سایه کابینه در نفت-۱ :جعفر توفیقی وزیر علوم در مرکز علمی نفت

چرا و به چه علت عرضه نفت در تالار بورس تاکنون با موفقیت همراه نبوده است؟
تیر ۹, ۱۳۹۸
سایه کابینه در نفت-۲:طهماسب مظاهری مردی برای تمام مشاغل
تیر ۱۲, ۱۳۹۸

سایه کابینه در نفت-۱ :جعفر توفیقی وزیر علوم در مرکز علمی نفت

دکتر جعفر توفیقی داریان از جنجالی ترین چهره های وزارت علوم در ابتدای دولت یازدهم بود که بخش هایی از استیضاح رضا فرجی دانا به او مربوط می شد.توفیقی به عنوان مشاور وزیر علوم در شهریور ماه ۱۳۹۳ از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رفت.

جعفر توفیقی،  پس از ناکامی «جعفر میلی منفرد» در کسب رای اعتماد نمایندگان مجلس در ابتدای دولت حسن روحانی در مرداد ماه سال ۱۳۹۲ به عنوان سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از سوی رئیس جمهور منصوب شد. توفیقی به مدت ۳ ماه سرپرستی وزارت علوم را برعهده داشت در حالیکه شدت مخالفت‌ها با وی در حدی بود که حتی حسن روحانی، حاضر نشد با معرفی او به مجلس شانس مجدد در کسب رای اعتماد مجلسیان را امتحان کند.جعفر توفیقی پیش از این در دولت سید محمد خاتمی به مدت ۲ سال وزیر علوم بود. به همین خاطر معرفی او به عنوان سرپرست این وزارتخانه واکنش منفی برخی محافظه‌کاران را به دنبال داشت. .توفیقی شخصیت علمی – سیاسی اصلاح طلب، وزیر اسبق علوم در دولت هشتم و رئیس ستاد انتخاباتی محمد رضا عارف در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم را بر عهده داشت. توفیقی طی سال‌های ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۴ با کسب رأی اعتماد مجلس جانشین مصطفی معین در وزارت علوم تحقیقات و فناوری شد و پیش از آن نیز به عنوان معاون آموزشی وزارت علوم و رییس شورای گسترش آموزش عالی فعالیت داشت. با انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور، مسئول کارگروه انتخاب وزیر علوم شد.

توفیقی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد مهندسی شیمی از دانشگاه شیراز و دکتری مهندسی شیمی از دانشگاه پلی‌تکنیک بخارست در رومانی است و فعالیت شغلی خود را از سال ۱۳۶۵ به عنوان رئیس گروه مهندسی شیمی دانشگاه تربیت مدرس آغاز کرد. در سال های ۱۳۸۰ و ۱۳۸۱ به عنوان دارنده عنوان طرح برتر در اولین جشنواره نوآوری‌های صنعت نفت، گاز و پتروشیمی و پژوهشگر برتر دانشگاه تربیت مدرس انتخاب شد.ریاست دانشکده انرژی دانشگاه صنعتی شریف از سال ۱۳۸۶ تا سال ۱۳۸۹ به همراه  تدریس دروس مختلف در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، انجام پروژه تحقیقاتی صنعتی برای صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، راهنمایی و مشاوره پایان‌نامه کارشناسی ارشد و دکتری ازجمله فعالیت‌های علمی آموزشی و پژوهشی جزو سوابق مرتبط با سمت های بعدی توفیقی در خارج از وزارت علوم شد.

ادامه در شماره ۴۱ مجله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *