بخشنامه ای برای تمام فصول برون سپاری تعمیرات

برون سپاری تعمیرات
بهمن ۲۸, ۱۳۹۷
حمله به چاههای نوروز دانش فنی مهار چاههای دریایی را در ایران بومی کرد
اسفند ۱, ۱۳۹۷

بخشنامه ای برای تمام فصول برون سپاری تعمیرات

در آخرین روزهای حضور مهندس بیطرف در وزارت نفت، درخواستی از طرف مجموعه معاونت مهندسی برای تعدیل قیمت ارز برخی از درخواست های خرید لوازم یدکی مورد نیاز برای تعمیرات یکی از شرکت‌های تابعه شرکت ملی نفت به وزیر ارجاع می شود.
تهیه کنندگان این درخواست که با توجه به محدودیت های بین المللی جدید و نیز افزایش نامتعارف قیمت ارز برای پیشرفت پروژه های تعمیراتی، امید زیادی به تصویب این درخواست داشتند، تصور نمی کردند که مهندس زنگنه بخشنامه‌ای را که ۱۵ سال پیش در خصوص ممنوعیت خرید لوازم یدکی مورد نیاز برای تعمیرات توربین و کمپرسور صادر کرده بود، به یاد داشته باشد.
وزیر زیرک نفت پس از شنیدن توجیهات مدیران و کارشناسان مربوطه، بلافاصله اعلام می کند قبلا بخشنامه ای در این خصوص صادر کره است و قرار بوده تعمیرات تجهیزاتی مانند توربین وکمپرسور برون سپاری شود و توسط بخش خصوصی و در قالب پروژه‌ای انجام شود و شرکت‌های زیر مجموعه نفت اجاره ندارند که در کارگاه‌های داخلی کار تعمیرات این تجهیزات را انجام دهند. با درخواست وزیر، مصوبه مورخ ۲۵/۱۱/۸۲ با عنوان” دستورالعمل نحوه تعمیرات اساسی توربین ها و کمپرسورها” برای حاضرین قرائت می شود. دستورالعملی که مطابق با هفت بند آن نه تنها شرکت های بهره‌بردار از خرید و انبار کردن هرگونه قطعات یدکی برای تعمیرات توربین و کمپرسور منع شده بودند، بلکه تعمیرات اساسی این تجهیزات باید در شرایط رقابتی به پیمانکاران صاحب صلاحیت ایرانی واگذار شود.
خروجی جلسه ای که برای گرفتن اعتبار مابه التفاوت قیمت ارز برای خرید لوازم یدکی مورد نیاز تعمیرات اساسی تجهیزات دوار تشکیل شده بود، با قرائت این بخشنامه منجر به فرمان وزیر نفت به معاونش برای صدور بخشنامه مجدد برای برون سپاری تعمیرات اساسی تجهیزات دوار می شود. بخشنامه ای که پس از چندین بار اصلاح متن توسط شخص وزیر، در تاریخ۲۶/۸/۹۷ با عنوان (شیوه نامه انجام تعمیرات اساسی ماشین آلات دوار) به تمامی شرکت های زیر مجموعه ابلاغ شد.

نسخه کامل این مقاله را میتوانید در مجله چشم انداز نفت مشاهده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *