات و تحلیل و محاسبات شوری و دقت بالای تحلیل و قابلیت کاربرد در گستره وسیعی از شرایط از جمله دما و فشار بالا و کلی دیگر از مزایا است که نیاز صنعت به این تکنولوژی جدید روز به روز بیشتر حس می شود.

در رابطه با تحلیل نمودار بالا باید گفته شود که اگر در مدل ضریب تعادل برابر با صفر باشد معادل این است که ارزش پولی سرمایه صرف شده با گذشت زمان تغییر نخواهد کرد اما در واقعیت در سیستم های اقتصادی ضریب تعادل داریم که نشان دهنده این است که ارزش پولی که در دست است روز به روز کاهش می یابد و با تحلیل نمودار بالا این نتیجه به دست می آید که چون میزان هزینه ها در روش جریان سنجی چندفازی کمتر است پس افت ارزش سرمایه صرف با گذر زمان کمتر خواهد شد یعنی اختلاف مقدار هزینه کل روش جریان سنجی چندفازی با تاثیر ضریب تعادل و بدون تاثیر ضریب تعادل از همین مقدار در روش جداساز آزمایشی کمتر است یعنی روش جریان سنجی چندفازی از روش جداساز آزمایشی از نظر اقتصادی  به صرفه تر است.

 

  مراجع

[۱]-Multiphase Flowmeters in Well Testing Applications, SPE Annual Technical Conference and Exhibition, 30 September-3 October 2001, New Orleans, Louisiana, B.C. Theuveny, G. Segeral, B. Pinguet, Schlumberger Oilfield Services

[۲]-An Introduction to Mathematical Finance with Applications:Underestanding and …,By Arlie O.Petters,Xiaoyin Dong.

[۳]-Multiphase Flow Metering: Current Trends and Future Developments, Distinguished Author Series, G. Falcone, SPE, Enterprise Oil; G.F. Hewitt, Imperial College; C. Alimonti, SPE, U. of Rome La Sapienza; and B. Harrison, SPE, Enterprise Oil.

[۴]-Falcone,G.,et al.,Multiphase Flow Metering:Principles and Applications,Elsevier,Development of Petroleum Science series,October 2009.

[۵]-Framo Energy and Schlumberger sold 1200 Multiphase Flow Meters Worldwide.Offshore Energy Today,Norway,www.offshoreenergytoday.com,July 6,2009.

[۶]-Multiphase Flow Metering,By Lex Scheers,prepared For Hydrocarbon Production Accounting Workshop 16Dec.2008,Moscow.

 

 

[۱]Totall Cost

[۲] Operation Cost

[۳] Investment Cost

[۴]ارزش کنونی

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *