وزارت نفت آمار کمی استفاده از توان داخل در پروژه های نفتی را منتشر کند

موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس
آبان ۱۹, ۱۳۹۷
تعمیر کابل درون چاهی سیستم ESP در کارگاه تعمیراتی FLS
آذر ۲۰, ۱۳۹۷

وزارت نفت آمار کمی استفاده از توان داخل در پروژه های نفتی را منتشر کند

دسترسی همگانی به اطلاعات یکی از موضوعاتی است که آقای روحانی در آغاز دوره دوم ریاست جمهوری شان به عنوان یکی از برنامه های محوری دولت بر آن تاکید کرده اند. این موضوع مهم در ابلاغیه ایشان خطاب به وزیر نفت در اولین بند اولویت های عمومی وزارت نفت نیز آمده است: «ارتقاء سلامت نظام اداری، شفافیت مالی، بهبود دسترسی همگانی به اطلاعات، فراهم آوردن فرصت برابر، حفاظت از اموال دولتی و معیار قراردادن قانون در همه امور.» اهمیت این موضوع در جهت اصلاحات ساختاری برای محقق شدن برنامه های دولت به اندازه ارتقاء سلامت اداری و شفافیت مالی است.
حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی درتامین نیازهای کشور و الزام شرکت های دولتی به استفاده از توانمندی ساخت، نصب و تامین کالا وتجهیزات مورداستفاده از شرکت های ذی صلاح ایرانی و نیز ممنوعیت خرید کالاهای خارجی دارای تولید مشابه داخلی توسط تمامی دستگاه‌های دولتی، قوانینی است که چندین سال از تصویب و ابلاغ آنها می گذرد ولی اجرای کامل این قوانین در صنعت نفت به دو دلیل عمده هنوز محقق نشده است:
۱- اطلاعات دقیقی از سازندگان واقعی تجهیزات مورد استفاده در صنایع بالادستی و پایین دستی صنعت نفت وجود ندارد و ادعاهای مطرح شده مبنی بر امکان ساخت ۷۰ درصد تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت توسط سازندگان داخلی چندان بر واقعیت های موجود منطبق نیست. کما اینکه هنوز هم در اکثر مناقصات برگزار شده و تقاضاهای خریدی که برای تجهیزات نفتی اعلام می شود ملاک پرداخت ها ارزی و مناقصات بصورت بین المللی است در صورتی که اگر به توانمندی سازندگان داخلی اعتماد و باور وجود داشته باشد نیازی به برگزاری مناقصات ارزی و بین‌المللی نیست.
۲- عدم الزام شرکت های دولتی نفتی به استفاده از تجهیزات ساخت داخل و خدمات پیمانکاران داخلی. این عدم الزام به پیمانکاران بخش خصوصی که اجرای پروژه های نفتی بصورت EPC,EPD به آنها واگذار شده است نیز سرایت کرده است و به وضوح در برخی از این پروژه ها علیرغم ممنوعیت، پیمانکاران از تجهیزات خارجی دارای مشابه داخلی استفاده می کنند. شاید گفته شود که ابلاغیه های متعدد وزیر نفت ومعاونین ایشان موید اهتمام این وزارتخانه برای استفاد از توانمندی داخلی است و پروژه های دهگانه بومی سازی نیز با همین هدف در حال انجام است ولی پرواضح است که این بخشنامه ها تا وقتی که بدرستی پایش نشود در حد ابلاغ و نامه اداری باقی خواهد ماند. آیا وزارت نفت می تواند آمار کمی از میزان استفاده از تجهیزات ساخت داخل از زمان ابلاغ قانون استفاده حداکثری از توان داخلی را اعلام کند؟
پیشنهاد مشخص چشم انداز نفت به مسئولین وزارت نفت این است که در راستای عمل به اولین بند ابلاغیه رییس جمهور به عنوان بالاترین مقام اجرایی کشور مبنی بر دسترسی عمومی به اطلاعات و نیز رصد کردن میزان واقعی استفاده از تجهیزات و کالاهای ساخت داخل در پروژه‌های بالادستی وپایین دستی صنعت نفت کشور، پس از عقد هر قرارداد با شرکت های خارجی یا داخلی و نهایی شدن سفارشات خرید کالاهای مورد نیاز، اطلاعات فنی و نیز سازندگان کالاها را در دسترس عموم قراردهد. در این اطلاع رسانی نیازی به درج اطلاعات مالی خرید ها و پروژه ها که خط قرمز بسیاری از پروژه های نفتی کشور است نیست و هدف فقط رصد کردن میزان استفاده از توانمندی داخلی در پروزه های نفتی است. هرچند که اطلاعات کلی مربوط به برخی قراردادهای نفتی و خرید هایی که انجام می شود مطابق بند ب قانون ارتقاء سلامت نظام اداری در پایگاه اطلاعات قراردادهای کشور قابل دسترسی است.
بی شک این اطلاع رسانی اعتماد سازندگان وپیمانکاران داخلی را به مجموعه صنعت نفت کشور ترمیم خواهد کرد و در سالی که به‌نام حمایت از کالای ایرانی توسط مقام معطم رهبری نامگذاری شده است، گام موثری در جهت استفاده حداکثری از توان داخلی در صنعت نفت کشور برداشته خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *