IPICB از نگاه آمار
شهریور ۶, ۱۳۹۷
حضور شرکت گاز استان اصفهان در دوازدهمین کنفرانس آزمونهای غیر مخرب بازرسی فنی درسوئد
شهریور ۱۰, ۱۳۹۷

بومی سازی HYDRAULIC MAST نود فوتی

مداخله در چاه (well intervention) به عملیاتی گفته می شود که جهت تعمیر و یا افزایش تولید یک چاه انجام می گیرد. یک چاه به دلایل مختلف مانند تولید شن، خرابی ادوات درون چاهی، پوسته چاه، اندازه گیری خواص چاه و مخزن مورد مداخله قرار می گیرد. شکل ۱، فرکانس سرویس های مختلف را نشان می دهد. قبلا از دکل جهت مداخله در چاه استفاده می شد که باعث افزایش هزینه ها به خصوص برای میادین دریایی می شد. استفاده از دکل همچنین نیاز به کشتن چاه دارد که می تواند به چاه آسیب بزند. با توسعه روشهای ریگلس زمان و هزینه ها کاهش پیدا کردند. این روشها شامل وایرلاین، اسلیک لاین، کویل تیوبینگ و هیدرولیک ورک اور هستند. توسعه این روشها حاصل کاهش قیمت نفت و افزایش هزینه‌ها بوده که به طور پیوسته ادامه دارد. شکل ۲، راهنمای استفاده از این روش‌ها را برای سرویس های مختلف نشان می دهد.

Wireline
عملیاتی است که شامل فرستادن و خارج کردن ابزار و تجهیزات به داخل چاه بوسیله سیم است. در صورتیکه سرویس شامل کابل الکتریکی باشد Electrical Line و در صورتی‌که ازکابل مکانیکی استفاده شود اسلیک لاین گفته می شود. Electrical Line در سرویس هایی استفاده می شود که منبع تغذیه الکتریکی لازم باشد. مشبک کاری، لاگ تولید و لاگ پتروفیزیکی از جمله سرویس هایی هستند که از Electrical Line استفاده می‌کند. Slick Line در سرویس هایی قابل انجام است که جهت ارسال مکانیکی ابزار به درون چاه باشد.

لوله مغزی سیار Coiled Tubing
این سرویس شامل لوله استیل انعطاف پذیری است که درون چاه فرستاده می‌شود که قابلیت ارسال سیال و یا ابزار مختلف را دارد. در سرویسی که نیاز به گردش سیال باشد لوله مغزی سیار Coiled Tubing تنها گزینه است. این روش قابلیت‌های زیادی داشته و به طور فزاینده ای تبدیل به بیشترین روش در مداخله چاه می شود. آمار نشان می‌دهد تعداد دکل حفاری در بازه ۲۰ ساله تقریبا ثابت بوده در حالی‌که تعداد لوله مغزی سیار Coiled Tubing چند برابر شده است.

 

 

شکل ۳، تغییر تعداد دکل حفاری و لوله مغزی سیار در یک دهه

 

(Hydraulic Workover)
این سیستم از سیلندر هیدرولیکی تشکیل شده است که برای راندن پایپ به داخل چاه استفاده می‌کند. پایپ می‌تواند در حالت نرمال و یا بعد از کشتن چاه استفاده شود. مزیت Hydraulic Wolkover نسبت به لوله مغزی سیار در انجام سرویس‌های سنگین تر است.

سرویس های الکتریک لاین اسلیک لاین و کویل تیوبینک شامل تجهیزات مختلف از جمله MAST هیدرولیک هستند. در راستای بومی سازی تجهیزات صنعت نفت شرکت پایا انرژی آبان کیش شروع به ساخت بعضی از تجهیزات مانند برنر بوم، لند برنر و MAST هیدرولیک کرده است. وظیفه این MAST تامین نیروی بالا بر و نگهدارنده وزن تجهیزات در حین عملیات است. اگر چه این تجهیز قابل کاربرد در سرویس میادین خشکی است اما کاربرد اصلی آن در میادین فراساحل می باشد. اهمیت بومی سازی تجهیزات مورد استفاده در صنعت نفت باعث شد شرکت پایا انرژی ابان کیش اقدام به طراحی و ساخت MAST هیدرولیک نماید.
طراحی و ساخت
سیستم MAST هیدرولیک شامل اجزا متفاوتی است و طراحی و ساخت هر کدام باتوجه به نیازهایی که از عملکرد دستگاه انتظار می رود انجام شده است.
موتور:
نیروی لازم برای هیدرولیک باید از موتوری تامین کرد که می تواند به صورت مجزا باشد و یا بر روی دستگاه نصب گردد. با توجه به نیازهای طراحی موتور دیزل ۴ سیلندر ۱۲۰ اسب بخار ولوو در نظر گرفته شده است.
بوم:
طراحی MAST هیدرولیک جهت استفاده در صنعت نفت ایران انجام گردیده است. سکوهای نصب شده در خلیج
فارس مشخصات متفاوتی داشته و نیاز است ارتفاع بوم به گونه ای طراحی شود که پاسخگوی عملیات بر روی تمام سکوها از جمله سکوهای دو طبقه‌ای باشد. بدین منظور یک بوم تلسکوپی ۳۵ فوت سه تکه‌ای که در حالت کاملا باز به ۹۰ فوت می رسد در نظر گرفته شده است. همچنین توان دستگاه برای نگهداری وزن ۱۵ تن طراحی شده است که برای تمام سرویس هایElectric Line و Slick Line قابل استفاده بوده و برای بعضی از سرویس‌های لوله مغزی سیار مناسب است.
وینچ:
وظیفه وینچ بازو بسته کردن سیم فولادی است که هوک به انتهای آن متصل شده است. دستگاه دارای سه هوک (۱۰ تنی و ۲ عدد ۵ تنی) است که هر کدام را وینچ هیدرولیک ۲۰ تنی تامین نیرو می کند.
Basket: به منظور قرارگیری تجهیزات دستگاه Basket به بطول ۱۳ متر و عرض ۱٫۲ متر طبق استاندارد DNV طراحی و ساخته شده است. دیگر وظیفه Basket ایجاد سطحی برای پایداری MAST هیدرولیک در حین عملیات است. همچنین دو بازوی ۴ متری که با زاویه ۴۵ درجه در جلوی بسکت باز می شود سطح اتکا را افزایش می‌دهد.
جهت افزایش ایمنی به خصوص در شرایط طوفانی، بوم به وسیله دو اسلینگ به پلت فرم متصل و ثابت می گردد. با توجه به سطح مقطع، میزان نیروی کششی و ارتفاع بوم طراحی شده دستگاه می تواند تا سرعت باد ۱۵ مایل در ساعت به صورت ایمن عملیاتی باشد. MAST هیدرولیک ساخته شده توسط شرکت پایا انرژی آبان کیش در سرویس وایرلاین تهیه نمودار لاگ تولید چاه سکوی هنگام در خلیج فارس توسط شرکت سیلند مورد استفاده قرار گرفت. شکل زیر هیدرولیک مست را در حال عملیات در این سکو نشان می دهد.
مشخصات هیدرولیک مست ساخته شده به شرح زیر است.

 

 

محمد علی شامبیاتی
شرکت پایا انرژی آبان کیش(PEAK)

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *