ضرورت تبدیل نوآوری های نخبگان داخلی به ثروت ملی در صنعت نفت

ارزیابی یازده اختراع در حاشیه جشنواره دانایی خلیج فارس
اسفند ۱۷, ۱۳۹۶
جشنواره ملی دانایی خلیج فارس فرصتی برای معرفی نوآوری های صنعت نفت
اسفند ۱۹, ۱۳۹۶

ضرورت تبدیل نوآوری های نخبگان داخلی به ثروت ملی در صنعت نفت

سالی که گذشت برای صنعت  نفت کشور سال تثبیت بود. بازگشت  میزان  تولید و صادرات نفت  به ارقام سال های  قبل از تحریم ها در شرایطی که عملا خبری از حضور خارجی ها و تکنولوژی های جدیدشان نبود،  دستاورد بزرگی است که با همت کارشناسان و متخصصان بدست آمد. اما برای توسعه این صنعت که موتور محرک اقتصاد کشور است نیاز به اجرای طرح هایی برای دستیابی به اهداف افزایشی است. مطابق آنچه که در سند چشم انداز برنامه ششم توسعه کشور آمده است.

پیگیری و برنامه ریزی برای انعقاد قراردادهای توسعه ای صنعت نفت درقالب IPC  راهکاری است که تحولات  بین المللی سال ۹۶ ثابت کرد نباید تنها راه حل متولیان کشور برای توسعه صنعت نفت باشد. نکته ای که مسئولین تصمیم گیر این صنعت نیز به آن باور دارند و در برنامه ریزی های انجام گرفته برای سال آینده، بسته های توسعه ای  EPDF و EPCF  را برای افزایش تولید نفت وگاز تعریف کرده اند. بسته‌هایی که منابع مالی اش نیز از طریق صندوق توسعه ملی کشور تامین شده و با توجه به شرایط فعلی کوتاهترین راه برای اجرای برنامه های معوقی است که اجرایی نشدن قراردادهای IPC آنها را به تعویق انداخته است.

استفاده از منابع صندوق توسعه ملی برای اجرای این بسته های توسعه ای، الزام به استفاده حداکثری از توانمندی های داخلی در این پروژه هاست. این بدان معنی است که نه تنها طرف اصلی قراردادی پروژه ها باید یک شرکت داخلی باشد، بلکه در فرایند اجرایی نیز تا حد امکان از تجهیزاتی که توسط سازندگان معتبر داخلی ساخته شده و مورد تایید صنعت نفت قرار گرفته است، استفاده شود.

این فرصت، ظرفیت جدیدی را برای اهتمام جدی تر به نوآوری های نخبگان داخلی ایجاد کرده است. نوآوری هایی که تاکنون فقط در حد ارائه در جشنواره های ملی ومنطقه ای خلاصه می شود و صنعت نفت کمتر نگاه جدی به تجاری سازی و استفاده از آنها داشته است. اما شاید بتوان در قالب این بسته های توسعه ای، بخشی از منابع صندوق توسعه ملی را برای تبدیل شدن نوآوری ها به ثروت ملی در صنعت نفت اختصاص داد.

مدیر مسئول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *