تاثیر ریسک‌های جهانی بر بازار انرژی در ســال۲۰۱۹

حضور موثر NIDC در اجرای مسئولیت های اجتماعی و تحقق وظایف سازمانی
خرداد ۱۹, ۱۳۹۸
چرا عرضه نفت در تالار بورس تاکنون با موفقیت همراه نبوده است؟
تیر ۹, ۱۳۹۸

تاثیر ریسک‌های جهانی بر بازار انرژی در ســال۲۰۱۹

مجمع جهانی اقتصاد، ریسک های مهم سال ۲۰۱۹ را در پنج محور دسته بندی کرده است: اقتصاد، محیط زیست، ژئوپلیتیک، اجتماعی و فناوری مورد ارزیابی قرار داده است. این ریسک ها با آثار منفی بیشتر و کمتر ارزیابی شده اند. ریسک‌ جهانی به‌صورت وقوع حادثه ای یا رخدادی یا شرایط نامطمئنی تعریف می شود که اگر به وقوع بپیوندد، می‌تواند در سال های آینده، تأثیر بسزایی بر کشورها داشته باشد. در این یادداشت به اختصار به بررسی هر یک از موارد اعلامی در سال جاری می‌پردازیم.

۱-اقتصاد
اقتصاد جهان با بحران مالی آینده روبرو خواهد شد. بر اساس اعلام صندوق بین‌المللی پول، رشد اقتصادی جهان به بیشترین مقدار خود رسیده است. طبق پیش بینی ها رشد کشور چین در سال ۲۰۱۸ که ۶٫۶ درصد بوده در سال ۲۰۱۹ به ۵٫۸ درصد کاهش می یابد که می تواند بر اقتصاد جهان تاثیر گذار باشد و مولفه مهم چین، بخش نفت و گاز است. هر گونه کاهش تقاضای انرژی برای چین می تواند بازار انرژی جهانی را تحت تاثیر قرار دهد.
یکی دیگر از موارد مهمی که در جنگ تجاری بین چین و آمریکا در سال جاری پیش‌بینی شده، این مورد است که، نه تنها نمی‌توان انتظار شکوفایی اقتصادی داشت بلکه بحران اقتصادی در جهان عمیق‌تر هم خواهد شد.
در گزارش «ریسک‌های جهان» در سال ۲۰۱۹،
خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا « برگزیت» به عنوان یکی از جلوه‌های گذار از جهانی سازی یاد شده است. برگزیت نابسامان با اثرگذاری بر سرمایه‌گذاری و صادرات، پیامدهای گسترده‌ای بر اقتصادهای انگلیس و آلمان خواهد داشت. این در شرایطی است که براساس پیش‌بینی‌های «فیچ» رشد اقتصادی ناحیه یورو از ۴/۲ درصد سال ۲۰۱۷ به ۲درصد در ۲۰۱۸ و ۷/۱درصد در سال ۲۰۱۹ کاهش خواهد یافت. خروج انگلیس باعث کاهش ارزش پوند این کشور در مقابل دلار می‌شود و چون قیمت معاملات نفتی بر اساس دلار است، ارزش دلار بالا می رود، چرا که اگر رشد اقتصادی این ها منفی شود، به راحتی می‌تواند اقتصاد کشورها را تضعیف کند و این کاهش رشد بر میزان تقاضای نفت جهانی اثر می‌گذارد و کاهش تقاضای نفت باعث کاهش جهانی قیمت نفت می شود.
همچنین تشدید ریسک‌های سیاسی، از موضوعات برجسته‌ ماه‌های اخیر است.ترکیبی از رشد آهسته، بیکاری بالا و افزایش فشارهای تورمی منجر به اعتراضات اجتماعی در فرانسه شده است. یکی دیگر از روندهای کلیدی سال ۲۰۱۹ محبوبیت‌ جریان‌های ضدتشکیلاتی (که با اصول سنتی در سیاست، اقتصاد و اجتماع مخالفند) است، روندی که درماه‌های اخیر در کشورهایی نظیر برزیل، آلمان، ایتالیا، مکزیک و اسپانیا مشاهده شده است.

۲-محیط زیست
یکی از نگرانی های جامعه جهانی بحث آب و هوا و تغییرات آن است. انرژی و استفاده از انرژی های پاک و تجدید پذیر از موضوعات مهم دستور کار کشورهای اجلاس ۲۰ G بود. مهم‌ترین بیانیه اجلاس اخیر با عنوان «برنامه اقدام برای آب و هوا و انرژی برای رشد» بود.
انرژی های پاک شامل: انرژی های زیستی، زمین گرمایی، برق آبی، انرژی دریایی، انرژی هسته ای، انرژی خورشیدی و انرژی باد است. اعضا ۲۰ G بر فاکتورها و عواملی مانند: امنیت انرژی، دسترسی به انرژی، زیرساخت ها، حفاظت از محیط زیست، کاهش فقر، سلامت خوب، آموزش با کیفیت و ایجاد شغل با کیفیت تاکید داشتند.

ادامه مطلب در شماره ۴۱ مجله 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *