Vendor List گامی بلند برای شناسایی سازندگان و تامین کنندگان واقعی صنعت نفت

سختی های شکل گیری فهرست بلند وزارت نفت (AVL)
تیر ۳۰, ۱۳۹۸
خوداتکایی به جای خودکفایی
شهریور ۳۱, ۱۳۹۸

Vendor List گامی بلند برای شناسایی سازندگان و تامین کنندگان واقعی صنعت نفت

انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران «استصنا» در شماره سی و یکم نشریه صنفی خود به مانند بسیاری از انجمن ها و اتحادیه های صنفی به تصمیم اخیر یکی از معاونت های وزارت نفت که متولی تشکیل و پاسخگوی فهرست بلند منابع واحد دستگاه مرکزی این وزارت خانه می باشد، پرداخته است.

در روزهای آخر آبان ماه درست در همان روزهایی که چشم جامعه به دنبال ترک صندلی های مدیریت از سوی افراد بازنشسته در دستگاه های دولتی بود یکی از آخرین تصمیم های معاونت وقت مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت بر روی تارنمای این معاونت و سایر شبکه‌های اطلاع رسانی قرار گرفت. تصمیمی عجیب و چه بسا شجاعانه از سوی دست‌اندرکاران فعال در این معاونت درباره غربال شرکت‌های مورد تایید در فهرست بلند وزارت نفت.
آنها در اطلاعیه خود نوشته بودند: در راستای تحقق حمایت از کالای ایرانی و دستورات وزیر نفت و با توجه به فراخوان‌های عمومی انجام شده قبلی و ارزیابی صلاحیت منابع خود اظهاری در سامانه EP توسط کمیته های فنی بازرگانی دستگاه مرکزی (بر اساس دستورالعمل ارزیابی صلاحیت و رتبه بندی تامین کنندگان و سازندگان) و معیارهای ارزیابی صلاحیت، مطابق قانون برگزاری مناقصات، «فهرست بلند منابع واحد دستگاه مرکزی وزارت نفت AVL» در سامانه تأمین الکترونیکی کالای صنعت نفت (EP) از اول آذر ماه ۹۷ بارگذاری شده و در اختیار کلیه کاربران قرار گرفت.»
این تصمیم و اطلاع رسانی بر اساس ابلاغیه های مکرر شامل دو فراخوان عمومی و تمدید مکرر آن طی سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۷ (به مدت پنج سال) به طور پیوسته در معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری نهایی شد. به گفته دست اندرکاران این سامانه فراخوان ها و تمدید‌های مکرر، مورد توجه سازندگان و تامین کنندگان صنعت نفت واقع نشد عدم مراجعه و پرنکردن فرم‌های خود اظهاری در سامانه EP منجر به کاهش تعدادی از شرکت‌های تامین کننده و سازنده ای شد که تا چند روز قبل در لیست اولیه وزارت نفت (بدون ارزیابی در کمیته های تخصصی) حضور داشتند. هرچند انجام مناقصه محدود برای شرکت های تابعه وزارت نفت که بر اساس قانون، منحصرا از AVL استفاه کنند سخت شد ولی این بار با لیستی پویا که مشتمل برارزیابی و رتبه بندی منابع در صنعت نفت است، مواجه هستند. از سوی دیگر تعدادی از شرکت‌های سازنده و تامین کننده کالاهای پروژه های صنعت نفت که در مدت پنج سال گذشته به هر دلیل در سامانه معرفی شده، اطلاعات خودرا ثبت نکرده اند ولی در لیست اولیه وزارت نفت قرار داشتند، با این اطلاعیه از حضور در مناقصات محدود دستگاه‌های دولتی نفت محروم شدند آنچه در این گزارش خواهید خواند روند شکل‌گیری فهرست بلند وزارت نفت و چگونگی غربالگری شرکت هاست.

استقبال شرکت ها
از فهرست واحد وزارت نفت
طرح موضوع فهرست مشترک منابع نفت در سطح وزارت نفت از سال ۱۳۹۱ با ابلاغ آئین نامه اجرایی منابع واحد دستگاه مرکزی از سوی وزیر وقت آغاز شد و معاونت مهندسی و خودکفایی (معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری کنونی) متولی اجرای آن شد. باید گفت که تاپیش از ابلاغ دستورالعمل سراسری وزیر نفت در سال ۹۵ به علت وجود فهرست‌های تخصصی (وندر لیست) مجزا در شرکت‌های تابعه نفت اراده کافی برای جلوگیری از فهرست‌های موازی، تعداد منابع ثبت نام کننده در این سامانه قابل توجه نبود و تنها بر اساس تجمیع فهرست های چهار شرکت اصلی و فرعی وزارت نفت(نفت، گاز، پتروشیمی و پالایش وپخش) منابع شناسایی شده بودند. بنا به دستورالعمل مذکور از شهریور ۹۵ شرکت های اصلی وفرعی به تدریج ارزیابی عرضه کنندگان و تهیه وندور لیست مستقل را برای مناقصات محدود کنار گذاشته و در پاسخ به درخواست منابع برای ارزیابی و عضویت در وندورلیست شرکت ها، منابع را به سامانه EP.MOP.IR ارجاع می‌دادند. هم چنین برخی دیگر از شرکت‌ها…
ادامه مطلب در شماره ۴۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *