خوداتکایی به جای خودکفایی
شهریور ۳۱, ۱۳۹۸
چالش های نظام تنظیم گری بخش انرژی ایران
مهر ۱, ۱۳۹۸

مزایا و معایب برون سپاری در صنعت نفت

رضا پاکدامن
کارشناس توافقات بین المللی
برای انجام هر معامله اعم از داخلی و خارجی، عوامل متعددی دخیل بوده که لازم است همه این عوامل از قبل مورد ارزیابی دقیق قرار گیرند. این عوامل را می توان در ۴ گروه عوامل اقتصادی و مالی، عوامل فنی و علمی، عوامل اجتماعی و فرهنگی و عوامل حقوقی و قانونی طبقه بندی کرد.
متاسفانه تمرکز بسیاری از فعالان اقتصادی، بر ۲ گروه اول بوده، و سایر عوامل خصوصاً عوامل حقوقی و قانونی غالباً مورد کم توجهی و حتی بی توجهی قرار می گیرد.این رویکرد تبعات منفی مالی و حقوقی زیادی برای شرکت ها بدنبال داشته است.یکی از جنبه های مهم حقوقی و قانونی در هر معامله ، تشریفات و مقررات حاکم بر معاملات و برگزاری مناقصات بوده که آثار آن می تواند حتی پس از واگذاری کار و اجرا و اتمام کار، برای شرکت ها سرنوشت ساز باشد.در این مقاله به بررسی مزایا و معایب برون سپاری در صنعت نفت پرداخته ایم.
برون سپاری، مزایا و تهدیدها
برون سپاری خدمات یکی از شیوه های نوین مدیریت در سازمان ها است که سالیان متمادی در کشورهای توسعه یافته اجرا شده و برای اصلاح روش ها ، نتایج برون سپاری ها مستمراً مورد ارزیابی قرار می گیرد .برای نمونه نشریه Harvard Business Review در یکی از شماره های خود محاسن و معایب برون سپاری خدمات مشاوره حقوقی در شرکت های آمریکایی را با ارائه آمار و ارقام مورد ارزیابی قرار داده است، و جوانب مختلفی که برای ارجاع یک خدمت تخصصی می بایست مورد نظر قرارداد را مورد تحلیل قرار داده است.در کشور ما اگر چه فکر اولیه از نظام های پیشرفته مدیریتی الگوبرداری بوده، لیکن این شیوه با شتاب از مسیر اصلی منحرف شده و در نتیجه تبعات منفی و حتی معضلاتی برای شرکت ها به دنبال داشته است. به رغم انحراف اینگونه برون سپاری ها از اهداف اولیه ، کماکان ارزیابی کارشناسی برای اصلاح روش ها صورت نگرفته و رویکرد قبلی ادامه دارد.
تعریف کلی که می توان از برون سپاری خدمات ارائه کرد: برون سپاری، یعنی:«سفارش انجام یک بسته معین از خدمات به خارج از سازمان» این گونه ارجاع خدمات طیف وسیعی از خدمات عمومی (شامل خدمات تعمیر،نظافت دوره ای یا تعمیر تاسیسات) گرفته تا خدمات تخصصی(از جمله انجام مطالعات فنی و مهندسی، خدمات اقتصادی و حقوقی و غیره) را شامل می شود.امروزه ، بسیاری از شرکت های بین المللی نفتی ، رشته های مختلف فعالیت هایشان را برون سپاری می کنند.
در برون سپاری خدمات ، رویه غالب شرکت ها برگزاری مناقصه است.ا گر چه در موارد خاص ، بخصوص آن دسته از خدمات تخصصی که کیفیت کار اصلی ترین مبنا بوده و شناخت قبلی از شخص ارائه کننده خدمت تضمین کننده این موضوع است ، ترک مناقصه و انتخاب شرکت یا فرد واجد صلاحیت از طریق مذاکره نیز متداول است.

مزایای برون سپاری
مزایای برون سپاری خدمات، بخصوص خدمات تخصصی عبارتند از:
الف) افزایش کارایی: با توجه به اینکه پرداخت حق الزحمه در قبال کار معینی است ، ارائه کننده خدمت اعم از شخص حقیقی یا حقوقی ، تلاش می کند در کوتاه ترین زمان ، کار مورد نظر و مورد تائید کارفرما را صورت دهد. در صورتی که

ادامه در شماره ۴۱ مجله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *