صنعت نفت و گاز از تولید داخلی حمایت می کند

چرا عرضه نفت در تالار بورس تاکنون با موفقیت همراه نبوده است؟
تیر ۹, ۱۳۹۸
فرآیندهای متفاوت در تدوین وندورلیست هر شرکت
تیر ۲۹, ۱۳۹۸

صنعت نفت و گاز از تولید داخلی حمایت می کند

صنعت نفت و گاز از تولید داخلی حمایت می کند
عرفان ریاحی در نخستین تور فناورانه صنعت نفت کشور که به میزبانی مشهد در پارک علم و فناوری خراسان برگزار شد، اظهار داشت: از ابتدای سال ۹۸ و با دستور وزیر نفت شورای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان فعال شده و در این شورا فضاهای جدید حوزه کسب و کار در منطقه‌ای جدید به نام پارک نفت شکل می‌گیرد.
مدیرکل امور فناوری وزارت نفت گفت: در حوزه معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت ۴ اداره کل اصلی شامل پژوهش و فناوری، تجاری‌سازی، دارایی‌های فیزیکی و نظام اجرایی وجود دارد که وظیفه آن‌ها حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، حوزه‌های نوآوری، پژوهش و ساخت داخل است.
وی افزود: کلیه سیاست‌گذاری‌ها، مقررات و مواردی که در حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان و شرکت‌های اجرایی قرار می‌گیرد در این مجموعه انجام می‌شود و معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت در راستای حمایت فعالان و نخبگان این شرکت‌ها ضمن تخصیص تسهیلات و حمایت‌های لازم را خواهد داشت.

ریاحی افزود: این وزارتخانه برای حمایت از شرکت های دانش بنیان، شورای حمایتی تشکیل داده و در این راستا خرید تولیدات داخل در حوزه صنعت نفت و گاز را در دستور قرار داده است.
ایشان در آیین افتتاح همایش شرکت های دانش بنیان حوزه نفت و گاز و بازدید از نخستین نمایشگاه تور فناوری نفت در مشهد با اشاره به اهمیت شرکت های دانش بنیان افزودند: یکی از وظایف مهم وزارت نفت، حمایت از شرکت های دانش بنیان است اما یکی از مشکلات جدی در این زمینه این است که تولید محصولات و تجهیزات کاربردی در صنعت نفت و گاز از سوی شرکت های دانش بنیان برای نخستین بار است که انجام می شود و همین امر موجب شده تاییدیه های لازم را هنوز نداشته باشند.
وی با بیان اینکه به دستور وزیر نفت طرحی در دستور کار است که مراحل پژوهش آن تا پایان امسال به پایان می رسد افزود: وزارت نفت بر اساس این طرح می تواند تولیدات شرکت های دانش بنیان داخلی را برای تامین تجهیزات خود خریداری کند.
وی اظهار داشت: مجموعه پارس جنوبی سالانه پنج میلیارد دلار هزینه برای تجهیزاتش دارد که می توان با هماهنگی بخشی از این هزینه صرف خرید تولیدات داخلی در این حوزه شود.
ریاحی با اشاره به اینکه عمده مشکلات مطرح‌شده شرکت‌های دانش‌بنیان، کوچک، تجاری، استارت‌آپی و شتاب‌دهنده در سال‌های اخیر نبود تقاضای شفاف از سوی وزارت نفت بوده است، خاطرنشان کرد: در واقع باید گفت پارک نفت رقیبی برای دیگر پارک‌ها نیست، بلکه قرار است فضایی را ایجاد کند که قوانین و مقررات در حوزه نفت سخت‌گیرانه رقم بخورد تا تسهیل‌گری لازم برای شرکت‌های دانش‌بنیان صورت پذیرد.
مدیرکل امور فناوری وزارت نفت با بیان اینکه پارک نفت تنها نقطه اتصال برای پارک‌ها و سازمان‌هایی است که در حوزه‌های نوآوری فعالیت می‌کنند تا از این طریق با وزرات نفت ارتباط داشته باشند، گفت: امیدواریم که بتوانیم نوآوری و فناوری را بیشتر در حوزه نفت و گاز به کار گرفته و بتوانیم از قابلیت ها و توانمندی های پارک خراسان نیز در پارک نفت استفاده کنیم
ریاحی با اشاره به فعالیت ۶۰ شرکت فنآور و دانش بنیان در حوزه نفت و گاز در پارک فناوری خراسان گفت: عملکرد و تولیدات این شرکت ها قابل توجه و نشان از توانمندی آنان دارد.

شرکت های خارجی با یک ایمیل قراردادها را لغو کردند !
در ادامه مدیر پالایشگاه پنجم مجتمع گاز پارس جنوبی با اشاره به شرایط واقعی کشور و محدودیت هایی که وجود دارد، گفت: در مقطعی که تحریم های اولیه شروع شد، به رغم این که شرکت های خارجی با یک خط ایمیلی تمام قراردادها را لغو کردند، تولیدکنندگان داخلی در کنار ما بودند و کمک کردند تا خط تولید را با برداشت حداکثری، حداقل در پارس جنوبی ادامه بدهیم و این جای قدردانی داشت. «ایرج خرم دل» افزود: بعد از آن هم برجام آمد و سعی کردیم از این موقعیت برای به روز رسانی شرکت های داخلی از نظر فناوری با توجه به ظرفیتی که واقعا در برجام برای آن باز شده بود، استفاده کنیم و سیاست همه مسئولان پارس جنوبی درباره شرکت های خارجی که می خواستند با ما ارتباط داشته باشند، این بود که باید با شرکت هایی که در این مدت در کنار ما بودند، همکاری داشته باشید تا دوستانی که در زمان تحریم در کنار ما بودند، حداقل به لحاظ فناوری بتوانند به یک سطحی برسند و در همین زمینه بررسی های ما نشان می دهد سطح فناوری برای خیلی از دوستان، نه این که کاملا به روز اما جدید شده است.وی بیان کرد: حداقل ۱۲ قانون حمایتی برای شرکت های دانش بنیان وضع شده، منتها ما هم به عنوان تولید کننده نیاز به حمایت هایی از معاونت ریاست جمهوری داریم. خرم دل همچنین از تمرکز شرکت های دانش بنیان در پارس جنوبی بر چند حوزه خاص و خالی ماندن برخی دیگر از حوزه ها گلایه کرد و گفت: به نظر من این موضوع باید مدیریت شود و تنوع شرکت ها با توجه به ظرفیت و نیاز بازار امروز باشد. مدیر پالایشگاه پنجم مجتمع گاز پارس جنوبی درباره پارک علم و فناوری خراسان نیز گفت: ما حدود پنج قرارداد خیلی خوب با پارک خراسان داریم که از نتایج آن خیلی راضی هستیم و امیدواریم از این بعد بهتر از این بتوانیم با شما همکاری داشته باشیم.

۶۰ شرکت حوزه انرژی در پارک علم و فناوری خراسان
در بخش دیگری از این جلسه دکتر «رضا قنبری» رئیس پارک علم و فناوری خراسان گفت: در پارک خراسان ۳۴۰ شرکت فعالیت می کنند که ۶۰ شرکت آن در حوزه انرژی است. هدف از برگزاری این همایش و نمایشگاه بازاریابی برای تولیدات این شرکت ها در وزارت نفت است.معصومه ذاکریان، مدیر مرکز رشد انرژی پارک خراسان نیز گفت: اهداف اصلی پارک علم و فناوری خراسان را ایجاد اکوسیستم عرضه و تقاضا و قرار دادن بخش خصوصی در کنار شرکت های دانش بنیان دانست.

در ادامه رویداد با بازدید از نمایشگاه تولیدات ۳۰ شرکت¬ فناور و دانش بنیان نفت و گاز پارک علم و فناوری خراسان در حوزه های مختلف شیرآلات صنعتی، برق و ابزار دقیق، تجهیزات مکانیکی، تجهیزات دوار و تجهیزات ثابت صنعتی، انرژی و ICT صورت پذیرفت.
در پایان نیز بازدید از محل شرکت کاوش صنعت توس سازنده پمپ های پرسرعت ساند این و پکیج های تزریق پساب واحدهای نمک زدایی و پرتو صنعت پاژ سازنده انواع تجهیزات دوار صنعتی نفت، گاز و پتروشیمی صورت پذیرفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *