بومی سازی چرخ چاه های هوشمند چاه پیمایی
دی ۳, ۱۳۹۷
کارِ اقماری عشق است
دی ۸, ۱۳۹۷

تاریخ نفت

گلایه مندی همیشگی سازندگان داخلی در طول سال های متمادی، بی توجهی کارفرمایان و پیمانکاران به توانمندی های داخلی و تمایل آن ها به خرید خارج از کشور بوده است.
بر این اساس، وزارت نفت با هدف حمایت از ساخت داخل، اقدام به ممنوع کردن اقلامی از کالاهای خارجی کرد که شرایط و توان ساخت آن ها در داخل کشور وجود دارد. وزارت نفت تاکنون در چندین بخشنامه، واردات این دسته از کالاها را ممنوع کرده است. در تازه ترین اقدام نیز وزیر نفت در مردادماه در ابلاغیه‌ای، خرید ۸۴ قلم کالا و تجهیزات خارجی مورد نیاز صنعت نفت را که دارای تولید مشابه داخلی هستند، ممنوع کرد.
با نگاهی به گذشته های دور، متوجه می‌شویم که همین سیاست ها که در درستی و منطق آن و منافع اش برای کشور، جای هیچ شک و شبه ای نیست، از سال ۱۳۴۱دنبال می‌شده است. متن زیر بریده ای از صحبت های سرپرست توسعه صنایع داخلی شرکت ملی نفت در روزنامه اطلاعات، اول آبان ماه ۱۳۴۱ می باشد:

سرپرست توسعه صنایع داخلی شرکت ملی نفت:
خریدهای خارجی صنعت نفت
کاهش می یابد
مصنوعات ساخت کشور، جانشین کالاهای خریداری از خارج می‌گردد.
ساعت ۹ صبح امروز آقای علی مرندی عضو هیئت مدیره و سرپرست سازمان توسعه صنایع داخلی شرکت ملی نفت ایران طی یک مصاحبه مطبوعاتی، اطلاعاتی پیرامون اقدامات شرکت ملی نفت در کمک به توسعه و بهبود صنایع کشور در اختیار خبرنگاران گذارد.
وظیفه شرکت نفت
آقای مرندی ابتدا ضمن اشاره به اساس نامه شرکت ملی نفت گفت: شرکت ملی نفت طبق اساس نامه خود مکلف است در مورد تهیه وسایل صنعتی و مواد مصرفی کالاهای ساخت داخله کشور حق تقدم قائل شده و محصولات و مصنوعات داخلی را به مصرف برساند و از این راه به تشویق و توسعه صنایع داخلی کمک نماید.
خریدهای سالیانه صنعت نفت ایران در سال های اخیر حداکثر به ۶۰۰ میلیون تومان بالغ گردیده است و هدف اصلی شرکت ملی نفت این است که وسایلی فراهم نماید که حداکثر استفاده از مصنوعات داخلی به عمل آید.
آقای مرندی در این موقع علت تشکیل سازمان توسعه صنایع داخلی شرکت ملی نفت و برنامه کار آن را تشریح کرد و سپس گفت:
تهیه مشخصات محصولات
در مرحله اول سازمان توسعه صنایع داخلی کلیه مساعی خود را صرف نمود تا ادارات مصرف کننده صنایع نفت را به محصولاتی که در کشور توسط کارخانجات داخلی تهیه می گردد آشنا سازد و برای این منظور طبق برنامه وسیعی مشخصات کلی کارخانجات کشور که محصولاتشان مورد نیاز صنعت نفت است جمع آوری و بین مصرف کنندگان صنایع نفت توزیع نمود. در حال حاضر این مجموعه راهنمای خرید صنایع نفت است.
در مورد خریدهایی که صنایع نفت می نمایند سازمان توسعه صنایع داخلی همواره نظارت کلی داشته و برای رفع اشکالات موجود قدم های موثری برداشته است.

در مورد کالاهای ساخت داخله عموما دو اشکال اصولی وجود دارد. یکی مشخصات کالاست و دیگری قیمت آن است. در مورد مشخصات کالاها صنعت نفت برای محصولات مصرفی خود مشخصات معینی دارد که عدول از آن در بعضی از موارد ممکن است خسارات مالی و جانی در بر داشته باشد. سازمان توسعه صنایع داخلی سعی نموده است که در مرحله اول مشخصات این گونه کالاها را با وضع فعلی کالاهای ساخت داخله تا حدی که زیانی وارد نیاید انطباق دهد. در حال حاضر چند کمیسیون استاندارد در جنوب و در مرکز مشغول رسیدگی به مشخصات کالاهای ساخت داخله بوده و مشخصات یک به یک کالاهای داخله مورد بررسی دقیق قرار می گیرد.
هم اکنون مشخصات بیش از ۱۰۰۰ قلم از اجناس ساخت داخل مورد قبول واقع شده است. درمورد کالاهایی که به عللی مشخصات آن ها مورد قبول واقع نمی شود سازمان توسعه صنایع داخلی سعی خواهد نمود که تسهیلاتی فراهم نماید که سازندگان بتوانند معایب کالا را رفع نموده کالاهای خود را با مشخصات بهتری تهیه نمایند.
قیمت کالاهای داخلی
درمورد قیمت کالاهای ساخت داخل از آنجا که صنایع نفت ایران برای آن قسمت از کالاهای خود که مستقیما در صنعت نفت مصرف می نمایند از پرداخت کلیه حقوق گمرکی و سود بازرگانی طبق قانون معاف می باشند. قیمت اجناس داخلی در اغلب موارد از اجناس مشابه خارجی گرانتر تمام شده و صنایع نفت که بایستی طبق اصوال بازرگانی ‌اداره شوند از خرید اینگونه اجناس خودداری می نمودند. مطالعات و اقدامات مبسوطی برای رفع این اشکال از طرف سازمان توسعه صنایع داخلی بعمل آمد منجمله قرار شد که صنایع نفت موضوع سهولت تحصیل اجناس داخل و عدم لزوم انبارداری و غیره را در مقایسه قیمت محصولات داخلی با خارجی منظور نمایند و بعلاوه پیشهادی از طرف این سازمان تهیه و از طریق مقامات صلاحیت دار شرکت و وزارت دارائی به هیئت وزیران تقدیم گردید بالنتیجه تصویب نامه ای صادر شد که طبق آن مواد اولیه مصرفی در کالاهایی که شرکت های نفتی از داخل خریداری می نمایند و طبق قانون معافیت دارند از حقوق گمرکی وسود بازرگانی معاف گردد اقدامات برای اجرای این تصویب نامه در دست است و با اجرای آن امید می رود که در مورد بعضی از کالاها قسمت عمده ی مشکلات مقایسه قیمت از بین برود.
۷۰۰ میلیون ربال خرید
به طور خلاصه می‌توان گفت که در کلیه مواردی که صنایع نفت خریداری می نماید به محصولات داخلی توجه فوق العاده و خاصی نموده و در حال حاضر در چهارده درصد کل مبلغ خرید صنایع نفت از داخل صورت می گیرد. در سال گذشته مبلغ خرید از داخل کشور بالغ بر ۷۰۰ میلیون ریال بوده است که اقلام عمده آن سیمان، گل حفاری، وسائل فلزی، وسایل ساختمانی، خواربار بوده است.
ایجاد صنایع جدید
درمورد اجناسی که مصرف آن در صنایع نفت نسبتا زیاد بوده و در کشور ساخته نمی شوند آمار و اطلاعاتی جمع آوری گردید و چندید صنعت جدید که در کشور در عرض یک دو سال گذشته شروع گردیده از این آمار و اطلاعات استفاده نموده اند. و حتی در یکی دو مورد نیز خرید هایی از این کارخانجات تازه بنیاد بعمل آمده است.
خرید به وسیله مردم
درمورد اجناس که ساختن آن در ایران فعلا میسر نیست مطالعات دامنه داری بعمل آمده و نظریات صنایع نفت جمع آوری گردیده تا بتوان اینگونه خرید ها را از طریق تجار و نمایندگی های مقیم کشور معمول داشت و از این راه نیز کمکی به اقتصاد کشور نمود. موضوع در حال حاضر تحت بررسی و مطالعه می باشد و امید می رود که در آتیه نزدیکی این امر نیز به موقع اجرا گذارده شود.
درمورد واگذاری کارهای غیر نفتی به مردم هم اکنون اقدامات دامنه داری در جنوب به عمل آمده و واگذاری کالاهایی از قبیل تولید و توزیع یخ سینماها، مغازه ها، انبارها، نانوایی‌ها، تعمیرات، هتل، ساختن مصالح ساختمانی و غیره به تدریج در دست انجام است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *