افزایش راندمان نیروگاه هاضرورت تداوم صادرات برق

صادرات گاز و برق به عراق عامل پیوند استراتژیک
فروردین ۲۱, ۱۳۹۸
وندورلیست وزارت نفت برای ۸۴ قلم کالای ممنوعه
اردیبهشت ۱۰, ۱۳۹۸

افزایش راندمان نیروگاه هاضرورت تداوم صادرات برق

رویا خالقی خبرنگار حوزه نفت و انرژی در شانا نوشته : همواره این سوال در بین اصحاب حوزه انرژی ،رسانه و اقتصاد مطرح است که صادرات برق یا گاز کدام پر سودتر است؟ بسیاری در پی پاسخ برای آن هستند، برخی صادرات گاز را با صرفه و دارای ارزش افزوده بالا می دانند و برخی دیگر صادرات برق را؛ اما کدامیک در وضعیت موجود به نفع منافع سرزمین ایران و پر کننده خزانه دولت است؟ پیش از پاسخ به این سوال تاکید می کنم که مدیران وزارت نفت بیش و پیش از هر کسی به این نکته آگاهند که وظیفه ای برای تاسیس نیروگاه، تولید و صادرات برق ندارند، اما قدر مسلم بر این نکته نیز واقفند که این وزارتخانه طبق ماموریتی که دارد همواره باید منابع و ذخایر نفت و گاز کشور را با کمترین هزینه تولید کند و با بالاترین میزان ارزش افزوده بفروش برساند و منابع حاصل از آن را تمام و کمال به خزانه کل کشور واریز کند.

اما؛ راندمان نیروگاه، ضریب تولید نیروگاه، قیمت صادراتی برق و تلفات انتقال برق و قیمت سوخت مصرفی از جمله عواملی هستند که بر میزان صرفه صادرات برق در مقابل گاز بسیار موثر هستند. از میان عوامل ذکر شده، وزارت نیرو می تواند از طریق احداث نیروگاه‌های راندمان بالا و کاهش تلفات انتقال، نقش بسزایی را در افزایش صرفه اقتصادی صادرات برق در مقایسه با صادرات گاز ایفاء کند.
بر اساس آخرین آمار منتشره از سوی وزارت نیرو، متوسط راندمان نیروگاه‌های حرارتی کشور در حدود ٣٧.۶ درصد است، طی چند سال اخیر، متوسط راندمان نیروگاه‌های حرارتی کشور تغییر چندانی نکرده است.

بررسی استهلاک و قیمت تبدیل برق
کافی است به این مثال‌ها که در ۲ سناریو عنوان می شود توجه کنید؛ اگر قیمت برق صادراتی را حدود ۶ سنت برای هر کیلووات ساعت در نظر بگیریم و قیمت گاز را برای هر مترمکعب حدود ۲۰ سنت لحاظ کنیم با راندمان نیروگاه‌های (حدود ۳۷٫۶ ) درصد داخلی، برق تولیدی با هر مترمکعب گاز مصرفی حدود، ۳٫۷۶ کیلو وات ساعت است.
با تقسیم ۲۰ سنت بر حدود ۳٫۷۶ کیلووات ساعت، هزینه سوخت برای هر کیلو وات ساعت به دست می آید که رقم آن حدود ۵٫۳۱ سنت خواهد بود.
اگر استهلاک و قیمت تبدیل برق را در این سناریو حدود ۱٫۵ سنت برای هر کیلو وات ساعت لحاظ کنیم، هزینه تم ام شده هر کیلووات ساعت برق تولیدی بدون هزینه های انتقال برای ایران حدود ۶٫۹ سنت به دست می آید درحالی که قیمت صادراتی هر کیلو وات ساعت حدود ۶ سنت است.

ادامه مطلب شماره ۴۰ صفحه ی ۱۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *