وزیر نفت: ساخت دکل حفاری در ایران از آرزوهای صنعت نفت بود که با تلاش و پشتکار سازندگان و صنعتگران داخلی محقق شد.

تولید قطعات صنعت نفت و گاز بومی اشتغال‌زایی کرد
بهمن ۲۰, ۱۳۹۸
واکاوی تجربیات متن در بهره گیری از تاسیسات فرآورشی پیش ساخته،
بهمن ۳۰, ۱۳۹۸

وزیر نفت: ساخت دکل حفاری در ایران از آرزوهای صنعت نفت بود که با تلاش و پشتکار سازندگان و صنعتگران داخلی محقق شد.

وزیر نفت گفت: ساخت دکل حفاری در ایران از آرزوهای صنعت نفت بود که با تلاش و پشتکار سازندگان و صنعتگران داخلی محقق شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی حفاری ایران، مهندس بیژن زنگنه روز سه شنبه (۲۹ بهمن ماه) در آیین رونمایی از دستگاه حفاری سنگین خشکی ۷۲ فتح در اهواز افزود: انتظار می رود سازندگان داخلی از جمله جهاد دانشگاهی فرآیند بومی سازی دستگاه های حفاری را توسعه دهند.

وی ادامه داد: با توجه به منابع نفت و گاز در کشور برای سال های طولانی به حفاری و خدمات و تجهیزات مرتبط با آن نیاز داریم.

زنگنه با تاکید بر عمق بخشیدن به ساخت داخل اظهار کرد: تجهیزات حفاری ساخت داخل علاوه بر رفع نیاز های کشور می تواند زمینه صدور به کشورهای منطقه نیز داشته باشد.

وزیر نفت با بیان اینکه حمایت از شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها از برنامه های این وزارتخانه است، گفت: باید با حمایت از صنعتگران داخلی برای انها کار و فرصت ایجاد شود.

وی در این ارتباط به ظرفیت های کشور و از جمله استان خوزستان اشاره کرد و افزود: اهواز قطب صنعتی در بخش آهنگری و تا حدودی ماشین سازی است که بسیاری از آنها در حوزه صنعت نفت فعالیت می کنند.

زنگنه در پایان از تلاش های جهاد دانشگاهی که سرسختانه کار ساخت دکل را دنبال کرد و همچنین شرکت ملی حفاری ایران و شرکت ملی نفت ایران در ساخت این دکل قدردانی کرد.

در آیین رونمایی از دستگاه حفاری سنگین خشکی ۷۲ فتح، استاندار خوزستان و مدیران ارشد صنعت نفت حضور داشتند

حداکثر عمق قابل حفاری توسط این دکل ۲۰ هزار فوت، ارتفاع دکل از سطح حدود ۱۵۰ فوت و حداکثر بار استاتیکی قابل تحمل توسط دکل یک میلیون پوند است.

این دکل مجهز به یک تاپ درایور به قدرت ۵۰۰ تن، میز دوار با سایز ۱۳۷.۵ اینچ و سه دستگاه پمپ گل از نوع رفت و برگشتی هر کدام به قدرت ۱۶۰۰ اسب بخار است.

دکل ۷۲ فتح دومین دکل ساخت جهاد دانشگاهی است که در قالب قرارداد ساخت ۳ دکل میان شرکت ملی‌حفاری ایران و جهاد دانشگاهی ساخته و تحویل داده شده است.

در حال حاضر دانش فنی طراحی و ساخت دکل‌های حفاری سنگین تا ۳۰۰۰ اسب بخار با جدیدترین طراحی سازه‌ دکل حفاری که مطابق با استاندارد API است، توسط جهاددانشگاهی به داخل کشور منتقل و بومی‌سازی شده است؛ همچنین زیرساخت لازم به ‌منظور ساخت و بازسازی دکل‌های حفاری خشکی با ظرفیت ساخت دو دکل و بازسازی ۲ دکل در سال در استان البرز فراهم شده است که می‌تواند در خدمت صنعت حفاری کشور قرار بگیرد.

برای ساخت هر دکل برای ۳۰۰ نفر به ‌صورت مستقیم و ۱۰۰ نفر غیر مستقیم اشتغال ایجاد می‌شود و میزان صرفه‌جویی ارزی، ۵۰‌ درصد قیمت خرید خارجی در زمان عقد قرارداد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *