تعمیر کابل درون چاهی سیستم ESP در کارگاه تعمیراتی FLS

وزارت نفت آمار کمی استفاده از توان داخل در پروژه های نفتی را منتشر کند
آذر ۱۴, ۱۳۹۷
جایگاه بخش خصوصی در بازارهای ملی و بین المللی انرژی
آذر ۲۰, ۱۳۹۷

تعمیر کابل درون چاهی سیستم ESP در کارگاه تعمیراتی FLS

بومی سازی پمپ های درون چاهی (ESP )، به عنوان یکی از اقلام استراتژیک مورد نیاز چاه‌های نفت میادین دریایی و خشکی کشور، دومین گروه کالایی در پروژه بومی سازی اقلام دهگانه مورد حمایت وزارت نفت است که همزمان باسایر گروه‌ها مراحل تجمیع تقاضا و برگزاری مناقصه آن از سال ۱۳۹۳ آغاز شد. پس از برگزاری مناقصه، شرکت همراه پوشش با مشارکت یک شرکت خارجی و به شرط انتقال تکنولوژی برای راه ‌‌اندازی کارگاه تعمیراتی این تجهیزات (DIFA CENTER )، به عنوان برنده مناقصه اعلام گردید. در حالی که شرکت دوم این مناقصه(فناوران پارسیان) قبلا اقدام به راه اندازی کارگاه برای تعمیر پمپ های مستعمل شرکت نفت فلات قاره در جزیره قشم نموده بود اما به دلیل پایین تر بودن قیمت شرکت همراه پوشش قرارداد بومی سازی به این شرکت واگذار شد.
با گذشت نزدیک به سه سال و به دلیل مشکلات مختلف از جمله تامین ضمانت نامه ارزی توسط شرکت پیمانکاربرای دریافت پیش پرداخت قرارداد و نیز تغییر شریک خارجی صاحب تکنولوژی بدلیل شرایط بین‌المللی، این پروژه هنوز در نقطه آغازین قراردارد و تنها پیشرفت آن، دریافت بخش عمده ای از پیش پرداخت قرارداد توسط شرکت برنده است.
این درحالی است که کارگاه تعمیراتی احداث شده توسط شرکت فناوران پارسیان و در قالب قرارداد منعقد شده با شرکت فلات قاره، البته بدون دریافت پیش پرداخت و با سرمایه گذاری کامل پیمانکاردر سال ۹۵ به بهره برداری اولیه رسید و در سال ۹۶ اولین سری از کابل های مستعمل تعمیر و تست شده در این کارگاه با برند FLS در چاه‌های شرکت نفت فلات قاره مورد استفاده قرار گرفت.
تاخیر شرکت همراه پوشش در انجام فاز اول پروژه بومی سازی یعنی احداث کارگاه تعمیر و تست تجهیزات (DIFA CENTER ) از یکسو و تکمیل کارگاه تعمیراتی FLS در جزیره قشم، متولیان بومی سازی وزارت نفت را بر آن داشت که از این پتانسیل ایجاد شده در جهت تسریع در بومی سازی پمپ های درون چاهی (ESP ) استفاده کنند. به همین منظور چندین گروه مدیریتی و کارشناسی از معاونت تجاری سازی وزات نفت و معاونت کالای نفت از این کارگاه بازدید کردند که منجر به مشارکت شرکت فناوران پارسیان در قرارداد منعقد شده با شرکت همراه پوشش شد. براین اساس مقرر شد امکانات و توانمندی ایجاد شده در کارگاه FLS به عنوان فاز اول پروژه بومی سازی تلقی شده و شریک خارجی صاحب تکنولوژی شرکت همراه پوشش نیز به عنوان بازوی فنی این کارگاه بر مراحل تست نهایی تجهیزات نظارت کند.

مهندس قاسمی مدیر بخش نفت وگاز شرکت فناوران پارسیان در گفتگو با چشم انداز نفت اخرین وضعیت کارگاه تعمیراتی FLS را تشریح کرده است که در ادامه آن را می خوانید.

تاکنون چه بخش‌هایی از کارگاه تعمیرات ESP در قشم عملیاتی شده است؟ آیا در این بخش‌ها امکان تعمیر کامل، از بازکردن تجهیزات تا تست نهایی وجود دارد؟
کارخانه تولید و تعمیر پمپ‌های درون‌چاهی در قشم Fanavaran Lift Solutions (FLS) دارای توانمندی کامل در تعمیر انواع تجهیزات مربوط به ESP در ایران موجود است. اکنون تمامی بخش‌های آن عملیاتی شده و از دمونتاژ تا تست نهایی به طور کامل مطابق با استانداردهای بین‌المللی API تکمیل گردیده و به بهره‌برداری رسیده است.

چند مجموعه کامل آماده نصب است؟ چرا در چاه‌ها استفاده نمی‌شود؟
مطابق قرارداد موجود، محموله‌های اول و دوم این قرارداد شامل تعدادی پمپ، موتور و پروتکتور به طور کامل تعمیر شده و در حال تحویل به شرکت کارفرما می‌باشد. با توجه به اینکه این تجهیزات در حال ارسال هستند به محض وصول به منطقه کارفرما اقدامات نصب با توجه به نیاز روز کارفرما صورت خواهد گرفت.

چند قرقره کابل تاکنون تعمیر و در چاه‌ها استفاده شده است؟ طول عمر این کابل‌ها چقدر است؟ چقدر صرفه‌جویی ارزی از تعمیرات کابل‌ها بدست آمده است؟ این کابل‌ها در چاه‌های کدام منطقه استفاده شده است؟
از ۹ حلقه کابلی که برای کارفرما ارسال شده است، ۵ حلقه از آن تاکنون نصب شده است که بیش از ۸ ماه است که در حال کار در چاه‌های منطقه سیری می‌باشد. کارفرما با توجه به تجارب خود در زمینه کابل جواب دقیق‌تری به این سوال می‌تواند بدهد. لیکن می‌توان گفت تعمیرات کابل‌ها به ازای هر فوت از کابل حداقل به طور متوسط حدود ۷۰% صرفه جویی ارزی به دنبال خواهد داشت.

ظرفیت تعمیر چند قرقره کابل در ماه در این کارگاه وجود دارد؟ الان با چند درصد ظرفیت کار می‌کند؟
ظرفیت تعمیر کابل با توجه به میزان خرابی کابل حدود ۵ حلقه در یک شیفت کاری در ماه می‌باشد. که اکنون با توجه به سفارشات موجود با ۷۰% این ظرفیت در حال فعالیت است. این میزان در صورت وجود سفارش و برنامه‌ریزی با توجه به زیرساخت‌های ایجاد شده و سرمایه‌گذاری انجام شده نه تنها قابل اجرا است بلکه قابل توسعه نیز است.

نحوه تعمیر کابل‌ها و شرایط تست آنها چگونه بوده است؟ آیا این روش با کارگاه‌های تعمیر کابل خارج هم برابری می‌کند؟ کابل‌های تعمیر شده ساخت کدام کشور بوده است؟ آیا امکان تعمیر همه نوع کابل در کارگاه FLS وجود دارد؟
در کارخانه FLS تعمیر و تست کابل به طور کامل مطابق با استانداردهای بین‌المللی از جمله API و IEEE انجام میٍ‌شود. خط تعمیر و تست کابل در این کارخانه در سال ۱۳۹۵ راه‌اندازی شد و اجرای این فرآیند با حضور سه تن از متخصصان با سابقه در این حوزه در شرکت‌های بنام جهانی بوده است. در سال ۱۳۹۶ اولین سری کابل‌های تعمیر شده برای کارفرما ارسال شد. تاکنون کابل‌های تعمیری همگی ساخت شرکت Prysmian بوده‌اند و در حال استفاده در چاه‌های منطقه سیری هستند. مطابق برنامه کارخانه FLS، تا پایان سال ۱۳۹۷ حدود ۷۰% و در سال ۱۳۹۸ ۱۰۰% عملیات تعمیر و تست کابل به صورت داخلی و توسط متخصصان ایرانی انجام خواهد شد.

آیا کابل‌های قابل تعمیر در کشور وجود دارد؟
با توجه به بررسی های صورت گرفته در ابتدای راه‌اندازی کارخانه FLS اکنون تعداد زیادی کابل‌های مستعمل و قابل تعمیر در مناطق عملیاتی موجود هستند. با توجه به شرایط اقتصادی کشور از یک سو، تحریم‌های ظالمانه بین‌المللی و محدودیت‌های تحمیل شده به این مرز و بوم از سوی دیگر، و همچنین با توجه به هزینه‌ بسیار بالای خرید کابل‌های ESP، نیاز کشور به حضور مرجعی داخلی برای تعمیر این نوع کابل‌ها که از کالاهای حساس در این حوزه هستند، هر روز جدی‌تر می‌شود. در این راستا کارخانه FLS در جهت تحقق شعار اقتصاد مقاومتی، با سرمایه‌گذاری کلان، تربیت متخصصان و ایجاد توانمندی در عیب‌یابی، تعمیر و تست، و ایجاد چرخه تعمیر این کابل‌ها، گامی بزرگ برای جلوگیری خروج ارز از کشور، کاهش وابستگی به بیگانه و افزایش بهره‌وری در این حوزه برداشته است.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *