همزمان با آغاز دهه فجر انقلاب اسلامی؛ کلنگ واحد ۲۰ هزار تنی تولید کک سوزنی بر زمین زده شد

نگاهی به تجدید ساختار صنعت گاز و فرایند خصوصی سازی کدام مدل مورد تائید دولت و شرکت گاز است؟
بهمن ۱۱, ۱۳۹۸
جار چی های خاموش
بهمن ۱۳, ۱۳۹۸

همزمان با آغاز دهه فجر انقلاب اسلامی؛ کلنگ واحد ۲۰ هزار تنی تولید کک سوزنی بر زمین زده شد

همزمان با آغاز دهه فجر انقلاب اسلامی؛
کلنگ واحد ۲۰ هزار تنی تولید کک سوزنی بر زمین زده شد


معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در سفر یک روزه به عسلویه همزمان با چهل و یکمین سالگرد پیروی انقلاب اسلامی، کلنگ افتتاح پروژه تولید کک سوزنی را بر زمین زد. این در حالی است که اواخر ماه گذشته نیز فاز دوم طرح پتروشیمی تخت جمشید در ماهشهر توسط ستاری به بهره‌برداری رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، صبح امروز سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری کلنگ احداث واحد ۲۰ هزار تنی تولید کک سوزنی را بر زمین زد. عبدالکریم گراوند استاندار بوشهر و سکینه الماسی نماینده عسلویه در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم حضور داشتند.

این پروژه در مساحت دو هکتار و در فاز ۳ شرکت پتروشیمیایی تخت جمشید پارس عسلویه توسط شرکت فناور کربن اکسیر خوارزمی اجرا می‌شود.

کُک سوزنی از مواردی است که مورد تحریم آمریکا در ماه‌های اخیر قرارگرفته است اما امروز با آغاز عملیات اجرایی واحد ۲۰ هزار تنی تولید کُک سوزنی در شرکت دانش‌بنیان پتروشیمی تخت جمشید پارس عسلویه با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در مسیر خنثی کردن این تحریم پا گذاشتیم.

کک سوزنی شکلی خاص از کک نفتی است و با فناوری‌های بسیار پیچیده‌ای تولید می‌شود. با این اقدام از این پس این ماده در داخل کشور و توسط دانش‌بنیان‌ها تولید می‌شود و علاوه بر در دسترس بودن فناوری، جلوگیری از خروج ارز، تقویت چرخه تولید ثروت از علم و نبود وابستگی به خارج را باید از دستاوردهای این اقدام بدانیم.

اعتماد به توانمندی شرکت‌های دانش بنیان نیاز کشور به اقلام پیشرفته صنعتی را تأمین می‌کند

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری در حاشیه مراسم «کلنگ زنی واحد ۲۰هزار تنی کک سوزنی» با تأکید بر ضرورت ایجاد بستری برای فعالیت کسب و کارهای دانش بنیان و ورد خلاقیت‌هایشان به صنعت گفت: بخش قابل توجهی از نیازهای پیشرفته که تحریم شده‌اند، توسط شرکت‌های دانش بنیان تامین می‌شود. اعتماد به توان داخلی در این عرصه، دست یابی به موفقیت‌های قابل توجهی مانند آن چه که امروز در عرصه تولید کک سوزنی در پارس جنوبی محقق شده را در پی خواهد داشت.

ستاری ادامه داد: با اعتماد به شرکت‌های دانش بنیان و استفاده از دانش داخلی می‌توانیم بسیاری از مشکلاتی که تحریم‌ها برایمان به وجود آورده‌اند را رفع کنیم.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره به ایجاد زمینه تعامل میان کسب و کارهای دانش بنیان و صنایع نفت و پتروشیمی گفت: رویکرد جدیدی در مجتمع گاز پارس جنوبی در حال پیاده‌سازی است و آن اعتماد به شرکت‌های دانش بنیان و استفاده از دانش داخلی است.

رییس ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان با اشاره به اهمیت تولید کک سوزنی در داخل کشور و مقابله با تحریم‌های ظالمانه آمریکا بیان کرد: فناوری‌های متعددی در مجتمع گاز پارس جنوبی در حال استفاده است و این مجتمع حاصل تلاش‌های مدیران متعددی در این ۲۰ سال است.
بازدید از سلول های الکترولایزر
در ادامه، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری همچنین با حضور در محل پتروشیمی مبین، از فرآیند اجرا و فعالیت «سلول‌های الکترولایزر» که توسط شرکت دانش‌بنیان آتیه پردازان شریف اجرایی شده است، بازدید کرد.

ساخت و تولید کمپرسورهای ابزار دقیق ایران ساخت

فعالان فناور شرکت دانش‌بنیان کاوش صنعت طوس دستاورد «کمپرسور دور بالا مخصوص تامین هوای ابزار دقیق» ایران ساخت را به سورنا ستاری معرفی کردند. این کمپرسورها توسط شرکت دانش بنیان کاوش صنعت طوس و در فازهای ۲و ۳ پارس جنوبی به بهره برداری رسیده است. از این کمپرسورها در صنایع نفت و پتروشیمی استفاده می شود و برای نخستین بار در کشور است که توسط یک شرکت دانش بنیان داخلی به طور کامل طراحی و بومی سازی می‌شود.

همچنین در ادامه این بازدیدها معاون علمی و فناوری رییس جمهوری از واحد «کلر آب دریا» که توسط شتابدهنده آبان در فاز یک مجتمع پارس جنوبی راه اندازی شده است، بازید کرد.

«آبان» شتابدهنده‌ای نخستین شتاب‌دهنده تخصصی در حوزه آب و انرژی در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی است که این فناوری را توسعه داده و با این مجموعه نفتی همکاری کرده است.

ستاری همچنین از طرح کاتالیست‌های واحد آروماتیک پتروشیمی نوری که توسط شرکت دانش‌بنیان اکسیر نوین فرآیند آسیا اجرا شده است بازدید می‌کند.
در ادامه این سفر، واحدهای فناور پتروشیمی جم و فعالان فناور مستقر در مرکز رشد واحدهای فناور کنگان میزبان معاون علمی و فتاوری رییس جمهوری خواهند شد. ستاری همچنین در نشست رونق تولید و اقتصاد دانش بنیان حضور می‌یابد و با فعالان فناور و اقتصادی عسلویه به گفت و گو خواهد نشست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *