۱۷سال انتظار برای WELLHEAD ایرانی
مرداد ۲۸, ۱۳۹۷
اولین گواهینامه IPICB برای معتبرترین انتقال تکنولوژی در کشور
مرداد ۲۹, ۱۳۹۷

بومی سازی Completion گام به گام اما مطمئن

وسایل مورد استفاده در تکمیل و راه اندازی چاهها، پس از پایان عملیات حفاری و راندن لوله های جداری که اصطلاحا به آنها تجهیزات رشته تکمیلی (Completion Equipment)گفته می شود، از نظر طراحی و ساخت از تکنولوژی بسیار بالایی برخوردارند. به طوری که انحصار تولید این وسایل تا دو دهه پیش صرفا در اختیار شرکت های آمریکایی واروپایی همچون Baker, Weatherford , Smith ,Schlumberger,… بود. حتی چینی ها که در کپی کردن تجهیزات در دنیا حرف اول را می زنند، هنوز نتوانسته اند همانند سایر تجهیزات نفتی، برند معتبر و قابل اعتمادی در زمینه COMPLETION به دنیا عرضه کنند. ساخت این وسایل در ایران، در سال های آغازین دهه ۸۰ و با حمایت مناطق نفت خیز جنوب به روش مهندسی معکوس آغاز شد. به طوری که عمده ترین تجهیزات درون چاهی که طی دهه ۸۰ در ایران توسط تعدادی از سازندگان داخلی تولید و در چاهها نیز استفاده شد، از نوع PERMANENT PACKER 9- 5/8” وشیر ایمنی سایز ۷ اینچ است که استاندارد چاههای مناطق نفت خیز جنوب است.

بعد از تشدید محدودیت های بین المللی و در نیمه دوم این دهه شرکت های نفت مرکزی و فلات قاره هم برای استفاده از وسایل داخلی تمایل نشان دادند که منجر به بومی شدن تجهیزات مورد استفاده در چاههای گازی (بجز Mobore Completion که در چاههای فازهای پارس جنوبی استفاده می شود) شد.

اما حکایت فلات قاره متفاوت از مناطق نفت خیز و نفت مرکزی است. این شرکت تولید کننده دریایی به دلیل تنوع روش های تولید و بهره برداری از چاهها، از تجهیزات متنوعی در رشته  تکمیلی استفاده می کند. Gas Lift,ESP, Sand Control,  وDual , Single Completion روش های تکمیل چاههای فلات قاره هستند که هر یک تجهیزات خاصی را برای استفاده نیاز دارد  و به جز وسایل سرچاهی و لوله مغزی  وشیر ایمنی، سایر تجهیزات استفاده در هر روش تولید منحصر بفرد است. به همین دلیل این شرکت در استفاده از تجهیزات ساخت داخل وسواس بیشتری به خرج داده است.

در بین سازندگان داخلی، شرکت خرد صنعت اروند اولین شرکتی بود که از اواخر دهه ۸۰ به حوزه ساخت وسایل درون چاههای فلات قاره ورود کرد و پس از تست میدانی تجهیزات تولیدی اش که در چاههای مناطق نفت خیز نیز استفاده شده بود، برای چاههای فلات قاره -که از وسایلی متناسب با لوله های مغزی سایز های ½ – ۴ و ½ -۳ اینچ استفاده می شود- اقدام به طراحی و ساخت وسایل درون چاهی نمود. با گذشت بیش از یک دهه از فعالیت این شرکت در زمینه طراحی و ساخت وسایل درون چاهی، رعایت استانداردها و توجه به پژوهش وتوسعه به عنوان اصلی ترین رکن پیشرفت یک سازنده، سبب شد که این شرکت به عنوان یکی از چهار شرکت دریافت کننده گواهینامه کیفیت محصول و اولین سازنده وسایل درون چاهی با برند KSA برای دریافت مونوگرام IPICB واجد شرایط شناخته شود. نهاد صدور گواهینامه صنعت نفت پس از ارزیابی توانمندی های این شرکت در تاریخ سوم تیرماه ۱۳۹۷ در شش حوزه به شرح ذیل گواهینامه شماره ۱۳۹۶۰۹۰۴ را برای این سازنده داخلی صادر نمود:

 

Lock Mandrel بر اساس استاندارد  API Spec. 14L

Landing Nipple بر اساس استاندارد  API Spec. 14L

Packers بر اساس استاندارد  API Spec. 11D1

Subsurface Safety Valve بر اساس استاندارد  API Spec. 14A

Completion Accessories – Non Pressure Containing  بر اساس استاندارد  API Spec. 19AC

Completion Accessories – Pressure Containing بر اساس استاندارد  API Spec. 19AC

خرد صنعت اروند از مهندسی معکوس تا طراحی Sand Control Packer

شرکت خرد صنعت اروند در سال ۸۶ با درک شرایط ناشی از تحریم کالا و خدمات بر آن شد تا پنانسیل های موجود خود را در جهت رفع نیازمندی های صنعت نفت بالاخص در بخش صنایع بالادستی متمرکز نماید. این تصمیم با تکیه بر  ۱۵  سال تلاش و تجربه  در قالب کار مهندسی و تولید در بخش های مختلف صنعت فولاد سازی، ماشین آلات راهسازی و صنایع نیروگاهی اتخاذ گردید. در این راستا با استقبال شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در قالب یک کار گروه در  کمتر از ۸ ماه این شرکت موفق به تولید و رانش اولین بخش از مجموعه رشته تکمیلی درون چاهی در چاه  شماره ۴۱۸ اهواز گردید.

موفقیت در تست میدانی اولین مجموعه تولید شده و تداوم حمایت مدیران و کارشناسان شرکت ملی نفت مناطق نفت خیز جنوب منجر به تولید و تست کلیه اقلام Downhole Completion مطابق با شرایط شرکت نفت مناطق نفت خیز جنوب گردید. در تاریخ ۰۳/۱۲/۱۳۸۷ تأییدیه یکصد و هفتاد و هفتمین کمیته  تخصصی استانداردهای  وسایل  حفاری بنام شرکت خرد صنعت صادر  و  این شرکت بعنوان تولیدکننده کل رشته تکمیلی درون چاهی مورد تایید قرارگرفت.

پس ازآن، تولید انبوه محصول استراتژیک Downhole Completion در قالب خط تولید به صورت پیوسته در برنامه  تولید شرکت قرار گرفت.  ارتقاء سطح مهندسی و کیفی محصول و  پیوستگی سفارشات که  اصل مهمی در توسعه سازمان است، شرکت را بر آن داشت که با ایجاد سیستم یکپارچه مدیریت تولید (MIS) زنجیره ی فرآیندهای مهندسی، برنامه ریزی، بازرگانی ، تولید، کنترل کیفیت وتحویل محصول را تحت مدیریت و نظارت یکپارچه قرار دهد و این امر شرایط ارتقاء دانش سازمانی و سخت افزاری را برای این شرکت مهیا نمود.

پس از نهادینه شدن محصول استراتژیک  Downhole Completion  و در ادامه  فعالیت های توسعه محصول، با اراده و همکاری  شرکت نفت فلات قاره،  این شرکت مبادرت به تولید  Mud Line Suspension و  Whip stockو System Conductor Pipes نمود. رانش Mud Line Suspension در چاههای SPD14A-08ST1(RIG:ABAN 5), دکل شهید رجائی و فاز ۲۲-۲۴ پارس جنوبی (دکل SINA 1) با موفقیت انجام شد  و هم اکنون این محصول در خط تولید شرکت جهت سفارشات شرکت های مختلف نفتی فعال درفازهای  پارس جنوبی قرار گرفته است.  رانش ۶ مجموعه Whip Stockبا توانایی One Trip در چاههای مختلف مناطق نفت خیز جنوب و فلات از دیگر تجربیات موفق این شرکت محسوب می شود. این محصول در چاهCR-03  میدان رشادت  نصب گردیده است.

 

محصول System Conductor Pipes With RL4 در سبد کالای استراتژیک  و مشمول تحریم کالا و خدمات است که این شرکت موفق به ساخت ۶۵ شاخه از این محصول در قالب قراردادی با شرکت فلات قاره شده است.

از سال ۱۳۹۳ پروژه مطالعاتی جهت طراحی های اولیه تجهیزات Downhole Completion  با فشار کاری ۱۰K و سیستم های Sand Control Packer در دستور کار این شرکت قرار گرفت که در نهایت در سال ۱۳۹۵  اولین نمونه های این دو مجموعه با نتیجه مطلوب در چاه های کشور نصب  و تولید انبوه این تجهیزات آغاز گردید. بر این اساس تاکنون تعداد ۱۵ مجموعه Downhole Completion  بافشار ۱۰۰۰۰psi و تعداد۳۰ مجموعه Sand Control  Packerبه ترتیب در چاههای مختلف مناطق نفت خیز جنوب و شرکت نفت فلات قاره ایران مورد استفاده قرارگرفته است. شایان توجه است که این دو محصول با دانش درون سازمانی و طراحی داخلی عملیاتی گردیده است.

 

یکی از قابلیت های توسعه یافته شرکت، استفاده از تیم رانش متشکل از کارشناسان مجرب نصب و ارائه دستورالعمل های مربوطه در سال های اخیر است، همچنین کلیه تجهیزات مورد نیاز جهت راندن Sand Control  Packer نیز توسط کارشناسان این شرکت بومی سازی شده است.

روزشمار شرکت خرد صنعت اروند:

• رانش اولین تجهیز ساخته شده توسط شرکت خرد صنعت اروند،  Hydroset Permanent Packer 9-5/8″ ، در چاه شماره ۴۱۸ اهواز در سال ۱۲/۰۷/۸۷

• اولین رانش توسط شرکت خردصنعت اروند ( آریا حفاران طلوع کارون) در چاه شماره ۴۶۸ دکل اهواز در تاریخ ۰۹/۰۴/۹۴

• رانش اولین مجموعه Sand Control Packer  در میدان درود منطقه خارک و چاه شماره       D-131 در تاریخ ۱۴/۰۱/۹۵

• رانش اولین مجموعه Down Hole Completion  ۱۰K PSI  طراحی و تولید شده توسط شرکت خرد صنعت اروند درچاه شماره ۱۲۴  پازنان دکل شماره ۵۲ در تاریخ ۱۲/۰۶/۹۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *