تولید قطعات صنعت نفت و گاز بومی اشتغال‌زایی کرد

رابطه ی نفت و گاز ایران و ترکیه در چشم انداز آینده
بهمن ۱۹, ۱۳۹۸
وزیر نفت: ساخت دکل حفاری در ایران از آرزوهای صنعت نفت بود که با تلاش و پشتکار سازندگان و صنعتگران داخلی محقق شد.
بهمن ۲۹, ۱۳۹۸

تولید قطعات صنعت نفت و گاز بومی اشتغال‌زایی کرد


تولید قطعات صنعت نفت و گاز بومی اشتغال‌زایی کرد
صنعت نفت‌و‌گاز از بزرگ‌ترین صنایع مهم در دنیا و به ویژه ایران است. صنعت نفت به مانند دیگر صنعت‌های تولید محور بر تجهیزات عملیاتی استوار است، این نوع صنایع برای این که ظرفیت و توان تولید را حفظ کنند ناگزیر از به کارگیری و تعمیرات پیشرفته تجهیزات هستند.

در کشور نیز شرکت‌های بسیاری هستند که در زمینه طراحی و تولید و نیز تعمیر و نگهداری این گونه تجهیزات مشغول به فعالیت هستند. یکی از این مجموعه‌ها، شرکت‌ دانش‌بنیان «کوشا توربوکمپرسور سپاهان» است که با به‌کارگیری توان و دانش بومی توانسته به موفقیت‌های خوبی دست پیدا کند.

داود نقی‌ها مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان «کوشا توربوکمپرسور سپاهان» درباره تولیدات این شرکت گفت: این مجموعه در زمینه تولید قطعات کمپرسورهای گریز از مرکز، قطعات توربین‌های گازی، قطعات پمپ‌های گریز از مرکز و طراحی و تولید بیرینگ‌های بابیتی مشغول به فعالیت است.

این فعال فناور درباره محصول « نشت بند خشک»(Dry Gas Seal) گفت: این محصول نوعی سیستم آبندی است که آبندی آن با گاز پروسس است درحالی که سیستم آن مکانیکی است بدون هیچ گونه تماسی، آبندی بین دو سطح آبند شامل رینگ متحرک و رینگ ثابت انجام می‌شود.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان «کوشا توربوکمپرسور سپاهان» ادامه داد: در هر نشت بند خشک نیروهای هیدرواستاتیکی و هیدرودینامیکی عمل می‌کنند که موقعیت رینگ Stationary را کنترل می‌کند. نیروهای هیدرواستاتیکی در لحظه‌ای که سیل تحت فشار قرار می‌گیرد بوجود می‌آیند و نیروهای هیدرودینامیکی زمانی بوجود می‌آیند که Mating ring شروع به چرخش می‌کند. این نیروها تابعی از فشار گاز، نیروی فنرها و اصطکاک وارد بر رینگ Stationary است. این نیرو را می‌توان از معادلات خاص محاسبه کرد.

وی به مزایای این محصول اشاره و بیان کرد: این نوع seal تا محدوده فشار ۲۰۰ bar کاربرد دارد و از مزایای عمده آن می‌توان به عدم اتلاف انرژی، عدم نیاز به سیستم seal oil، سادگی و نصب آسان، عدم آلودگی گاز با روغن، قابلیت اطمینان بالا و قیمت کلی کمتر نسبت به انواع دیگر نشت بندها اشاره کرد.

این فعال فناور درباره مکانیکال سیل‌ها که از قطعات پمپ‌های گریز از مرکز است توضیح داد: یکی از مهم‌‌ترین و حساس ترین قطعات پمپ‌های گریز از مرکز مکانیکال سیل‌ها هستند که اگر درست انتخاب و نصب صحیح آن می‌توانند در مدت زمان کارکرد، کمترین هزینه تعمیراتی را داشته باشند.

وظیفه مکانیکال سیل‌ها جلوگیری از نشت سیال پمپ شونده از درون محفظه پمپ به فضای بیرون آن است. در یک سیستم مکانیکال سیل به طور کلی با تشکیل یک لایه نازک از سیالی که قرار است پمپ گردد در بین رینگ‌ها آب بندی اولیه و حفظ فاصله رینگ‌های آب بندی در یک مقدار مشخص فرآیند نشت بندی انجام می‌شود.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان «کوشا توربوکمپرسور سپاهان» درباره تعداد شغل ایجاد شده در این شرکت گفت: به صورت مستقیم برای ۱۰۰ نفر شغل ایجاد شده است.

نقی‌ها تاکید کرد، محصولات این شرکت به لحاظ کیفیت کاملا قابل رقابت با نمونه مشابه خارجی آن است و قیمت محصولات این شرکت چیزی در حدود یک دوم تا یک سوم قیمت نمونه مشابه خارجی آن است

گزارش از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *