شیوه‌نامه ساخت بار اول حلقه مفقوده بومی سازی اقلام دهگانه در صنعت‌نفت

مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره شرکت ملی حفاری ایران: طرح های موسوم به توسعه ۲۸ میدان با کاربست روزآمد ترین شیوه های قراردادی اجرا می شود
دی ۱۰, ۱۳۹۸
بومی سازی Inflatable Packer
دی ۱۲, ۱۳۹۸

شیوه‌نامه ساخت بار اول حلقه مفقوده بومی سازی اقلام دهگانه در صنعت‌نفت

بیش از پنج سال از ابلاغ دستورالعمل بومی سازی اقلام دهگانه استراتژیک مورد نیاز صنعت نفت کشور می‌گذرد. در این پروژه بجز برخی اقلام درون چاهی و شیرآلات سرچاهی که تا قبل از ابلاغ این دستورالعمل، توسط برخی از سازندگان توانمند داخلی، بومی سازی شده بودند و شرکت های بهره بردار زیر مجموعه وزارت نفت با اطمینان از کیفیت تجهیزات ساخته شده، آن ها را در چاه ها استفاده می کردند، قرار بود سایر اقلام پس از تکمیل فرایند ساخت و گذراندن تست های کارگاهی و آزمایشگاهی، با اختصاص چاه توسط شرکت‌های زیر مجموعه وزارت نفت مورد تست میدانی قرار بگیرند تا مجوز نهایی استفاده از آن‌ها تحت عنوان برند ایرانی صادر شود.
این شرط اساسی به دلیل نبود وحدت رویه در میان شرکت های متقاضی، منجر به سرانجام نرسیدن بومی‌سازی برخی اقلام شد. در برخی موارد نیز شرکت های سازنده تایید صلاحیت شده توسط دستگاه مرکزی نفت مورد پذیرش شرکت های بهره بردار قرار نگرفتند و به رغم واگذاری قرارداد ساخت، تکمیل فرایند بومی‌سازی آن‌ها هنوز با چالش های فراوانی روبروست. که نمونه بارز آن ابزارهای نمودار گیری است. این درحالی است که برخی اقلام که در میان اقلام دهگانه نبودند بدلیل اعتماد شرکت های بهره بردار در دادن چاه کاندیدا برای انجام تست میدانی محصول، فرایند ساخت داخل آن‌ها تکمیل شد. که بومی سازی توپک‌های قابل بازیافت انعطاف پذیر(INFLATABLE PACKER) با حمایت شرکت مناطق نفت خیز جنوب و دوربین درون چاهی (DOWN HOLE CAMERA ) با حمایت شرکت نفت مناطق مرکزی، از این دسته هستند.
حال وزارت نفت در حال تدوین شیوه نامه ای به نام “ساخت بار اول ” است که در آن قرار است با یکپارچه‌شدن نظرات فنی شرکت های متقاضی و نیز تغییر ملاک های ارزیابی سازندگان واقعی، به نحوی که مورد پذیرش مجموعه وزات نفت باشد، شرایط برای تست میدانی اقلامی که برای اولین بار توسط سازندگان داخلی ساخته می شود، فراهم شود. شیوه نامه ای که با ابلاغ آن امید می رود تابوی درخواست گواهینامه برای تجهیزات ساخت داخل شکسته شود و سازندگان داخلی فارغ از بوروکراسی های موجود در شرکت های تابعه نفت، تمرکزشان فقط برای طراحی و ساخت اقلامی باشد که سالیان زیادی است به بهانه های مختلف محلی برای خارج شدن ارزهای حاصل از فروش نفت خام کشورمان شده اند.
و نکته آخر اینکه امید می رود وزارت نفت در این شیوه نامه اهرم های نظارتی قوی و کارگشا برای ضمانت اجرایی آن دیده باشد.

مدیر مسئول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *