اولین گواهینامه IPICB برای معتبرترین انتقال تکنولوژی در کشور

بومی سازی Completion گام به گام اما مطمئن
مرداد ۲۸, ۱۳۹۷
آیا گره کور سازندگان ایرانی باز می شود؟
مرداد ۲۹, ۱۳۹۷

اولین گواهینامه IPICB برای معتبرترین انتقال تکنولوژی در کشور

برای شروع کار نهاد صدور گواهینامه کیفیت صنعت نفت (IPICB) برای سازندگان داخلی صنعت نفت، چه گزینه‌ای بهتر از این‌که ارزیابی از یکی از با تکنولوژی ترین شرکت‌های سازنده ایرانی داوطلب دریافت این گواهینامه، یعنی شرکت مهندسی و ساخت توربین مپنا(توگا) از زیرمجموعه‌های گروه مپنا انجام شود. شرکتی که کمپرسورها و توربین‌های مورد استفاده در صنایع نیروگاهی و نفت و گاز کشور را طی دو دهه گذشته به روش‌های گوناگونی از انتقال دانش فنی، طراحی و توسعه و یا مهندسی معکوس تولید کرده است. این شرکت با بهره‌مندی از امکانات مدرن و کم نظیر در تولید و تست توربین و کمپرسور در ایران و منطقه خاورمیانه، دارای تمام گواهینامه های رایج جهت طراحی و ساخت تجهیزات می‌باشد و سالانه برای تمدید این گواهینامه‌ها به دفعات مورد ارزیابی شرکت‌های مختلف قرار می‌گیرد. مهم‌تر این‌که به‌دلیل همکاری‌ها و تولید مشترک محصولات با سازندگان اروپایی، این شرکت توسط شرکت‌های همکار خارجی به‌طور دائمی مورد ارزیابی و ممیزی قرار گرفته است و مطابق با استانداردهای روز جهانی محصولات خود را به بازار عرضه می‌کند و این موجب شده تا اعتباراین شرکت جهانی شود.
شرکت مهندسی و ساخت توربین مپنا(توگا) این شرکت اولین نشان طلایی کیفیت محصولات و خدمات سازندگان تجهیزات صنعت نفت را، در تاریخ یکم آذرماه سال ۹۶ به شماره ۱۳۹۶۰۹۰۱ برای کسب کرده است، دانش فنی تولید توربین‌های گازی در کشور را به چند روش مختلف به دست آورده است و یا به‌صورت بومی ایجاد نموده است:

انتقال دانش فنی تحت لیسانس:
بی شک یکی از تجارب موفق کشور در زمینه انتقال دانش فنی تجهیزات مهم به کشور، مربوط به همکاری دو شرکت زیمنس و توگا در حوزه تولید توربین‌های گازی ۱۶۲ مگاواتی و نیز توربین‌های بخار سیکل ترکیبی ۱۵۹ مگاواتی بوده است که از سال ۱۳۸۲، با عقد موافقت‌نامه لیسانس بین دو شرکت آغاز گردید و طی آن دانش فنی ساخت این توربین به طور کامل به شرکت توگا منتقل گردید و تا کنون بیش از ۹۲ واحد توربین گازی ۱۶۲ مگاواتی و ۵۷ واحد توربین بخار ۱۵۹ مگاواتی مذکور در شرکت توگا تولید و با موفقیت در نیروگاه‌های کشور نصب و راه اندازی گردیده است. همچنین بعد از رفع تحریم‌های ظالمانه دوره قبل و به بار نشستن برجام، شرکت توگا موافقت‌نامه لیسانس جدیدی را برای تولید توربین‌های کلاس F با شرکت زیمنس امضاء نمود که این قرارداد در جریان بوده و اولین توربین کلاس F از این قرارداد در شرکت توگا در مرحله مونتاژ نهایی و تحویل قرار دارد.

ایجاد و ارتقاء دانش فنی بصورت بومی با تحقیق و توسعه:
از سال ۱۳۸۸-۱۳۸۹ و با اوج گیری تحریم های ظالمانه دوره قبل علیه کشورمان، شرکت زیمنس ناچار به قطع همکاری با شرکت توگا در تولید و ارتقاء توربین‌های گازی ۱۶۲ مگاواتی گردید. لذا گروه مپنا و شرکت توگا تصمیم گرفت تا با اتکا بر توانمندی‌های داخلی و بدون دخالت شرکت زیمنس و بر پایه تجارب کسب شده در قراردادهای لیسانس ( بند ۱ بالا)، نسبت به ارتقاء توربین ۱۶۲ مگاواتی اقدام نماید. لذا از طریق سرمایه گذاری قابل توجه و طی فرآیندهای پیچیده و سنگین تحقیق و توسعه، شرکت توگا موفق شد طی ۳ مرحله، ۳ ورژن جدید از توربین ۱۶۲ مگاواتی، ابتدا به ۱۶۶ مگاوات و سپس به ۱۷۰ مگامات و نهایتا به ۱۸۵ مگاوات همراه با افزایش قابل توجه ۲ درصد در راندمان، توربین‌های بومی کلاس E را با عنوان ( MGT-70(1,2,3 تولید نماید. این دستاورد بزرگ ملی در صنعت ساخت توربین منجر به این شد تا نام شرکت مپنا-توگا به عنوان سازنده اصلی تجهیزات( OEM) توربین در جهان شناخته شود و در نشریات معتبر صنعت توربین سازی مانند Gas Turbine World وReport McCOY POWER درج گردد. همچنین طراحی و ساخت انواع کمپرسورهای سانتریفیوژ گاز تا فشار ۲۰۰ بار و نیز واحدهای نیروگاهی موبایل ۲۵ مگاواتی از دیگر نتایج موفق برنامه های تحقیق و توسعه شرکت توگا بوده است.

خرید دانش فنی برای انتقال تکنولوژی
یکی از اولین اقداماتی که پس از تاسیس شرکت توگا صورت گرفت، همکاری با شرکت آنسالدو انرژیا ایتالیا جهت انتقال تکنولوژی ساخت توربین های ۱۵۷ مگاواتی V94.3 بود که از سال ۱۳۷۹ آغاز و در سال ۱۳۸۱، اولین توربین گازی این نوع در شرکت توگا تولید و تحویل مشتری گردید و پس از آن همان‌طور که در بند ۲ گفته شد، شرکت توگا در قالب همکاری لیسانس با شرکت شرکت زیمنس، ورژن ۵ این توربین را تولید نمود. همچنی از سال ۱۳۸۶، شرکت مپنا و توگا موفق شد تا از طریق عقد قرارداد خرید دانش فنی و بومی سازی توربین‌های ۲۵ مگاواتی DU80 با شرکت زوریای اوکراین و همزمان عقد قرارداد خرید دانش فنی ۴ مدل کمپرسور سانتریفیوژ از شرکت سومی فرونزه اکراین، توربوکمپرسورهای صنعتی مورد نیاز صنایع گاز و پالایشگاهی کشور و نیز توربین‌های گازی ۲۵ مگاواتی جهت تولید برق را در توگا به صورت بومی تولید نماید که تا کنون حدود ۸۰ واحد از این توربین‌ها در ایستگاه‌های تقویت فشار گاز در پالایشگاه‌های پارس جنوبی و خطوط انتقال گاز کشور با موفقیت نصب و راه اندازی گردیده یا در حال نصب می‌باشد و شریان گازی کشور را پشتیبانی می نماید.

مهندسی معکوس
توگا در سال هایی که بهره برداران صنایع نفت و گاز کشور نیاز مبرم به تعمیر و نگهداری توربین رولزرویس ( Rolls Royce) مدل AVON 1535 ناوگان خود را داشتند و به علت تحریم‌ها قادر به دریافت خدمات تعمیراتی از سازنده اصلی این توربین‌ها نبودند، کارگاه تعمیراتی مختص این پروژه را ایجاد و تجهیز کرد و از طریق تعمیر این توربین‌ها و طی یک فرآیند ۲ ساله، به دانش فنی ساخت آن‌ها دست یافت. به‌طوری که سال های بعد نمونه هایی از این مدل توربین توسط متخصصان این شرکت در داخل کشور تولید ونصب شد.
همچنین توربین ۴۲ مگاواتی MGT-40 توربین گازی دیگری است که به‌روش مهندسی معکوس بر روی پلتفرم توربین GE F6 در توگا ساخته شده و مراحل تست کارگاهی آن نیز با موفقیت انجام شده است و اولین واحد آن نیز در دست نصب و راه اندازی در جنوب کشور قرار دارد.
انتقال تکنولوژی برای تولید محصول با کیفیت با برند ایرانی و قابل رقابت با محصولات مشابه خارجی، فرآیندی است که وزارت نفت از سال ۹۳ در پروژه بومی سازی اقلام ده‌گانه آن را دنبال می کند. روند کسب دانش فنی در تولید توربین های گازی در کشور، تکمیل این فرآیند توسط شرکت توگاست. فرآیندی که هنوز منجر به عقد قرارداد قابل توجهی با وزارت نفت برای توگا نشده است و این شرکت دانش بنیان و دارای سابقه صدور دانش فنی، امیدوار است با دریافت گواهینامه کیفیت محصول (IPICB Monogram) از نهادی که وابسته معنوی به وزارت نفت و مورد قبول آن است، طلسم بی اعتمادی به‌خصوص در استفاده از توربوکمپرسورهای ساخت این شرکت در حوزه‌های بهره‌برداری نفت، پالایشگاه و پتروشیمی در وزارت نفت شکسته شود.

گواهینامه صادر شده برای شرکت توگا که پنج ماه پس از صدور آن در نمایشگاه نفت وگاز به این شرکت داده شد، برای چهار محصول به شرح زیر صادر شده است:
Gas Turbin MGT-30(DU80) – توربین گازی بر اساس استاندارد API 616
Gas Turbin MGT-70(SGT5-2000E) – توربین گازی بر اساس استاندارد API 616
Steam Turbin MST-50C(E-TYPE) – توربین بخار بر اساس استاندارد API 616
Centrifugal Compressor– کمپرسورهای سانتریفیوژ بر اساس استاندارد۶۱۷ API
گفتنی است مراحل فنی صدور گواهینامه برای دو محصول دیگر این شرکت به نام، توربین های گازی AVON 1535 و MGT-40
در حال انجام است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *