فهرست کامل ۸۴ قلم تجهیزات نفتی خارجی دارای مشابه داخلی

مطالبات معوقه سد راه اولین برند ایرانی SRP
دی ۸, ۱۳۹۷
خوداتکایی به جای خودکفایی
بهمن ۱, ۱۳۹۷

فهرست کامل ۸۴ قلم تجهیزات نفتی خارجی دارای مشابه داخلی

harbor freight,blue toned images.

وزارت نفت برای افزایش تولید ۳۰۰ هزار بشکه ای از میادین نفتی خشکی ودریایی تا سال ۱۴۰۰ طرحی را در آذرماه سال گذشته به تصویب هیات مدیره شرکت ملی نفت رساند که بر اساس ان در قالب ۳۴ بسته سرمایه گذاری و با تکیه بر توان شرکت های داخلی، پروژه های افزایش و نگهداشت تولید از ۳۰ میدان نفتی شرکت های بهره بردار مناطق نقت خیز جنوب، نفت مرکزی و فلات قاره بصورت قراردادهای EPC,EPD اجرا شود.
در این راستا پس از برگزاری مناقصه عمومی با حضور شرکت های داخلی، اولین قرارداد از بسته های ۳۴ گانه، مربوط به طرح توسعه میدان سیوند در منطقه سیری از مناطق عملیاتی شرکت نفت فلات قاره با شرکت پتروایران و به ارزش ۱۰۰ میلیون دلار بسته شد. این قرارداد مطابق شرح کار این بسته ها، شامل تامین دکل حفاری، تجهیزات و سرویس های حفاری، تعمیر وتکمیل چاه و بهره برداری، خدمات مهندسی و نیروی انسانی داخلی مورد نیاز برای انجام کامل تعهدات است. در بسته های تعریف شده برای توسعه میادین خشکی، احداث واحدهای بهره برداری، نمک زدایی، خطوط انتقال نفت و … نیز در شرح کار پیمانکاران دیده شده است.
وزارت نفت برای ملزم کردن پیمانکاران این پروژه ها به استفاده حداکثری از توانمندی سازندگان و شرکت های سرویس دهنده داخلی، قبل از نهایی شدن اولین قرارداد EPD ، طی ابلاغیه ای که به امضای وزیر نفت رسید خرید ۸۴ قلم کالای خارجی را برای شرکت های تابعه وزارت نفت و پیمانکاران آنها ممنوع کرد. در این ابلاغیه که در مرداد ماه سال جاری توسط پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت منتشر شد، آمده است:
“در اجرای منویات مقام معظم رهبری در حمایت از کالای ایرانی و قانون «حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات» علاوه بر اجرای مصوبات هیئت وزیران درخصوص ممنوعیت خرید کالای خارجی دارای مشابه داخلی، تاکید می کند که خرید کالاها و تجهیزات خارجی فهرست پیوست این ابلاغیه نیز از سوی شرکت‌های اصلی و تابعه پیمانکاران طرف قرارداد آنها (به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم) ممنوع می‌شود. مدیران‌عامل شرکت‌های اصلی با تعبیه سازوکارهای کنترلی و نظارتی، برای حصول اطمینان خرید کالاهای یادشده از سازندگان داخلی، بر حسن اجرای آن نظارت لازم به عمل آورند.”

این ابلاغیه یک پیوست پنج صفحه ای دارد که نام ۸۴ قلم کالا و توضیحات تکمیلی هر قلم نیز در آن ذکر شده است و در سایت وزارت نفت هرچند ناخوانا ولی در دسترس است. این فهرست، تجهیزات مرتبط با عملیات حفاری تا صادرات نفت را در بر می گیرد.
مهندس سنگین مدیر کل تجاری سازی وزارت نفت در گفتگو با چشم انداز نفت در خصوص چگونگی تهیه این لیست می گوید: ((پس از تدوین طرح نگهداشت و افزایش تولید نفت مشتمل بر ۳۴ بسته کاری، با هدف استفاده حداکثری از تجهیزات ساخت داخل در این طرح، فهرست بلندی (وندورلیست) از تجهیزات مورد نیاز طرح ها که به طور کامل در داخل تولید می شود تهیه شد و سپس با تاکید وزیر نفت، مقرر شد این فهرست بلند، به کل وزارت نفت تعمیم یابد. این رویکرد سرانجام به استخراج فهرست ۸۴ قلم کالا منتج شد که همگی تجهیزاتی هستند که توان ساخت داخل آن به حد کفایت و کیفیت مطلوب در کشور وجود دارد و خرید انواع خارجی آن به هیچ عنوان دارای توجیه نیست و پیمانکاران، مجاز به خرید انواع خارجی این ۸۴ قلم کالا، حتی از تامین کنندگان داخلی نیستند و صرفا این تجهیزات باید از تولیدات داخل کشور تامین شود.))

لیست اعلام شده توسط وزارت نفت یک تفاوت اساسی با لیست هایی دارد که وزارت صنعت، معدن و تجارت تحت عنوان لیست ممنوعیت واردات کالاها هر ساله اعلام می کند و در آخرین لیست اعلام شده تعداد اقلام این لیست عمومی به ۱۴۰۰ قلم رسیده است. مهندس سنگین در خصوص علت تفاوت این لیست چنین می گوید: ” کالاهای ممنوع الخرید از خارج در پایان هر سال در صورت تصویب هیئت دولت ابلاغ می شوند، اما از آنجا که اکنون طرح های نگهداشت و افزایش تولید نفت در دستور کار و مناقصه های آن در حال برگزاری است، وزارت نفت نمی خواست فرصت را برای الزامی کردن هر چه بیشتر استفاده از کالاهای ساخت داخل از دست بدهد، بنابراین تا پایان سال منتظر نماند و فهرست کالاهای ممنوع الخرید را اعلام کرد. بنابراین مطابق ابلاغیه، هم اکنون خرید کالاها و تجهیزات خارجی یاد شده در فهرست توسط شرکت های اصلی و تابع و پیمانکاران طرف قرارداد با وزارت نفت ممنوع شده، اما بدیهی است در صورت تصویب هیئت دولت، کالاهای این فهرست به فهرست کالاهای ممنوع الخرید از خارج نیز اضافه می شوند. اما این بدین معنی نیست که وزارت نفت خودش به تنهایی این لیست را تهیه کرده باشد بلکه در تدوین این فهرست از دیدگاه های نمایندگان چهار شرکت اصلی، مهندس نعمت زاده مشاور ارشد صنعتی وزیر نفت و همین طور نماینده وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نیز استفاده شده است،”
با توجه به بومی سازی بخش عمده ای از سرویس های حفاری، تکمیل و بهره برداری و ارائه این خدمات تخصصی توسط پیمانکاران توانمند داخلی، شاید بتوان گفت تنها نقطه ضعف این ابلاغیه بی توجهی به ممنوعیت استفاده از سرویس کمپانی های خارجی برای سرویس هایی که امکان تامین آنها توسط پیمانکاران داخلی وجود دارد، سرویس هایی ازقبیل لوله مغزی سیار، اسیدکاری با شناور، چاه آزمایی، نمودارگیری و …که بخش عمده ای از هزینه های حفاری را شامل می شود.
با این حال امید می رود با ابلاغ رسمی این لیست، بخش مغفول سیاست های کلی حمایت از تولیدات داخلی یعنی نظارت و ضمانت اجرایی قوانین برای استفاده حداکثری از توان سازندگان داخلی و پیمانکاران صنعت نفت جبران شود.
آنچه در ادامه خواهید خواند لیست کامل ۸۴ قلمی است که مطابق ابلاغیه وزارت نفت خرید خارجی آنها توسط شرکت های تابعه وزارت نفت و پیمانکاران پروژه‌ها بخصوص در قراردادهایی که بصورت EPD,EPC بسته می‌شود ممنوع شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *