نگاهی به توافقات مهم ۶ کشور همسایه در حوزه توسعه نفت و گاز

ضرورت تغییر رویکرد در برگزاری نمایشگاه های نفت و گاز داخلی
خرداد ۳, ۱۳۹۸
حضور موثر NIDC در اجرای مسئولیت های اجتماعی و تحقق وظایف سازمانی
خرداد ۱۹, ۱۳۹۸

نگاهی به توافقات مهم ۶ کشور همسایه در حوزه توسعه نفت و گاز

هدف درآمد بیشتر از منابع هیدروکربنی سرزمینی

دور جدید تحریم های نفتی خصمانه آمریکا علیه ایران از اواسط آبان گذشته آغاز شده است. جذب سرمایه و تکنولوژی از سوی سایر کشورها چند سالی است به سختی انجام می شود.برعکس در کشورهای اطراف فضا جذب سرمایه و توسعه پروژه های مرتبط به حوزه نفت و گاز به سرعت حیرت آوری به پیش می رود. به منظور ارزیابی جهت و سرعت فعالیت های توسعه ای در بخش های مختلف کشور ، لازم است فعالیت های مشابه در سایر کشورهای منطقه بطور مستمر رصد شود. در حوزه صنعت نفت ، در کشورهای منطقه شاهد تحولات بزرگی بوده ایم.در این گزارش به اختصار به تحولات مهم طی یک سال اخیر می پردازیم.

عربستان، قراردادهای متعدد پر درآمدترین شرکت دنیا
شرکت نفت عربستان سعودی که «آرامکوی سعودی» نامیده می شود، بزرگترین شرکت نفتی دنیا است. در سال ۲۰۱۷ میلادی، آرامکو ۴۵۵.۵ میلیارد دلار درآمد داشته است. میانگین تولید روزانه نفت این شرکت ۱۰.۲ میلیون بشکه بوده است. آرامکو توسط وزارت نفت و منابع معدنی عربستان سعودی و شورای عالی نفت و معادن این کشور اداره می شود.
در چارچوب یک موافقتنامه همکاری بلند مدت برای فعالیتهای فراساحلی که مدت آن تا سال ۲۰۲۱ تمدید شده ، اخیراً قرارداد EPIC بین شرکت آرامکو و سایپم به ارزش ۱٫۳ میلیارد دلار به امضاء رسید. همچنین ، طی ماه اخیر شرکت نفتی ENI ایتالیا با شرکت سابیک عربستان موافقتنامه ای برای ابداع تکنولوژی تبدیل گاز طبیعی به گاز سنتز (synthesis gas) که در مراحل بعدی قابل تبدیل به سوخت های با کیفیت بالا مانند متانول است ، به امضاء رسانده است. در تحول مهم دیگر طی ماه های گذشته ترمینال ذخیره سازی نفت در منطقه آزاد «حمیریه» افتتاح شد ، که امنیت صادرات نفت این کشور را بیشتر تضمین خواهد کرد.

سرمایه گذاری در خاور دور
در سفر «محمد بن سلمان» به چند کشور آسیائی توافقات مهمی در حوزه صنعت نفت و انرژِی حاصل شد. خرید سهام بانک کره جنوبی توسط آرامکو یکی دیگر از برنامه های صعودی ها در شرق آسیا است.شرکت آرامکو سعودی و هیوندائی توافق خود مبنی بر خرید ۱۷% از سهام بانک Oil bank وابسته به شرکت هیوندائی توسط شرکت Aramco Overseas وابسته به شرکت آرامکو را اعلام کردند.ارزش این نقل و انتقال سهام ۱٫۲۵ میلیارد دلار اعلام شده است. این تصمیم در راستای استراتژی افزایش فروش نفت خام به کره جنوبی توسط آرامکو اعلام شده است.

بحرین، قرارداد با شرکت Eni بمنظور اکتشاف در میادین جدید
شرکت دولتی نفت و گاز بحرین در زمینه استخراج نفت و گاز طبیعی، بازاریابی و پالایش نفت فعالیت می کند. هم ‌اکنون بطور متوسط روزانه معادل ۲۶۴ هزار بشکه نفت تولید می‌کند.در ژانویه ۲۰۱۹ تفاهم نامه ای بین نهاد ملی نفت و گاز بحرین (NOGA) و شرکت Eni ایتالیا بمنظور اکتشاف نفت در بلوک ۱ به وسعت ۳ هزار کیلومتر مربع در شمالی ترین منطقه ی آب های بحرین در خلیج فارس به امضاء رسانده است.

کویت، خرید ۳۰ دکل حفاری
شرکت نفتی دولتی، همه فعالیت های اکتشاف و تولید و عملیات پایین دستی در کشور کویت را در اختیار دارد. شورای عالی نفت و وزارت نفت کویت، راهبری این شرکت را بر عهده دارند. درآمد سال ۲۰۱۷ میلادی شرکت نفت کویت ۲۵۲ میلیارد دلار بوده است. تولید روزانه نفت این شرکت در ابتدای سال گذشته میلادی ۳.۱۵ میلیون بشکه اعلام شده است.
به علاوه، این شرکت دولتی برای افزایش تولید نفت خود به ۳٫۶۵ میلیون بشکه در روز تا سال ۲۰۲۰ میلادی هدفگذاری کرده است. دفتر مرکزی این شرکت تفتی دولتی در شهر الاحمدی قرار دارد و تعداد کارکنان آن ۹۸۱۸ نفر است.در دسامبر ۲۰۱۸ شرکت نفت کویت (KOC) در بزرگ ترین خرید در تاریخ خود ، سفارش خرید ۸۶ دکل حفاری به ارزش ۱٫۳ میلیارد دلار را صادر کرده است.که بنا به گفته مدیرعامل این شرکت ۳۰ دکل خریداری شده تاکنون تحویل گرفته شده است. طرف های این قرارداد ، چینی ، آمریکائی و ایتالیائی معرفی شده اند. این حجم از سفارش خرید دکل حاکی از حجم بالای فعالیت های حفاری در بلوک های بهره برداری این کشور کوچک و ثروتمند خلیج فارس دارد.

قطر، سفارش ساخت ۶۰ فروند
کشتی حمل LNG
قطر با تاسیس شرکت «قطر پترولیوم» در سال ۱۹۷۴ میلادی در حوزه خشکی و فراساحلی این کشور به تولید نفت و گاز می پردازد. راهبرد عملیات تولید از میدان عظیم گنبد شمالی به عنوان بزرگترین میدان گازی دنیا در آب های خلیج فارس در دستور کار این شرکت قرار دارد. قطری ها بخش اعظم گاز طبیعی تولید شده را به ال ان جی تبدیل می کنند. شرکت قطرگس از زیرمجموعه های قطرپترولیوم، بزرگترین تولیدکننده LNG دنیا است.این کشور ماهانه بیش از ۶ میلیون تن LNG صادر می کند. که با یک حساب کوچک می توان به درآمد ماهانه و مستمر این کشور بسیار کوچک تنها از این طریق واقف شد. در حال حاضر تولید این کشور بسیار کوچک ، ۷۷ میلیون تن ال ان جی در سال است ، ولی قطر قصد دارد با راه اندازی چهارمین خط ، ظرفیت تولید LNG خود تا سال ۲۰۲۴ میلادی به ۱۱۰ میلیون تن در سال برساند. اخیراً نیز قطر سفارش ساخت ۶۰ فروند کشتی حمل LNG را به شرکت های کشتی ساز کره جنوبی را داده است.

ادامه مطلب در شماره ۴۱ مجله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *