موازی کاری در حمایت از ساخت داخل توسط یک نرم افزار

بومی سازی Inflatable Packer
دی ۱۲, ۱۳۹۸
بومی‌سازی زمینه‌ساز توسعه پایدار
دی ۱۳, ۱۳۹۸

موازی کاری در حمایت از ساخت داخل توسط یک نرم افزار

یادداشت سردبیر
ابوذر منصوری

وقتی موضوع های بسیاری در ذهن و حتی دور و بر خود دارید، نوشتن یادداشت هم بسیار راحت و هم بسیار سخت می شود. از این لحاظ راحت ،که می توانی به هر کدام که علاقه مند هستی بنویسی از این لحاظ هم سخت که موضوع باید ارتباط به خط و مشی نشریه داشته باشد.مثلاً می توان موضوع هایی چون مشکلات و هزینه های روز افزون چاپ نشریه، گران شدن بنزین، قطع شدن و محدودیت های ایجادی در زمینه ارتباط و استفاده از شبکه ارتباطی اینترنت در روزهای آخر صفحه بندی نوشت. پرداختن به موضوع مرتبط به رسالت مجله که همانا حمایت از حوزه ساخت داخل مهم تر از همه موضوع ها هست. اما چه بنویسی که حرفی نو باشد، نیز خود یک دغدغه دیگر است.
در صنعت نفت ایران از سال ها قبل ساختار شماره طبقه بندی و استاندارد کالا (Material and Equipment Standards and Code ) یا به قول معروف( M.E.S.C) با ۱۰ نمودار اصلی (INDICATOR) تشکیل شده است.
چندین میلیون قلم کالا شامل انواع دستگاه های ساخت داخل یا خارج از کشور، قطعات یدکی، لوازم ساختمانی، حفاری، کالاها و قطعات سرچاهی، دکل و متعلقات، دستگاه های عملیاتی زمین شناسی و لرزه نگاری، تأسیسات، ماشین آلات عمومی، لوازم منزل، لوازم اداری و اجناس تدارکاتی و ملزومات دفتر و انبار ، لوازم ایمنی و آتش نشانی، مخازن، دستگاه های کارگاهی، وسائل الکتریکی ،اجناس دارویی و وسایل پزشکی و هر کالای مورد نیاز این صنعت بزرگ توسط کارشناسان ذی ربط شناسایی و کد شده است.
اساس اصلی این فرایند طوری طراحی شده که بعد از تشخیص نمودار اصلی برای کالای مورد نظر، «شماره قلم» (ITEM NO) با ۳ رقم بعد از عدد نمودار اصلی(اندیکاتور) می آید. بعد در «گروه فرعی تر» (SUB SUB GROUP) دو عدد و در «گروه فرعی» (SUB GROUP) نیز دو عدد نوشته می شود و در آخر نیز دو عدد در «گروه»(GROUP) نوشته می شود که در مجموع با کنار هم قرار گرفتن ۱۰ عدد یک شماره طبقه بندی M.E.S.C) ) به یک کالا در صنعت نفت داده می شود.
با جستجوی این شماره ۱۰ رقمی در نرم افزار «سیستم یکنواخت» تمام مشخصات کالای مورد نظر چون نام سازنده داخلی یا خارجی، محل قرارگیری این کالا در کدام انبار، تعداد، قیمت خریده شده و سایر اطلاعات مورد نیاز کارشناسان کالا در شرکت های مختلف در سطح وزارت نفت بدست می آید.
با نگاه به ساختار کلی تمام شرکت های تابعه وزارت نفت کمتر شرکتی را پیدا می کنیم که در مدیریت تدارکات و عملیات کالا خود اداره مرتبط به نرم افزار مورد بحث به نام اداره یا واحد «طبقه بندی و استاندارد کالا» بر مبنای معرفی محصولات جدید خریداری شده به این بانک اطلاعاتی عظیم نداشته باشد.
نقد این نوع طبقه بندی و نرم افزار مورد استفاده کارشناسان ذی ربط ، دغدغه بسیاری از فعالان نسل امروز صنعت نفت است و امیدوارم در یک فرصت مناسب در شماره های آتی به آن بپردازیم.اما موضوع قابل نقد و بحث در این یادداشت در دسترس…
ادامه مطلب در شماره ۴۲ ماهنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *