سامانه تامین الکترونیکی کالای صنعت نفت (EP)چیست؟

حمله به چاههای نوروز دانش فنی مهار چاههای دریایی را در ایران بومی کرد
اسفند ۱, ۱۳۹۷
Vendor List گامی بلند برای شناسایی سازندگان و تامین کنندگان واقعی صنعت نفت
اسفند ۱۳, ۱۳۹۷

سامانه تامین الکترونیکی کالای صنعت نفت (EP)چیست؟

مجری سامانه کیست؟

با توجه به تفویض اختیار از سوی وزیر نفت به معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری به عنوان «رئیس دستگاه مرکزی» در تهیه، تدوین و نظارت در اجرای لیست بلند واحد وزارت نفت در چارت اداری این معاونت، اداره کل سامانه کالا و حمایت از ساخت داخل مسئولیت مستقیم تدوین فرآیند ارزیابی صلاحیت، شکل دهی و مدیریت کمیته های ارزیابی صلاحیت، انتشار فراخوان های عمومی ارزیابی صلاحیت، تعامل با مراجع بالادستی درباره وندورلیست وزارت نفت ،مدیریت ارتباطات وندورها، مدیریت ایجاد و بروزرسانی فهرست بلند منابع را بر عهده دارد.

عمر وندورلیست (Vendor List) واحد چقدر است؟

همواره این سوال را همه دست اندرکاران مرتبط به بحث ورود به وندورلیست دارند که اگر صلاحیت محصول یا شرکت آنها مورد تائید قرار گرفت آیا این تائیدیه دائمی است یا موقت ؟ وندورلیست ها می بایست به صورت پویا در حال حذف و اضافه کردن شرکت ها بر اساس ارزیابی های مستمر باشند، با این وجود بعضی از شرکت ها سالی یک بار اقدام به تنظیم و ویرایش وندورلیست خود می کنند اما برخی دیگر در بازه های زمانی کوتاه تر یا بلندتر(حتی چند سال یکبار) و یا به ازای اجرای هر پروژه اقدام به تنظیم لیست سازندگان و تامین کنندگان مجاز می کنند. در رابطه با AVL وزارت نفت باید نوشت،طبق بند ج ماده ۳ آئین­‌نامه اجرایی بند «الف» ماده ۲۶ « قانون برگزاری مناقصات » از تاریخ درج در فهرست بلند دستگاه مرکزی، در صورت عدم انتشار، مدت اعتبار ارزیابی صلاحیت منابع سازنده و غیرسازنده، بمدت ۲ سال است.

سامانه تامین الکترونیکی کالای صنعت نفت (EP)چیست؟

سامانه تامین الکترونیکی کالای صنعت نفت (یا به اختصار EP) محصول پروژه‌ای‌ است که از نیمه سال ۸۹ با هدف شفاف سازی در فرایند خرید در کلیه سطوح ،پرهیز از وابستگی به منابع محدود، حمایت از ایجاد فهرست منابع، شناسایی و حمایت از ساخت داخل، سیاست‌گذاری متمرکز و تأمین کالا به صورت غیر متمرکز، تسری قوانین و آیین نامه‌های مصوب در سطح کل شرکت‌های تابعه، افزایش سرعت تصمیم گیری و اجرا، نظارت و کنترل در «مدیریت فاوا» وزارت نفت کلید خورد.
در حال حاضر این سامانه در تمام شرکت های تابعه وزارت نفت با همه مشقت ها و سختی‌های راه اندازی یک سامانه نو، مستقر شده است و پشتیبانی از فعالیت های حوزه تامین کالا را بر عهده دارد.
این سامانه پشتیبان فعالیت‌های اداره کل سامانه در تهیه و به روزرسانی و در دسترس قرار دادن «فهرست بلند منابع وزارت نفت» است. تشکیل Approved Vendor List با رعایت مراحل قانونی و آیین‌نامه‌های وزارتی اولین نقطه تمرکز سامانه بوده است.

آیا تهیه وندور لیست قانونی است؟

برای برخی همواره این سوال است که آیا تهیه فهرست مشخص از کلیه فعالان ،تولید کنندگان کالا امری قانونی است؟باید نوشت در اجرای آئین نامه بند «الف» ماده (۲۶) قانون برگزاری مناقصات در ارزیابی صلاحیت منابع تامین کننده کالا و تجهیزات مورد نیاز دستگاه مرکزی وزارت نفت و بند «۱» شیوه نامه حمایت از تولید داخلی و شفاف سازی معاملات، شرکت ها می توانند به جای برگزاری مناقصه عمومی که از نظر زمانی برای انجام پروژه های مختلف وقت گیر است و قانون گذار این اجازه را داده است که با دارا بودن فهرست دستگاه مرکزی، مناقصه محدود برگزار کنند.

سامانه EP درگاهی دو طرفه

طراحان و بانیان سامانه EP از روز اول بنا را بر این گذاشتند که دستگاه مرکزی، سامانه ای راه اندازی کند که شرکت های تولید کننده، تامین کننده و نمایندگی های مجاز شرکت های خارجی تجهیزات صنعت نفت بتوانند با مراجعه به این سامانه و تکمیل فرم های خود اظهاری و همچنین شرکت های تابعه برای خرید از آنها در یک سامانه واحد را در دسترس قرار دهد و شرکت های کارفرمایی وزارت نفت بتوانند به راحتی با انواع شرکت های تولید کننده و تامین کنننده ارتباط برقرار کنند.این سامانه با توجه به قوانین برگزاری مناقصات و قوانین استفاده حداکثر از توان تولید داخل طراحی و در حال اجرا است.

تا به حال چند فراخوان داده شده است؟

در راستای استفاده از توانمندی ها و حمایت حداکثری از سازندگان داخلی، ایجاد بانک اطلاعات منابع واحد، تسریع در تامین اقلام و تجهیزات مورد نیاز در فضای رقابتی و همچنین با توجه به درخواست های مکرر و گسترده شرکتهای سازنده و فروشنده (اعم از شعبه شرکت اصلی خارجی، نماینده انحصاری، نماینده، انباردار و غیره) از وزارت نفت در تهیه فهرست بلند دستگاه مرکزی با توجه به مصوبه شورای معاونان وزارت نفت و لزوم استقرار سامانه تامین کالا در شرکت های اصلی و تابعه و انجام کلیه خریدها در بستر سامانه مذکور و ضرورت قانونی استفاده از فهرست بلند دستگاه مرکزی (AVL)در مناقصات محدود و خریدهای مرتبط به پروژه های EPC، برای ایجاد فهرست بلند مذکور، ارزیابی صلاحیت آن دسته از شرکت های سازنده و تامین کننده، قانون گذار اجازه برگزاری یکبار فراخوان را داده است اما تا به حال ۲ بار فراخوان ثبت نام برای این شرکت ها از سوی وزارت نفت داده شده است. اولین فراخوان در تاریخ ۲۵/۶/۱۳۹۵ داده شد و ۶ نوبت تمدیدیه‌های آن اعلام شده است.فراخوان دوم هم در روزهای پایانی سال ۱۳۹۴ برای ارزیابی صلاحیت اعلام و تا آخرین روز سال ۱۳۹۵ دارای اعتبار بود.اما فرصت خود اظهاری متقاضیان جدید ثبت نام در وندورلیست وزارت نفت برای آخرین بار تا روز۳۱ تیر سال جاری ادامه داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *