بومی سازی، نقشه راه صنعت نفت برای رونق تولید

دغدغه های استفاده از محصول ساخت بار اوّل
اسفند ۲۰, ۱۳۹۸
شبکه آزمایشگاه‌های صنعت برق در پژوهشگاه نیرو راه‌اندازی شد
اسفند ۲۲, ۱۳۹۸

بومی سازی، نقشه راه صنعت نفت برای رونق تولید

قدرت ا… حیدری
صاحب امتیاز و مدیر مسئول

۱- بهمن ماه امسال انجمن شیمی ایران دومین کنفرانس کاتالیست کشور را در حالی در یکی از دانشگاه های تهران برگزار کرد که تا چند روز مانده به برگزاری کنفرانس، متولیان برگزاری از وجود «انجمن کاتالیست ایران» به عنوان یک نهاد غیر دولتی متشکل از ۱۴ سازنده داخلی کاتالیست در کشور بی خبر بودند. انجمنی که دارای پایگاه اطلاع رسانی مستقل است و آخرین دستاوردهای سازندگان داخلی عضو انجمن در خصوص بومی سازی انواع کاتالیست ها در این تارنما اطلاع رسانی می شود.
۲- بیش از یک دهه است که یک خط کامل عملیات تعمیر و تست (Finishing) لوله های مغزی بدون درز مورد استفاده در عملیات حفاری و تکمیل چاه های نفت و گاز، در مجتمع «لوله گستر اسفراین» ایجاد شده و به دلیل نبود سفارش کار، هم فضای فیزیکی و هم تجهیزات موجود که با بودجه دولتی تجهیز شده، بدون استفاده رها شده است. در حالی که هزاران شاخه لوله مغزی بدون درز مستعمل در انبارهای اسقاطی(Salvage ) شرکت های نفتی دولتی در زیر آفتاب در صف پوسیدن هستند و یا کار تعمیرات آنها به شرکت های واسطه خارجی واگذار می شود.
وزارت نفت در سال جاری که به نام «رونق تولید» نامگذاری شده است، تلاش کرد تا از حداکثر پتانسیل صنعت نفت کشور برای کمک به رونق اقتصادی بهره بگیرد. برون سپاری برخی از فعاّلیت-های جاری شرکت های دولتی نفتی در قالب پروژه های EPC,EPD در جهت ایجاد اشتغال مولّد برای پیمانکاران خصوصی و خصولتی بالادستی، ممنوعیت واردات اقلامی که به هر نحوی مشابه آنها توسط سازندگان داخلی ساخته شده است، ایجاد شرایط برابر برای حضور تمامی سازندگان داخلی در وندورلیست یکپارچه وزارت نفت (AVL)، برگزاری چندین نمایشگاه تقاضا محور برای معرّفی نیاز بخش های پتروشیمی، گاز، پخش و پالایش و نفت، واگذاری برخی قراردادها به شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها (شتاب دهنده ها) در حوزه انرژی و… از جمله اقدامات جدی وزارت نفت برای کمک به رونق اقتصادی کشور است.
تمامی این اقدام ها برای اتصال سه حلقه تأثیر گذار صنعتگران، دانشگاه ها و صنعت نفت برای تکمیل فرایند بومی سازی در جهت کاهش وابستگی است. اما به دلایل متعددی که دو نمونه عینی آن در بندهای اول و دوم در بالا آمده است، تکمیل اصولی این فرایند به کندی صورت می گیرد. شاید در نگاه اول هدف گذاری صورت گرفته برای هر سه عامل رسیدن به خود کفایی و ساخت داخل تجهیزات مورد استفاده صنعت نفت باشد اما برای رسیدن به این هدف، هریک از این سه ضلع باید نقش های خود را به خوبی ایفا کنند تا گام های اصولی برای تکمیل فرایند بومی سازی شگل بگیرد.
به همان اندازه که صنعت نفت وظیفه دارد سازندگان داخلی را شناسایی کرده و زمینه را برای استفاده از توانمندی آنها فراهم کند، صنعتگران نیز موظفند که با شناخت جامع نیازهای صنعت نفت، امکانات خود را در جهت رفع این نیازها بسیج کنند. دانشگاهیان نیز برای ارتقاء سطح فناورانه و تولید و رسوب دانش فنی باید منطبق با نیازها و توانمندی ها در کنار صنعتگران داخلی و صنعت نفت باشند. اگر بنا باشد که دانشگاه در همایش ها و کنفرانس های خود فقط به فکر ارائه مقاله و بالابردن رتبه علمی اش باشد و صنعتگر هم با پیروی از از یک رویه ثابت بخواهد صنعت نفت را با خط مشی خودش منطبق کند، نه تنها فرایند بومی سازی با اتکا با سه فاکتور اعلام شده به تکامل نخواهد رسید، بلکه فاصله اندک فعلی ممکن است به دیوار بی اعتمادی منجر شود. اما اگر هدف صنعتگران، دانشگاهیان و نفتی ها تکیه بر شناسایی و رفع نیازهای واقعی صنعت نفت باشد، بومی سازی مسیری هموار برای خوداتکایی و برون رفت از تهدیدهای ناشی از تحریم های ظالمانه خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *