۸۰ دلارچشم انداز قیمت نفت در سال ۲۰۱۸

اقتصاد انرژی و چشم‌انداز آن در سال ۱۳۹۷
اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۷
گشایش نخستین مرکز آزمایشگاهی سنگ دیجیتال کشور در دانشگاه صنعتی شریف
اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۷

۸۰ دلارچشم انداز قیمت نفت در سال ۲۰۱۸

 

مقدمه:

یکی از روشهای تحلیل بازار قیمت نفت، تحلیل تکنیکال قیمت در گذشته می‏باشد لذا با برسی اجمالی قیمت نفت و روند قیمتی آن در ۱۵ سال گذشته و بطور کامل تر در سال ۲۰۱۷ ، سعی می کنیم تا پیشبینی مناسبی برای قیمت نفت در سال ۲۰۱۸ ارائه کنیم. این تحلیل برمبنای قیمت نفت برنت انجام شده است.

 

تاریخچه قیمت نفت:

 نمودار زیر قیمت نفت از سال ۲۰۰۲ تا کنون را بصورت ماهیانه نشان می‏دهد. فلش های قرمز رنگ قیمت مناسب برای فروش و فلش های سبز رنگ قیمت مناسب برای خرید را نشان می دهند.

با توجه به روند نمودار قیمت نفت در ۱۵ سال گذشته، می بینیم که قیمت نفت در ابتدای سال ۲۰۰۴ از ۲۶ دلار روند صعودی را آغاز نموده و در نیمه اول سال ۲۰۰۶  برای اولین بار قیمت ۷۵ دلاری را لمس کرده ودر نیمه دوم سال ۲۰۰۶ پس از اصلاح قیمتی تا ۵۶ دلار ، روند صعودی خود را بدون وقفه تا ۱۴۸ دلار(بالا ترین قیمت نفت) در نیمه اول سال ۲۰۰۸ ادامه داده است.

پس از فتح قله ۱۴۸ دلاری، این محدوده قیمتی دوام چندانی نیافت وقیمت نفت تا پایان همان سال(۲۰۰۸) با سقوط سریع به محدوده ۴۰ تا ۵۰ دلار رسید و عملا ۸۰% رشد قیمتی( ۱۲۰ دلاری) را از دست داد. با توجه به اینکه این منطقه جذاب ترین قیمت و مناسب ترین نقطه برای خریداران از لحاظ تکنیکالی محسوب می شود، رشد مجدد قیمت از این نقطه شروع  گردید و تا نیمه اول سال ۲۰۱۱ قیمت نفت تا ۱۲۷ دلار رشد نمود.

قیمت نفت تا نیمه اول سال ۲۰۱۴ در محدوده ۱۰۰ تا ۱۲۰ دلار نوسان داشت و تا پایان همان سال(۲۰۱۴) مجددا با سقوط سریع به محدوده ۴۰ تا ۵۰ دلار رسید و در ادامه روند نزولی، در ابتدای سال ۲۰۱۶ قیمت نفت تا ۲۷ دلار سقوط کرد ولی نتوانست کف قیمتی ۱۵ ساله را بشکند. مجددا محدوده قیمتی جذاب برای خریداران نفت فراهم گردید ( کاهش ۹۰ درصدی رشد قیمتی) و با افزایش خریداران، روند رشد قیمت آغاز گردید ودر پایان سال ۲۰۱۷ به  ۶۷  دلار رسید. و در چهارماهه اول سال ۲۰۱۸  شاهد افزایش قیمت نفت تا ۷۵ دلار در هر بشکه بودیم.

 

تحلیل قیمت نفت:

تحلیل تکنیکال قیمت نفت طی ۱۵ سال اخیر نشان  می دهد که کف قیمت ۲۶ دلار سال ۲۰۰۴ که تا کنون پایدار بوده و با وجود اینکه در سالهای ۲۰۰۸ و ۲۰۱۵ قیمت نفت تا نزدیکی این محدوده سقوط کرده ولی هنوز موفق به شکستن این کف قیمتی نشده است. لذا می توان گفت که کف ۲۶ دلاری قیمت نفت پایین‌ترین قیمت سال‌های آینده نیزخواهد بود و همچنان روند رشد قیمتی نفت در آینده ادامه دار خواهد بود.

 

بررسی قیمت نفت در سال ۲۰۱۷:

نمودار زیر قیمت نفت در ۲ سال گذشته یعنی از سال ۲۰۱۶ تا کنون را بصورت هفتگی نشان می‏دهد.

همانطور که در نمودار فوق مشاهده می‏شود، آخرین روند رشد قیمتی نفت از ۲۷ دلار در ابتدای سال ۲۰۱۶ آغاز گردید و با  ۳۰ دلار افزایش تا پایان سال، قیمت ۵۷  دلاری را در ابتدای سال ۲۰۱۷ شاهد بودیم.

در نمودار هفتگی فیبوناتچی(شکل زیر)، قیمت نفت در محدوده ۲۳٫۶ تا ۳۸٫۲ درصد  قرار داشت و حدود ۳۰% از افت قیمت (از ۱۱۵ دلار به ۲۷ دلار) جبران  شده بود.

 

در این نمودار مشاهده می کنیم در سال ۲۰۱۷ قیمت نفت از ۳۸٫۲% فیبوناتچی عبور نموده و هیچ کندلی زیر آن کلوز ننموده است و رشد قیمتی تا ۶۸ دلار(نزدیکی ۵۰% فیبوناتچی) در پایان سال ۲۰۱۷ ادامه داشته است.

 

بررسی قیمت نفت در سال ۲۰۱۸:

روند قیمت نفت در سال جاری میلادی همچنان در روند صعودی بوده و با یک اصلاح کوچک تا ۶۲ دلارپایین آمده و مجددا به بالاترین قیمت در ۲ سال گذشته ( از ابتدای سال ۲۰۱۶) یعنی ۷۵ دلار در هر بشکه رسیده است.

با توجه به ثبت چندین کندل هفتگی قیمت  در بالای ۵۰% فیبوناتچی (بالای ۷۰ دلار) پیش بینی می‏شود قیمت نفت در نیمه اول سال ۲۰۱۸ به ۷۷ دلار و تا پایان سال به ۸۰ دلار برسد. البته در کوتاه مدت اصلاح قیمت به زیر ۷۰ دلار و نوسان قیمت در این محدوده محتمل می باشد.

 

مهندس محمد زنجیران تحلیلگر بازار سرمایه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *