کمیته های مرجع تخصصی استاندارد سازی زیر ساختی برای NIPS, IPICB

آیا گره کور سازندگان ایرانی باز می شود؟
مرداد ۲۹, ۱۳۹۷
آیین نامه نظام یکپارچه صدور گواهی نامه کیفیت محصولات و خدمات برای سازندگان کالا و تجهیزات صنایع نفت
مرداد ۳۰, ۱۳۹۷

کمیته های مرجع تخصصی استاندارد سازی زیر ساختی برای NIPS, IPICB

ساختمان اداره کل سیاست‌گذاری مهندسی و استانداردهای وزارت نفت واقع در خیابان خردمند شمالی از اواسط سال ۹۵ میزبان جلساتی بود که در آن متخصصین صنعت نفت کشور در قالب کارگروه‌هایی تحت عنوان کمیته های مرجع تخصصی برای استانداردسازی در صنعت نفت در کنار نمایندگان تشکل های صنفی سازندگان و نیز کارشناسانی از تولید کنندگان داخلی، گرد هم آمده بودند تا برای اقلامی که در قالب پروژه‌های دهگانه وزارت نفت قرار بود تولید شوند، استاندارد تعیین کنند.
طبق دستورالعملی که معاونت مهندسی وزارت نفت به عنوان متولی استانداردسازی به کمیته‌های تخصصی ابلاغ کرده بود، قرار نبود خروجی این کمیته ها تدوین استاندارد جدید برای هر حوزه باشد بلکه در فاز اول با خرد جمعی کارشناسان صنعت نفت، سازمان ملی استاندارد، سازندگان داخلی، انجمن‌های تخصصی صنعت مانند انجمن نفت، پژوهشگاه‌های تخصصی، انجمن های تخصصی سازندگان تجهیزات صنعت نفت و حتی کارشناسان خبره ای که در چارچوب های حقوق هم عضویت نداشتند، ولی در هر موضوعی خبره و صاحب نظر و دارای ایده بودند، استاندارد های بین‌المللی موجود در هر گروه کالایی مورد بررسی قرار گرفته و سبد استانداردی در حوزه های طراحی، بازرسی، کنترل کیفی، آزمایش های حین ساخت، دستورالعمل های اجرایی و … برای هر کالا و تجهیز ارائه شود. در واقع با تعیین سبد استانداردی برای هر کالا، سازندگان داخلی ملزم به رعایت این استانداردها در تولید محصول خود خواهند شد.


به گفته کارشناسان حاضر در این جلسات اولین گام برای تعیین سبد استانداردی، تعیین ریز اقلام برای هرگروه کالایی بود. اینکه مثلا در گروه شیرآلات کنترلی، استانداردهای چه کالاهایی باید تجمیع و ارائه شود و اصلا چه اقلامی در این گروه کالایی جای می گیرند. در این بخش بدلیل حضور کارشناسان مختلف از شرکت های دولتی نفتی و سازندگان، بحث های فنی زیادی برای مشخص کردن ریز اقلام هرگروه کالایی بین کارشناسان انجام شد و پس ازتوافق جمعی برای هر یک از گروه ‌های کالایی ریز اقلام ارائه شد. گام بعدی مشخص نمودن استاندارد های بین‌المللی مورد استفاده از مرحله طراحی تا راه اندازی ونصب هر کالا بود که بدون توجه به نام استاندارد و با نظر خواهی از سازندگان آن تجهیز سبد استانداردی مورد استفاده تعیین گردید.
خروجی این کمیته های تخصصی تحت عنوان آیین کار استاندارد هر یک از گروه های کالایی به سازمان ملی استاندارد ارائه شد که پس از برررسی و تطابق آنها با قوانین نگارش استانداردهای ملی تحت عنوان NIPS “استاندارد ملی صنعت نفت ” و با شماره استاندارد ملی ایران منتشر گردید. بدین روش تاکنون برای ۶ گروه کالایی به شرح جدول ۱، شماره استاندارد ملی صادر شده است.
در مقدمه این استاندرهای ملی شده این عبارت امده است:استاندارد « صنعت نفت- ……..- آیین‌کار » توسط وزارت نفت ایران متشکل از کارشناسان شرکت‌های تابعه وزارت نفت ایران، سازندگان، تأمین کنندگان خدمات و نمایندگان سازمان ملی استاندارد تعیین گردید. در این استاندارد، استانداردهای اصلی و استانداردهای مرتبط در موارد الزامات طراحی و ساخت اقلام، کنترل کیفی و آزمون عملکردی، آزمون های تأیید طراحی، انتخاب مواد، خرید و تحویل کالا تعیین شده اند. برای کاربردهای ویژه الزامات توافق شده فی مابین کارفرما و سازندگان ملاک عمل خواهد بود.
این کاربرد فقط بخشی از خروجی این کمیته های تخصصی است. گام بعدی این کمیته ها ارسال سبد استانداردی تعیین شده به نهاد صادر کننده گواهینامه کیفیت است که بر اساس این سبد استانداردی مراحل ارزیابی شرکت ها توسط ارزیابان این نهاد انجام گرفته و منجر به صدور گواهینامه IPICB برای سازندگان داخلی می شود. روش های تست محصول نیز که از طریق همین کمیته های تخصصی برای هر گروه کالایی استخراج شده است برای تعیین آزمایشگاه‌های مرجع مورد استفاده قرار می گیرد.
آنچه در ادامه خواهید خواند سبد کالایی برخی از گروه‌های کالایی است که توسط این کمیته‌ها نهایی شده و مورد تایید سازمان ملی استاندارد نیز قرار گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *